• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Thomas Winnington

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Christ Church (w dosłownym tłumaczeniu Kościół Chrystusa) - jedno z kolegiów wchodzących w skład University of Oxford. Powstało w 1546 roku i od początku jest bardzo ściśle powiązane z Kościołem Anglii. Kaplica kolegium jest zarazem katedrą anglikańskiej diecezji Oksfordu. Dziekan katedry pełni równocześnie rolę dziekana kolegium i pochodzi z nominacji królewskiej.
  Okręg wyborczy Bewdley powstał w 1614 r. i wysyłał do angielskiej, a następnie brytyjskiej, Izby Gmin jednego deputowanego. Okręg obejmował miasto Bewdley w hrabstwie Worcestershire. Utworzony został jako okręg miejski, ale w 1885 r. zmieniono go w okręg ziemski. Okręg został zlikwidowany w 1950 r.
  Thomas Winnington

  Thomas Winnington (ur. 31 grudnia 1696, zm. 23 kwietnia 1746) - brytyjski polityk, płacmistrz armii w rządzie Henry’ego Pelhama.

  Był synem Salweya Winningtona, deputowanego do Izby Gmin z okręgu Bewdley. Wykształcenie odebrał w Westminster School oraz w Christ Church na Uniwersytecie Oksfordzkim. W 1714 r. został przyjęty do Middle Temple.

  W 1726 r. został wybrany do Izby Gmin jako reprezentant okręgu Droitwich. Od 1741 r. reprezentował okręg wyborczy Worcester. Był stronnikiem premiera Roberta Walpole’a i w 1730 r. został mianowany lordem Admiralicji. W latach 1736-1742 był lordem Skarbu. W 1741 r. został członkiem Tajnej Rady. W 1743 r. został płacmistrzem armii i pozostał na tym stanowisku aż do swojej śmierci.

  Okręg wyborczy Droitwich powstał w 1554 r. i wysyłał do angielskiej, a następnie brytyjskiej, Izby Gmin dwóch deputowanych. W 1832 r. liczbę mandatów przypadających na okręg zmniejszono do jednego. Okręg obejmował miasto Droitwich w hrabstwie Worcestershire. Został zlikwidowany w 1918 r.Uniwersytet Oksfordzki (ang. University of Oxford, łac. Universitas Oxoniensis) – uniwersytet w Oksfordzie założony przed 1167, najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii i krajach anglosaskich.

  Od 1719 r. Winnington był żonaty z Love Reade, córką sir Jamesa Reade'a, 2. baroneta. Małżonkowie nie mieli razem dzieci. Po jego śmierci posiadłość Stanford Court przypadła jego kuzynowi, Edwardowi.

  Linki zewnętrzne[]

 • Fergus Hall - Master Paintings
 • thepeerage.com • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Henry Pelham (ur. 25 września 1694 w Laughton w hrabstwie Sussex, zm. 6 marca 1754 w Londynie) – polityk brytyjski z partii wigów, premier Wielkiej Brytanii w latach 1743-1754.
  Okręg wyborczy Worcester powstał w 1295 r. i wysyłał do angielskiej, a następnie brytyjskiej, Izby Gmin dwóch deputowanych, a od 1885 r. jednego. Okręg obejmuje miasto Worcester.
  Admiralicja – urząd sprawujący zwierzchnictwo nad marynarką wojenną, zajmujący się między innymi planowaniem rozwoju sił morskich, a także korpus admirałów.
  Robert Walpole, 1. hrabia Orford KG, KB (ur. 26 sierpnia 1676 w Houghton Hall, Norfolk, zm. 18 marca 1745 w Londynie) – angielski polityk.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Izba Gmin (ang. House of Commons) – izba niższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, odgrywa jednak rolę nadrzędną wobec Izby Lordów. W obecnej kadencji (2010-) w jej skład wchodzi 650 deputowanych (MPs od angielskiego Member of Parliament – "członek parlamentu"), wybieranych przez całość obywateli Zjednoczonego Królestwa w powszechnych, czteroprzymiotnikowych wyborach.
  Chronologiczna lista premierów Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, Britain, UK):

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.