• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Thomas Sutton

  Przeczytaj także...
  Aparat Suttona – pierwszy na świecie aparat fotograficzny o konstrukcji lustrzanki jednoobiektywowej zaprojektowany przez Thomasa Suttona w 1861.Louis Désiré Blanquart-Evrard (ur. 2 sierpnia 1802 w Lille, zm. 28 kwietnia 1872 tamże) – francuski handlarz draperiami, doświadczony chemik i zapalony amator fotograf. Wynalazca fotograficznego papieru albuminowego. Uważany za jednego z najważniejszych ludzi w rozwoju fotografii.
  Jersey (Baliwat Jersey) – dependencja Korony brytyjskiej obejmująca administracyjnie wyspę Jersey, jedną z Wysp Normandzkich oraz kilkadziesiąt sąsiednich, niezamieszkałych wysepek, de facto terytorium zależne. Oficjalną władzę sprawuje gubernator, który w Jersey nosi tytuł "Książę Normandii", działający w imieniu królowej brytyjskiej, przez nią powoływany i odwoływany. Praktyczną władzę sprawuje rząd wybierany w wyborach.
  „Tartanowa wstążka” (Tartan Ribbon) Pierwsze na świecie kolorowe zdjęcie wykonane przez Suttona w 1861

  Thomas Sutton (ur. 22 września 1819 w Londynie, zm. 19 marca 1875 w Pwllheli) – angielski fotograf i wynalazca. Opracował między innymi obiektyw szerokokątny znany jako obiektyw panoramiczny Suttona oraz jako pierwszy zaprojektował, skonstruował i opatentował w 1861 tzw. „aparat Suttona”, pierwszy aparat fotograficzny o konstrukcji lustrzanki jednoobiektywowej.

  Obiektyw panoramiczny Suttona - XIX-wieczny obiektyw fotograficzny zaprojektowany przez Thomasa Suttona o unikatowej konstrukcji, uważany za pierwszy prawdziwy obiektyw szerokokątny. Współcześnie jest jednym z najrzadziej spotykanych obiektywów.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się 22 września 1819 w Londynie. W latach 1842-46 studiował w Gonville and Caius College na Uniwersytecie Cambridge. W 1847 pod patronatem księcia Alberta założył studio fotograficzne w Jersey.

  Frédéric Flachéron, wł. Jean François Charles André Flachéron (ur. 26 października 1813 w Lyon, zm. 28 czerwca 1883 w Paryżu) – francuski pionier fotografii.Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

  Na początku lat 50. XIX wieku studiował fotografię u Frédérica Flachérona, zrobił w tym czasie wiele kalotypiowych zdjęć Rzymu, zainteresował się wówczas masową produkcją odbitek co doprowadziło, że w 1855 wspólnie z Louis'm Blanquartem-Evrardem otworzył przedsiębiorstwo fotograficzne zajmujące się robieniem odbitek kalotypiowych.

  University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W 1856 rozpoczął publikację periodyku „Photographic Notes”, zajmował pozycję redaktora naczelnego tego pisma przez 11 lat, był także autorem szeregu książek o fotografii w tym opublikowanej w 1858 Dictionary of Photography.

  W 1859 opracował pierwszy obiektyw szerokokątny znany jako obiektyw panoramiczny Suttona. W 1861 opracował i zbudował pierwszy na świecie aparat fotograficzny o konstrukcji lustrzanki jednoobiektywowej, w tym samym roku jako pierwszy zrobił trwałe zdjęcie kolorowe. Sutton posługując się metodą zasugerowaną przez Jamesa Maxwella zrobił trzy zdjęcia wstążeczki tartanowej używając do tego trzech różnych filtrów (czerwonego, zielonego i niebieskiego), a następnie przy pomocy trzech latarni czarnoksięskich i trzech podobnych filtrów łącząc trzy monochromatyczne zdjęcia w jedno kolorowe.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Także w 1861 Sutton otrzymał pozycję wykładowcy fotografii w King’s College w Londynie z której zrezygnował po kilku miesiącach z powodów osobistych, za powód podając nieustanne i niewygodne podróże pomiędzy Jersey a Londynem.

  Zmarł nagle 19 marca 1875 w Pwllheli w Walii.

  Wybrane dzieła[ | edytuj kod]

 • Souvenirs de Jersey (album ze zdjęciami Suttona, 1854)
 • The Calotype Process: A Handbook to Photography on Paper (1855)
 • A New Method of Printing Positive Photography By Which Permanent and Artistic Result May be Uniformly Obrained (1855)
 • The Amateur's Photographic Album (seria wydawnicza, 1855-57)
 • A Dictionary of Photography (1858)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Sutton, Thomas (ang.). A Cambridge Alumni Database. [dostęp 2016-11-13].
 • Focal Encyclopedia of Photography. Michael R. Peres (red). Focal Press, 2007. ISBN 0-240-80740-5. (ang.)
 • John Hannavy: Encyclopedia of Nineteenth-Century Photography. New York: Taylor Francis Group, 2008. ISBN 978-0-415-97235-2.
 • Latarnia czarnoksięska, latarnia magiczna, z łac. również laterna magica – najprostszy aparat projekcyjny rzutujący obraz ze szklanych przeźroczy. Składał się on z soczewki (często tylko samego szkła z namalowanym obrazem) oraz źródła światła.Fotografia barwna – technika fotograficzna umożliwiająca rejestrowanie barwnych obrazów. Polega na rejestracji zdjęć na negatywie lub pozytywie przedmiotów sfotografowanych wraz z ich kolorem, czyli właściwością wywołującą wrażenia wzrokowe, zależną od długości fal świetlnych odbijanych, przepuszczanych lub emitowanych przez dany przedmiot.
  Warto wiedzieć że... beta

  Albert Sachsen-Coburg-Gotha, Franz August Carl Albert Emmanuel von Sachsen-Coburg und Gotha (ur. 26 sierpnia 1819 w Coburgu, Bawaria, zm. 14 grudnia 1861 w Windsorze, Berkshire, Wielka Brytania) – drugi syn Ernesta I Sachsen-Coburg-Gotha i jego pierwszej żony - Ludwiki Sachsen-Gotha-Altenburg. Książę, mąż oraz kuzyn królowej brytyjskiej, Wiktorii. Miał jednego brata Ernesta.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Pwllheli – miasto w północno-zachodniej Walii, w hrabstwie Gwynedd (historycznie w Caernarfonshire), położone na półwyspie Llŷn, nad ujściem rzeki Afon Rhyd-hir do zatoki Cardigan. W 2011 roku miasto liczyło 4076 mieszkańców.
  Fotografia (gr. φως, phōs, D. phōtós – światło; gráphō – piszę, graphein – rysować, pisać; rysowanie za pomocą światła) – zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie zakłada wykorzystanie układu optycznego, choć nie jest to konieczne – fotografia otworkowa, rayografia.
  Tartanowa wstążka (ang. Tartan Ribbon) – popularna nazwa pierwszego na świecie kolorowego zdjęcia zrobionego w 1861 przez brytyjskiego fotografa Thomasa Suttona.
  Aparat fotograficzny, potocznie aparat – urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura.
  Tartan – tkanina, zwykle z wełny owczej, o kraciastym wzorze utworzonym z krzyżujących się różnej szerokości i barwy pasów przebiegających w takim samym porządku zarówno wzdłuż osnowy, jak i wątku. W klasycznej szkockiej kracie zespół pasków zostaje w sposób lustrzany odwzorowany w pionie i poziomie. W niektórych szkockich kratach (np. tartanie Jukonu) zamiast lustrzanego odbicia stosuje się zwykłe kopiowanie, lub (w kracie zwanej American with eagle) wprowadza się dodatkowe prążki burzące symetrię. Jest to najbardziej charakterystyczny wizualny wyróżnik identyfikujący, wraz z godłem (Badge), zawołaniem wojennym i marszem klanowym przynależność do konkretnego klanu szkockiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.