• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Thomas Roussel-Roozmon

  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Eduardas Rozentalis (ur. 27 maja 1963 w Wilnie) – litewski szachista i trener szachowy (FIDE Trainer od 2014), arcymistrz od 1991 roku.
  Anthony Cornelius Kosten (ur. 24 lipca 1958 w Londynie) – Francji szachista i autor książek o tematyce szachowej pochodzenia angielskiego, arcymistrz od 1990 roku.

  Thomas Roussel-Roozmon (ur. 8 stycznia 1988 w Laval) – kanadyjski szachista, arcymistrz od 2010 roku.

  Kariera szachowa[ | edytuj kod]

  W 2000 r. zdobył tytuł mistrza Kanady juniorów do 12 lat oraz reprezentował narodowe barwy na mistrzostwach świata juniorów w tej kategorii wiekowej (rozegranych w Oropesa del Mar), dzieląc IX miejsce. W 2003 r. zwyciężył w kołowym turnieju w Montrealu, zajął II m. (za Anthonym Kostenem) w Villeurbanne oraz podzielił III m. (za Leonidem Judasinem i Ronem Livshitsem, wspólnie z Alexandre Lesiege) w kolejnym turnieju w Montrealu. W 2005 r. zajął II m. (za Suatem Atalikiem, a przed Aleksiejem Jermolińskim) w Berkley. W 2007 r. podzielił II m. (za Andriejem Ryczagowem, wspólnie z m.in. Eduardasem Rozentalisem, Abhijitem Kunte i Ołeksandrem Chuzmanem) w turnieju Quebec Open w Montrealu, wypełniając pierwszą normę na tytuł arcymistrza. W 2008 r. podzielił I m. (wspólnie ze Zlatko Ilinciciem i Nguyễn Huỳnh Minh Huyem) w cyklicznym turnieju First Saturday (edycja FS03 GM) w Budapeszcie. W 2010 r. podczas olimpiady w Chanty-Mansyjsku wypełnił liczoną podwójnie kolejną normę arcymistrzowską i pod koniec tego roku Międzynarodowa Federacja Szachowa przyznała mu ten tytuł.

  Chanty-Mansyjsk (ros. Ха́нты-Манси́йск) – miasto w Rosji, stolica Chanty-Mansyjskiego Okręgu Autonomicznego, często nazywane "Bramą Syberii".Ranking szachowy (elo) – metoda obliczania relatywnej siły gry szachistów w punktacji elo. Nazwa "elo" pochodzi od nazwiska Arpada Elo – amerykańskiego naukowca węgierskiego pochodzenia, którego prace ukształtowały szachowy system rankingowy oparty na naukowych podstawach.

  W latach 2006–2010 trzykrotnie reprezentował Kanadę na szachowych olimpiadach.

  Najwyższy ranking w dotychczasowej karierze osiągnął 1 listopada 2010 r., z wynikiem 2500 punktów zajmował wówczas 5. miejsce wśród kanadyjskich szachistów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Individual Calculations: Roussel-Roozmon, Thomas (ang.)
 • Title Applications (GM): Roussel-Roozmon, Thomas (ang.)
 • Canadian Chess - Biographies (ang.)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Thomas Roussel-Roozmon – wybrane partie szachowe (ang.)
 • Thomas Roussel-Roozmon – profil na stronie FIDE (ang.)
 • L'entrevue avec Thomas Roussell-Roozmon (fr.) [dostęp 2011-01-02]
 • Ołeksandr Chuzman, ukr. Олександр Хузман (ur. 10 kwietnia 1962) – ukraiński szachista i trener szachowy, reprezentant Izraela od 1995, arcymistrz od 1991 roku.Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).




  Warto wiedzieć że... beta

  Olimpiada szachowa – międzynarodowy drużynowy turniej szachowy organizowany przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) w cyklu dwuletnim od 1927 roku. W turnieju uczestniczą reprezentacje narodowe, nominowane przez narodowe związki szachowe zrzeszone w FIDE.
  Arcymistrz – tytuł nadawany szachistom przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) za wyniki sportowe. Wyróżniony szachista ma prawo dożywotnio posługiwać się tym tytułem. Na oznaczenie tytułu używa się polskiego skrótu am lub międzynarodowego GM (ang. grandmaster) oraz analogicznie dla kobiet amk i WGM.
  Szachy – rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki.
  Mistrzostwa świata juniorów do lat 12 w szachach – rozgrywki szachowe, mające na celu wyłonienie najlepszych juniorów świata w kategorii wiekowej do 12 lat, organizowane corocznie od 1986 r.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Międzynarodowa Federacja Szachowa (fr. Fédération Internationale des Échecs, FIDE) – utworzona 20 lipca 1924 roku w Paryżu organizacja międzynarodowa zrzeszająca narodowe związki szachowe z całego świata, w tym Polski Związek Szachowy. Mottem FIDE jest Gens una sumus (łac. Jesteśmy jedną rodziną). Od roku 1995 na czele FIDE stoi Kirsan Ilumżynow, prezydent rosyjskiej republiki autonomicznej Kałmucji.
  Villeurbanne – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Rodan, w obrębie zespołu miejskiego Lyonu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.