• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Thomas Robinson - 2. baron Grantham

  Przeczytaj także...
  Ambasador – szef misji dyplomatycznej pierwszej klasy, reprezentujący państwo wysyłające wobec władz innego państwa lub organizacji międzynarodowej.Frederick John Robinson, 1. hrabia Ripon (ur. 1 listopada 1782 w Londynie, zm. 28 stycznia 1859 tamże) – polityk brytyjski, premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii w latach 1827-1828.
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Thomas Robinson, 2. baron Grantham, (ur. 30 listopada 1738 w Wiedniu, zm. 20 lipca 1786) - brytyjski arystokrata, dyplomata i polityk. Jego ojcem był Thomas Robinson, 1. baron Grantham, również dyplomata.

  William Petty, 2. hrabia Shelburne KG (ur. 2 maja 1737 w Dublinie, Irlandia, zm. 7 maja 1805 w Londynie) – brytyjski wojskowy i polityk stronnictwa Wigów.University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.

  Robinson urodził się w Wiedniu, gdzie jego ojciec był z misją dyplomatyczną. Kształcił się w Westminster School i w Christ's College na Uniwersytecie Cambridge. W roku 1761 wszedł do parlamentu z okręgu Christchurch, a w 1770 r. odziedziczył tytuł parowski ojca i zasiadł w Izbie Lordów. Został również członkiem Tajnej Rady. W 1770 r. został na krótko wiceszambelanem Dworu Królewskiego.

  Okręg wyborczy Christchurch powstał w 1571 r. i wysyłał do angielskiej, a następnie brytyjskiej, Izby Gmin dwóch deputowanych. W 1832 r. liczbę mandatów przypadających na okręg zmniejszono do jednego. Okręg zlikwidowano w 1918 r., ale przywrócono ponownie w 1983 r. Okręg obejmuje miasto Christchurch w hrabstwie Dorset.Izba Lordów (ang. House of Lords) – izba wyższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, który oprócz tego składa się też z Izby Gmin i Suwerena (panującej rodziny królewskiej). Nie jest to ciało wybieralne, lecz jego skład i struktura jest uwarunkowana wielowiekową tradycją.

  W 1771 r. został wysłany jako ambasador do Hiszpanii, gdzie pozostał, aż do wybuchu wojny między obu państwami w 1779 r. W latach 1780-1782 Grantham był pierwszym lordem handlu, a od lipca 1782 do kwietnia 1783 r. ministrem spraw zagranicznych w gabinecie lorda Shelburne'a.

  Zmarł 20 lipca 1786 r. Jego majątek odziedziczyli: Thomas Philip, późniejszy 2. hrabia de Grey, i Frederick John, późniejszy wicehrabia Goderich i 1. hrabia Ripon.

  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.Thomas Robinson, 1. baron Grantham,(ok. 1695 – 30 IX 1770), brytyjski dyplomata i polityk, (jego ojcem był Sir William Robinson, baronet Robinson (1655–1736) z Newby (hrabstwo Yorkshire). Robinson zasiadał w Parlamencie z okręgu York od 1697 do 1722 r.

  Linki zewnętrzne[]

 • thepeerage.com

 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Thomas Philip de Grey, 2. hrabia de Grey KG (ur. 8 grudnia 1781, zm. 14 listopada 1859), brytyjski arystokrata i polityk, członek stronnictwa torysów i Partii Konserwatywnej, minister w pierwszym rządzie Roberta Peela.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.