• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Thomas Jackson  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Hrabstwo Orange – hrabstwo w USA, w stanie Wirginia, według spisu z 2000 roku liczba ludności wynosiła 25881. Siedzibą hrabstwa jest Orange.Prezydent Stanów Zjednoczonych – głowa państwa, szef administracji federalnej, naczelny dowódca sił zbrojnych, szef rządu, a także lider swojej partii. Konstytucja nadała mu wiele prerogatyw, co sprawia iż zajmuje on kluczowe miejsce w systemie politycznym Stanów Zjednoczonych.
  .mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}
  Podpis Jacksona

  Thomas Jonathan Jackson, pseud. „Stonewall” (ur. 21 stycznia 1824 w Clarksburgu, zm. 10 maja 1863 w Guinea Station) – konfederacki generał; brał udział w wojnie secesyjnej; prawdopodobnie najbardziej znany dowódca Południa, po generale Robercie E. Lee. Brał udział w kampanii w dolinie Shenandoah jako dowódca korpusu Armii Północnej Wirginii w 1862.

  Dywizja - to podstawowy związek taktyczny różnych rodzajów sił zbrojnych (5-15 tys. żołnierzy) składający się zazwyczaj z pułków lub brygad różnych rodzajów wojsk (typowych dla danego rodzaju sił zbrojnych) przeznaczonych do prowadzenia walki oraz oddziałów i samodzielnych pododdziałów przeznaczonych do zabezpieczenia bojowego działań, zapewnienia zaopatrzenia materiałowego i utrzymania w gotowości bojowej sprzętu technicznego jednostek dywizyjnych.Wojna amerykańsko-meksykańska – regularna wojna lądowa oraz morska pomiędzy USA i Meksykiem toczona w latach 1846-1848, której teatrem działań były obszary od Kalifornii i Teksasu aż po tereny na południe od meksykańskiej metropolii, oraz wybrzeża obu oceanów. Bezpośrednią przyczyną wojny było przyłączenie w 1845 r. zbuntowanej meksykańskiej prowincji – Teksasu jako 28. stanu USA, prowincji, która od dziesięciu lat funkcjonowała już jako niezależne państwo. Efektem wojny była utrata przez Meksyk połowy swojego terytorium oraz ustalenie granic na kontynencie.

  Został postrzelony przypadkowo przez własnych ludzi pod Chancellorsville – przeżył, lecz amputowano mu rękę. Zmarł na zapalenie płuc osiem dni później. Jego śmierć była ciosem dla dowództwa Konfederacji, wpływając nie tylko na efektywność strategiczną, ale i morale zarówno wojsk, jak i ludności cywilnej.

  Historycy wojskowi uważają Jacksona za jednego z bardziej uzdolnionych przywódców w historii USA. Jego działania podczas kampanii w dolinie Shenandoah oraz działania prowadzące do zwyciężenia zaskoczonej armii federalnej pod Chancellorsville są studiowane na całym świecie i brane jako przykład innowacyjnego oraz odważnego dowództwa. Jego zasługi nie kończą się jednak na tym epizodzie: I bitwa nad Bull Run (gdzie otrzymał swój przydomek „Stonewall”, czyli „Kamienny Mur”), II bitwa nad Bull Run, Antietam czy Fredericksburg. Jackson nie odnosił ciągłych sukcesów jako wódz, co można wywnioskować ze słabej postawy w bitwach siedmiodniowych oraz pod Richmond w 1862 r.

  Public Broadcasting Service (PBS) (ang. Publiczna Usługa Nadawcza) – amerykańska sieć 354 stacji publicznej telewizji. Jest organizacją non-profit nadającą na terenie Stanów Zjednoczonych, jednak niektóre programy telewizyjne można odbierać w Kanadzie. Jej działania są w dużej mierze finansowane przez Corporation for Public Broadcasting i telewizyjne zbiórki pieniędzy (tzw. pledge drives). Siedziba znajduje się w Arlington w stanie Wirginia. PBS nie jest właścicielem żadnej ze swoich stacji, jedynie udostępnia swój wizerunek. Na antenach pojawia się pasmo dziecięce PBS Kids. Wraz z koncertami, dyskusjami i spektaklami nadawany jest serwis informacyjny PBS Newshour.Pułkownik – stopień oficerski. W SZ RP jest to najwyższy stopień wojskowy korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – korpusu oficerów sztabowych. W większości sił zbrojnych po stopniu pułkownika (ang. i fr. – colonel, niem. Oberst, ros. полковник) są stopnie generalskie.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Przodkowie[ | edytuj kod]

  Thomas Jonathan Jackson był prawnukiem Johna Jacksona (1715 lub 1719-1801) oraz Elizabeth Cumming (1723-1828). John Jackson urodził się w protestanckiej rodzinie w Coleraine, hr. Londonderry w Irlandii. Mieszkając w Londynie został oskarżony i skazany za kradzież 170 funtów. Sędzia w Old Bailey skazał go na siedmioletnie zesłanie do brytyjskich kolonii w Ameryce. W trakcie podróży na statku więziennym Litchfield poznał Elizabeth, również skazaną za kradzież. Nim statek przybił do portu w Annapolis, para była w sobie zakochana i, mimo iż zostali wysłani do różnych domów, pobrali się w lipcu 1755 r.

  Prezbiterianizm lub Kościół Prezbiteriański – część protestanckich kościołów reformowanych. Władze w kościołach sprawują wybierani przez wiernych starsi. Kościoły Prezbiteriańskie zaczęły rozprzestrzeniać się w XVI wieku, impulsem do tego była reformacja zapoczątkowana przez Marcina Lutra w 1517 roku. Głównym propagatorem był John Knox, który był Szkotem, studiował on z Janem Kalwinem w Genewie.Abraham Lincoln (ur. 12 lutego 1809 w hrabstwie Hardin, Kentucky, zm. 15 kwietnia 1865 w Waszyngtonie) – szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych.

  Rodzina ruszyła na zachód przez Pasmo Błękitne, by osiedlić się w pobliżu Moorefield w 1758 r. W 1770 ruszyli dalej na zachód do Tygart Valley, gdzie nabyli spory kawał dziewiczego terenu rolniczego (w tym 3000 akrów należało do Elizabeth) w pobliżu dzisiejszego miasta Buckhannon. John oraz dwóch jego nastoletnich synów brało udział w wojnie o niepodległość, pod Kings Mountain 7 października 1780. John ukończył służbę w stopniu kapitana, po czym służył jako porucznik w milicji stanu Wirginia. Kiedy mężczyźni byli w armii, Elizabeth zamieniła ich dom w bezpieczną przystań „Fort Jacksona”, mający chronić przed atakami Indian.

  Pierwsza bitwa pod Kernstown miała miejsce 23 marca 1862 podczas wojny secesyjnej. Rozpoczęła ona prowadzoną przez generała Skonfederowanych Stanów Ameryki, Thomasa Jacksona, kampanię w dolinie Shenandoah. Zakończyła się zwycięstwem wojsk Unii dowodzonych przez pułkownika Nathana Kimballa.Bitwa pod Front Royal stoczona została 23 maja 1862 roku na terytorium hrabstwa Warren w stanie Wirginia, w ramach operacji wojsk konfederatów w dolinie Shenandoah, którą prowadził generał-major Thomas „Stonewall” Jackson w czasie wojny secesyjnej. Bitwa ta ukazała umiejętność wykorzystania przez Jacksona ukształtowania terenu w celu zjednoczenia własnych sił i jednoczesnego podzielenia sił przeciwnika. Przy minimalnych stratach własnych zdołał zmusić unionistów – uderzając z flanki i zagrażając tyłom – do wycofania.

  John i Elizabeth mieli ośmioro dzieci. Ich drugi syn, Edward (1759-1828) miał trzech synów, z których najmłodszy, Jonathan był ojcem Thomasa.

  Dzieciństwo[ | edytuj kod]

  Thomas, który otrzymał imię po dziadku, urodził się jako trzecie dziecko prawnika Jonathana Jacksona (1790-1826) oraz Julii Beckwith Jackson (z domu Neale) (1798-1831). Oboje pochodzili z Wirginii i mieszkali w Clarksburgu.

  Starsza siostra Thomasa, Elizabeth, umarła na dur brzuszny 6 marca 1826 r. – dwuletni wówczas chłopiec aż do końca pozostał przy jej łóżku. Ojciec rodziny zmarł na tę samą chorobę niecałe trzy tygodnie później, 26 marca, nie doczekawszy się narodzin najmłodszej córki, Laury Ann, która przyszła na świat następnego dnia. Julia Jackson została wdową w wieku 28 lat, z trójką dzieci oraz długami – aby spłacić należności, musiała sprzedać wiele z rzeczy należących do rodziny, ale mimo biedy odmawiała jałmużny. By związać koniec z końcem, podjęła się szycia oraz nauczania w szkole.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu – zgon płodu następujący przed całkowitym jego wydaleniem lub wydobyciem z ustroju matki. Zakończenie ciąży wskutek obumarcia zarodka lub płodu przed 22. tygodniem ciąży określa się jako poronienie. Śmierć płodu na wczesnym etapie rozwoju z zatrzymaniem obumarłego płodu wewnątrz jamy macicy określa się jako poronienie chybione.

  W 1830 r. Julia wyszła ponownie za mąż za Blake’a Woodsona, prawnika, który nie pokochał pasierbów. Zaledwie rok po ślubie Julia zmarła przy porodzie, wydając na świat syna. Została pochowana w nieoznakowanym grobie, w wykonanej przez rodzinę trumnie, na cmentarzu Westlake Cemetery, nad rzeką James. Miejsce owo znajduje się w dzisiejszym Ansted.

  I bitwa nad Bull Run (znana również jako I bitwa pod Manassas) – pierwsza znacząca bitwa lądowa podczas wojny secesyjnej. Rozegrała się 21 lipca 1861 roku w okolicach Manassas w Wirginii pomiędzy wojskami Unii i Skonfederowanych Stanów Ameryki. Bitwa zakończyła się zwycięstwem konfederatów, a dzięki niej generał Thomas Jackson uzyskał przydomek Stonewall. Po bitwie generał Unii, McDowell został zwolniony i zastąpiony przez George’a McClellana.Bitwa pod Winchester, określana również niekiedy jako bitwa na Bowers Hill, to decydująca bitwa kampanii w dolinie Shenandoah prowadzonej podczas wojny secesyjnej przez konfederackiego generała Thomasa „Stonewalla” Jacksona.
  Jackson’s Mill, należący do Cumminsa Jacksona

  Praca i nauka w Jackson’s Mill[ | edytuj kod]

  Z powodu pogarszającego się stanu zdrowia matki, Thomas i jego młodsza siostra Laura Ann zostali posłani, by zamieszkać ze stryjem Cumminsem Jacksonem, który był właścicielem młyna leżącego w pobliżu dzisiejszego miasta Weston w hr. Lewis. Najstarszy brat Warren zamieszkał z dalszą rodziną ze strony matki, jednakże zmarł w 1841 r. na gruźlicę w wieku zaledwie 20 lat. Thomas i Laura powrócili z młyna Jacksona w listopadzie 1831, aby być z umierającą matką. Spędzili ponad cztery lata we młynie, zanim zostali rozdzieleni – dziewczynka wyjechała, by zamieszkać z rodziną matki, Thomas zaś przeniósł się na farmę ciotki Polly (siostry ojca) oraz jej męża Isaaca Brake’a 4 mile od Clarksburga. Wuj traktował młodzika jak obcego, przez co po roku złego traktowania Thomas uciekł. Mimo próśb kuzynki w Clarksburgu, aby wrócił na farmę, Thomas odmówił, stwierdzając „Może powinienem, proszę pani, ale nie zamierzam”. Przeszedł 18 mil przez górskie odludzie, by dotrzeć do młyna Jacksona, gdzie został przywitany przez stryja i pozostał przez następne 7 lat.

  Joseph Hooker (ur. 13 listopada 1814, zm. 31 października 1879) – generał amerykański, dowódca wojsk Unii w wojnie secesyjnej, znany pod przydomkiem „Fighting Joe”. Obwiniany za porażkę wojsk Unii poniesioną w bitwie pod Chancellorsville w 1863 z wojskami Konfederacji generała Roberta E. Lee.Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.

  Cummins był stanowczy wobec Thomasa, który postrzegał go jako mentora. Pracował na farmie, wypasając owce w towarzystwie psa pasterskiego, przeganiał woły, pomagał siać i zbierać kukurydzę i pszenicę. Kształcenie było sprawą trudną, jednakże Thomas starał się uczęszczać do szkoły gdziekolwiek i kiedykolwiek mógł. Wielu najważniejszych rzeczy nauczył się sam. Zawarł kiedyś układ z jednym z niewolników stryja, którego uczył czytać i pisać w zamian za dostarczanie sosnowego opału. Thomas do późna czytywał książki przy świetle płonących szczapek sosny. Prawo Wirginii zabraniało uczenia niewolników, wolnych murzynów i mulatów sztuki czytania i pisania, po buncie Nata Turnera w hr. Southampton w 1831 r. Mimo tego Jackson nie poprzestał uczenia niewolnika. Uzyskawszy tę zdolność, murzyn uciekł do Kanady poprzez Underground Railroad. Młody Jackson wyniósł na tyle dużo umiejętności z tego zdarzenia, iż został nauczycielem.

  Clarksburg – miasto w stanie Wirginia Zachodnia. Zajmuje powierzchnię 24,7 km² z czego całość stanowi ląd. Liczba udności w 2000 roku wynosiła 16743.George Brinton McClellan (ur. 3 grudnia 1826, zm. 29 października 1885) – generał major podczas wojny secesyjnej. Na jej początku odegrał istotną rolę w mobilizacji dobrze wyszkolonej i zorganizowanej armii dla Unii. Sformował Armię Potomaku, a od listopada 1861 do marca 1862 był głównodowodzącym Armii Unii. Mimo umiejętności drobiazgowego planowania i prowadzenia przygotowań, na polu bitwy unikał otwartych konfrontacji z agresywnymi przeciwnikami. Notorycznie przeszacowywał siły jednostek wroga i niechętnie wykorzystywał własną przewagę liczebną, często w kluczowych momentach bitew pozostawiając znaczne części swoich wojsk w odwodzie.

  Kariera wojskowa[ | edytuj kod]

  West Point[ | edytuj kod]

  W 1842 r., w wieku 18 lat, Jackson został przyjęty do Akademii Wojskowej w West Point w Nowym Jorku (nie obyło się bez wstawiennictwa ze strony kongresmena Samuela Haysa). Z powodu niepełnego wykształcenia Jackson miał spore problemy na samym początku – pracował ciężej niż większość kadetów, wykazując zaciętą determinację, która stała się cechą charakterystyczną całego życia. Udało mu się dowieść swojej wartości i podnosić swoje kwalifikacje. Ukończył West Point jako 17 z 59 studentów w 1846 r. Jego przełożeni stwierdzili, iż gdyby miał do dyspozycji jeszcze 3 lata, byłby pierwszym w swoim roczniku.

  Richard Stoddert Ewell (ur. 8 lutego 1817 – zm. 25 stycznia 1872) − zawodowy oficer US Army i generał CS Army w czasie wojny secesyjnej. Zdobył sławę podczas tej wojny, walcząc jako podwładny Stonewalla Jacksona i Roberta E. Lee, ale kontrowsje wzbudziły jego działania w bitwach pod Gettysburgiem i Spotsylvanią.Uniwersytet Waszyngtona i Lee (ang. Washington and Lee University, w skrócie W&L) – amerykański uniwersytet niepubliczny, o profilu humanistycznym, znajdujący się w Lexington w Wirginii.

  U.S. Army i Wojna amerykańsko-meksykańska[ | edytuj kod]

  Witraż pokazujący uczestnictwo Jacksona w wojnie amerykańsko-meksykańskiej, w Washington National Cathedral

  Jackson rozpoczął karierę w US Army jako podporucznik w regimencie artyleryjskim, po czym został wysłany do walki w wojnie amerykańsko-meksykańskiej. Brał udział w walkach pod Veracruz, pod Contreras, pod Chapultepec i Meksyk, zdobywając dwie brevet-promocje oraz awans na porucznika w armii regularnej. W Meksyku Jackson spotkał Roberta E. Lee.

  Stone Mountain – płaskorzeźba na granitowej górze Stone Mountain w mieście o tej samej nazwie (hrabstwo DeKalb) w stanie Georgia, na przedmieściach Atlanty (hrabstwo Fulton). Wznosi się na wysokość 1683 stóp (prawie 513 m) n.p.m.Bitwa o Harpers Ferry – starcie zbrojne, które miało miejsce w dniach 12–15 września 1862 podczas wojny secesyjnej. Licząca około 19,9 tys. żołnierzy armia Konfederacji dowodzona przez generała dywizji Thomasa "Stonewalla" Jacksona, otoczyła, zbombardowała i pokonała oddziały Unii stacjonujące w miasteczku Harpers Ferry w stanie Wirginia (obecnie w stanie Wirginia Zachodnia), biorąc do niewoli 12 419 żołnierzy Unii i śmiertelnie raniąc dowódcę oddziałów Unii, pułkownika Dixona S. Milesa.

  Podczas ataku na Zamek Chapultepec odmówił wycofania swoich wojsk, motywując, iż jest to „zły rozkaz”. Skonfrontowany z przełożonym, wyłożył swoje przekonania, twierdząc, że wycofanie żołnierzy będzie niebezpieczniejsze, niż kontynuowanie pojedynku artyleryjskiego. Jego ogląd sytuacji okazał się słuszny, dzięki czemu jedna z brygad piechoty mogła wykorzystać stworzoną przez Jacksona przewagę. W sprzeczności z tą demonstracją siły charakteru było wypełnienie innego „złego rozkazu”, jakim było skoszenie ciżby cywilnej ogniem artyleryjskim po tym, jak władze miasta Meksyk nie poddały go w ustalonym czasie. Powyższe wydarzenie oraz późniejsza agresywna postawa wobec uchodzącej armii meksykańskiej przyniosły mu awans na brevet majora. Głównodowodzący siłami Winfield Scott zauważył podczas bankietu celebrującego zwycięstwo, iż Jackson był najczęściej awansowanym oficerem w całej armii podczas trzech lat walk.

  Wirginia (ang. Virginia) – stan w Stanach Zjednoczonych na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Prawie dwie trzecie Wirginii jest zalesione, a branże związane z lasami zapewniają 17 mld dolarów rocznego przychodu dla gospodarki Wirginii (2% PKB), oraz ponad 100 tys. miejsc pracy. Major (skrót mjr) – stopień oficerski używany w armiach wielu krajów. W wojsku polskim jest to stopień niższy od podpułkownika, wyższy od kapitana. Major wchodzi w skład korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – w skład korpusu oficerów sztabowych. Odpowiednikiem majora w marynarce wojennej jest komandor podporucznik a w policji podinspektor Policji.

  Lexington i Virginia Military Institute[ | edytuj kod]

  Wiosną 1851 Jackson przyjął stanowisko wykładowcy na nowo utworzonym Virginia Military Institute (Wojskowy Instytut Wirginii – VMI) w Lexington jako profesor naturalnej i eksperymentalnej filozofii oraz instruktor artylerii. Jego nauki są do dziś stosowane na VMI, ponieważ zawarte w nich idee są ponadczasowe: dyscyplina, mobilność, ocena sił i intencji przeciwnika przy jednoczesnym ukryciu własnych, efektywność ostrzału artyleryjskiego w połączeniu z atakiem piechoty.

  Pies pasterski – typ psa, który w drodze selekcji dokonywanej przez człowieka, nabrał cech obrońcy stad zwierząt hodowlanych przed drapieżnikami. Do cech tych należą: zaciętość w walce, odporność na trudne warunki pogodowe i terenowe, silne poczucie hierarchii w stadzie, stąd psy tego typu często mają problem z całkowitym podporządkowaniem się człowiekowi. Przyzwyczajone do samodzielnej pracy potrzebują stałego zajęcia.Virginia Military Institute (VMI), to założona w 1839 r. akademia wojskowa położona w mieście Lexington w stanie Wirginia. Jest to najstarszy w Ameryce college stricte wojskowy – wszyscy uczęszczający do niego studenci są kadetami. Generał John Pershing nazwał VMI "West Pointem Południa".

  Mimo wysokich kwalifikacji oraz zdolności nie był lubianym nauczycielem. Uczył się na pamięć swoich wykładów, a następnie recytował je – studenci, którzy prosili o pomoc, otrzymywali dokładnie takie samo wytłumaczenie, jak podczas wykładu. Jeśli prośba o pomoc powtórzyła się, Jackson postrzegał to jako niesubordynację i karał ich. Takie działania doprowadziły do wyśmiewania go przez alumnów, a nawet próby złożenia ze stanowiska w 1856 r.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Hrabstwo Southampton – hrabstwo w USA, w stanie Wirginia, według spisu z 2000 roku liczba ludności wynosiła 17482. Siedzibą hrabstwa jest Courtland.

  Wielu białych mieszkających w mieście nie zdawało sobie sprawy, iż Jackson był bardzo ceniony przez populację niewolników i wolnych murzynów. Przyczynił się do zorganizowania niedzielnej szkółki dla murzynów w kościele prezbiteriańskim. Jego druga żona, Mary Anna uczyła razem z nim, gdyż Thomas „wolał, iżby praca moja była dla pożytku kolorowych dzieci, wierząc, że ważnym i użytecznym jest podporządkowanie ignoranckiej rasy afrykańskiej silnej dłoni Ewangelii”. Pastor kościoła dr William Spottswood White opisał stosunki między Jacksonem a jego uczniami: „Jako ich mentor religijny odniósł sukces. Jego dyscyplina była systematyczna i mocna, ale bardzo delikatna [...] jego służący darzyli go rewerencją i miłością, jaką darzy się brata lub ojca. [...] Był przyjacielem czarnego człowieka”. Do podopiecznych zwracał się po imieniu, a oni zwali go „Marse Major”.

  Londonderry lub Derry (irl. Contae Dhoire lub Doire – „drewno dębowe”) – jedno z sześciu hrabstw położonych na wyspie Irlandii w prowincji Ulster, wchodzących w skład brytyjskiej Irlandii Północnej. Położone w północnej części wyspy. Hrabstwo graniczy z hrabstwem Donegal (Irlandia) na zachodzie, Tyrone na południowym zachodzie, Antrim na wschodzie, oraz z Armagh przez Lough Neagh na południu.Jard (yd) (Yard) – anglosaska jednostka długości. Jednostka podstawowa angielskiego i amerykańskiego układu miar. Jest on równy trzem stopom lub 36 calom, jego długość w jednostkach SI różni się w zależności od układu. Najpowszechniej używanym jardem jest jard międzynarodowy, mierzący dokładnie 0,9144 metra.

  Rodzina Jacksonów posiadała 6 niewolników. Trójka z nich (Hetty, Cyrus oraz George, matka i dwóch nastoletnich synów) była prezentem ślubnym. Albert poprosił Jacksona, by kupił go i pozwolił mu zapracować na wyzwolenie – pracował jako kelner w lexingtońskim lokalu i był wypożyczany dla VMI. To samo tyczyło się Amy, zakupionej na aukcji publicznej, która pracowała jako kucharka i gosposia. Ostatnia niewolna, Emma, była czteroletnią sierotą z problemami w uczeniu się, przekazana Jacksonowi przez podstarzałą wdowę jako prezent dla Mary Anny. Po wybuchu wojny Thomas sprzedał lub oddał swoich niewolników. Mary Anna napisała w 1895 r. w swoich pamiętnikach „dla naszych służących [...] bez przywództwa i powściągliwości ich pana, gorączka czasów okazała się tak demoralizująca, że [Thomas] zdecydował, iż powinnam oddać ich do dobrych domów stałych mieszkańców [Lexington]”. James Robertson tak opisał stosunek Jacksona do niewolnictwa:

  Ambrose Powell Hill (ur. 9 listopada 1825 – zm. 2 kwietnia 1865) − zawodowy oficer US Army w wojnach z Meksykanami i Seminolami oraz generał Armii Konfederackiej w wojnie secesyjnej.Bitwa pod Chapultepec – starcie zbrojne, które miało miejsce w dniach 12–13 września 1847 roku pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Meksykiem podczas wojny amerykańsko-meksykańskiej pod murami twierdzy Chapultepec broniącej od zachodu dostępu do Meksyku.
  .mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0}.mw-parser-output div.cytat.box{margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin:0 auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

  Jackson ani nie pochwalał, ani nie bronił praktyki niewolnictwa. Prawdopodobnie był przeciwny tej instytucji. Ale według jego przekonań, Stwórca usankcjonował niewolnictwo i człowiek nie miał żadnych praw moralnych, by zmieniać ten stan rzeczy. Dobry, chrześcijański pan to taki, który traktował swoich służących sprawiedliwie i ludzko.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Będąc wykładowcą i instruktorem na VMI w 1853 r., Jackson pojął za żonę Elinor „Ellie” Junkin, której ojcem był prezydent Washington College (dziś Washington and Lee University) w Lexington. Do domu teścia dobudowano dodatkowe kwatery dla małżonków i kiedy Robert E. Lee został prezydentem Washington College, zamieszkał w tymże samym domu, dziś zwanym Domem Lee-Jacksona (ang. Lee-Jackson House) Ellie urodziła martwego syna 22 października 1854 r. i zmarła godzinę później z powodu krwotoku wewnętrznego.

  Okręt podwodny – wojskowa jednostka pływająca, konstrukcyjnie przystosowana do prowadzenia działań i operacji zarówno na powierzchni, jak i pod wodą; współcześnie jedna z głównych klas okrętów. Okręty podwodne zdolne są do samodzielnego zanurzenia i wynurzenia oraz kontrolowanego pływania pod wodą, a także do prowadzenia w tym środowisku walki oraz wykonywania zadań transportowych i rozpoznawczych.United States Military Academy at West Point, znana także jako West Point i skrótowiec USMA, pol. "Akademia Wojskowa Stanów Zjednoczonych w West Point" – amerykańska uczelnia wojskowa (wojska lądowe), sytuowana w byłym forcie US Army. Akademia jest położona w mieście West Point w stanie Nowy Jork, nad rzeką Hudson, około 80 km na północ od Nowego Jorku. Jej powierzchnia wynosi 65 km². Jest to najstarsza instalacja wojskowa w Stanach Zjednoczonych.

  Po podróży do Europy Jackson ożenił się ponownie w 1857 r. Mary Anna Morrison pochodziła z Karoliny Północnej, gdzie jej ojciec był pierwszym prezydentem Davidson College. Mieli córkę Mary Graham, urodzoną 30 kwietnia 1858, która jednakże zmarła miesiąc później. Kolejna córka urodziła się w 1862 − Thomas nadał jej imię Julia Laura, po swojej matce i siostrze.

  Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wyznania religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.Edward Johnson (ur. 16 kwietnia 1816, zm. 2 marca 1873), znany także jako Allegheny Johnson (czasem pisane: Alleghany), był oficerem U.S. Army i generałem Konfederacji w wojnie secesyjnej.

  Mieszkając w Lexington, Jackson zakupił pierwszy i jedyny dom, jaki posiadał. Zbudowany w 1801 r., ceglany dom przy ulicy East Washington 8 został zakupiony w 1859 r. Mieszkał w nim raptem dwa lata przed powołaniem do armii Konfederacji.

  W listopadzie 1859 r., na prośbę gubernatora Wirginii, majora Williama Gilhama poprowadził kontyngent kadetów z VMI do Charles Town, aby utrzymać w ryzach będących na skraju buntu abolicjonistów, pod przywództwem Johna Browna. 2 grudnia, po ataku na Harpers Ferry z 16 października, major Jackson został dowódcą stanowiska artyleryjskiego składającego się z dwu haubic oraz 21 kadetów.

  Joseph Eggleston Johnston (ur. 3 lutego 1807, zm. 21 marca 1891) – amerykański generał i polityk. Ukończył akademię wojskową West Point. Podczas wojny secesyjnej walczył po stronie Skonfederowanych Stanów Ameryki. Dowodził między innymi w I bitwie nad Bull Run, w bitwie pod Seven Pines podczas kampanii półwyspowej, a także w bitwie pod Bentonville.Lexington - miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Wirginia i hrabstwie Rockbridge. Zamieszkane przez 6867 ludzi (2000).

  Wojna secesyjna[ | edytuj kod]

  Dom Lewisa T. Moore’a, który służył jako kwatera główna podpułkownika Jacksona (zdjęcie z 2007)

  W 1861 r., po wybuchu wojny, Jackson został musztrowym dla wielu nowych rekrutów armii Konfederacji. 27 kwietnia 1861 gubernator Wirginii John Letcher rozkazał pułkownikowi Jacksonowi, aby objął dowództwo nad Harpers Ferry, gdzie miał zebrać słynną „brygadę Stonewalla”, składającą się z 2., 4., 5., 27., oraz 33. wirginijskiego regimentu piechoty. Przydomek „Stonewall” (ang. „Kamienny Mur”) wynikał z faktu, iż jego brygada nigdy nie uciekała – trwała nieruchomo właśnie jak kamienny mur. Wszystkie oddziały pochodziły z wirginijskiej doliny Shenandoah, gdzie przez pierwsze dwa lata znajdowała się kwatera główna. Jackson stał się sławny z powodu bezwzględnego musztrowania oddziałów – wierzył, iż dyscyplina jest kluczową składową sukcesu na polu bitwy. Po kampanii kolejowej z maja 1861 został 17 czerwca awansowany na generała brygady.

  Kampania w dolinie Shenandoah – jedna z kampanii na froncie wschodnim podczas wojny secesyjnej. Działania wojenne toczyły się wiosną 1862 w dolinie rzeki Shenandoah. Dowodzona przez generała Thomasa „Stonewalla” Jacksona siedemnastotysięczna armia konfederatów kilkakrotnie skutecznie stawiła czoła trzem armiom Unii liczącym łącznie 60 tysięcy żołnierzy.Podporucznik (ppor.) – najniższy stopień oficerski w Wojsku Polskim, z korpusu oficerów młodszych. Polski oficer w stopniu podporucznika na naramiennikach nosi dwie gwiazdki.

  I bitwa nad Bull Run[ | edytuj kod]

  Jackson uzyskał uznanie oraz pseudonim podczas I bitwy nad Bull Run (przez konfederatów zwaną I bitwą pod Manassas) 21 lipca 1861. Linie konfederatów zaczęły się chwiać pod ciężkim uderzeniem Północy, jednakże brygada Jacksona, utrzymana w żelaznej dyscyplinie, trwała pod naporem. Uwznioślony tym widokiem gen. bryg. Barnard Elliott Bee Jr. zagrzewał swoich ludzi następującymi słowami „Tam Jackson stoi jak kamienny mur. Postanówmy umrzeć tu dzisiaj, a zwyciężymy. Za mną!” Wiele jest kontrowersji co do kwestii tego zawołania, ponieważ Bee został zabity niemal natychmiast po wykrzyczeniu swojej odezwy, a żaden z jego oficerów nie spisał raportu po bitwie. Major Burnett Rhett, szef sztabu generała Josepha Johnstona twierdził, że Bee był wściekły na Jacksona, gdyż ten nie przybył na odsiecz brygadom jego oraz Bartowa, znajdującym się w ogniu walki. Ci, którzy skłaniają się ku tej wersji, odbierają słowa Bee’ego jako obelgę: „Popatrzcie na Jacksona, stojącego jak cholerny kamienny mur!” Niezależnie od sprzeczności oraz opóźnienia w odsieczy dla Bee’ego, brygada Jacksona zyskała sobie miano Stonewall Brigade, zatrzymując szturm unionistów, mimo strat, które później okazały się największe wśród wszystkich zaangażowanych w walkę sił Południa. Po bitwie Jackson został awansowany na generała dywizji (7 października 1861 r.) i otrzymał dowództwo dystryktu Doliny Shenandoah, z kwaterą główną w Winchester.

  Zespół Aspergera (syndrom Aspergera, ZA; ang. Asperger syndrome, AS) – całościowe zaburzenie rozwoju mieszczące się w spektrum autyzmu.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Kampania w dolinie Shenandoah[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Kampania w dolinie Shenandoah.
  Gen. br. Thomas „Stonewall” Jackson, sfotografowany w Winchester, Wirginia 1862

  Wiosną 1862 r. Armia Potomaku gen. dyw. George’a McClellana dotarła do Richmond od południowo-wschodniego krańca półwyspu, dywizja gen. dyw. Irvina McDowella była ustawiona do uderzania na Richmond od północy, zaś siły Nathaniela Prentice’a Banksa na dolinę rzeki Shenandoah. Sztab w Richmond nakazał Jacksonowi przedsięwzięcie działań w dolinie i uniemożliwienie Banksowi połączenie się z siłami McClellana.

  Harpers Ferry to historyczne miasteczko położone w hrabstwie Jefferson w amerykańskim stanie Wirginia Zachodnia, położone u zbiegu rzek Potomak i Shenandoah, w pobliżu punktu zbiegu granic stanów Wirginia Zachodnia, Wirginia oraz Maryland. Miasteczko ma powierzchnię 1,6 km² i w większości jest położone na terenie Narodowego Parku Historycznego Harpers Ferry. Jest również jednym z nielicznych miast, przez które przebiega Szlak Appalachów. Harpers Ferry w 2000 roku liczyło 307 mieszkańców. Miasto znane jest głównie z ataku abolicjonisty Johna Browna, który w 1859 roku próbował wywołać powstanie niewolników oraz z bitwy, która miała tu miejsce w czasie wojny secesyjnej.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Jackson posiadał wszelkie zdolności, aby pokonać słabo zorganizowanego i ostrożnego wroga: połączenie brawury z doskonałą wiedzą i znajomością terenu oraz charyzmę, która potrafiła popchnąć jego ludzi do nadludzkich wręcz czynów.

  Kampania rozpoczęła się od taktycznego lapsusa pod Kernstown 23 marca 1862 r., kiedy złe rozpoznanie utwierdziło Stonewalla w przekonaniu, że ma do czynienia z małym oddziałem wroga. Jednakże udało mu się przekuć niepewność na strategiczną wiktorię, gdyż agresywne działania zmusiły prezydenta Abrahama Lincolna do odciągnięcia korpusu 30 000 ludzi McDowella pod Fredericksburg i zatrzymania ludzi Banksa w dolinie, czym odebrał 50 000 żołnierzy z sił uderzeniowych McClellana. Jak się później okazało, była to jedyna porażka Jacksona w dolinie Shenandoah.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Armia Potomaku, ang. Army of the Potomac – główna armia Unii na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych podczas wojny secesyjnej, operująca przez całą wojnę od 1861 do 1865.

  Dodawszy dywizje gen. dyw. Richarda Ewella oraz gen. dyw. Edwarda „Allegheny” Johnsona, Jackson zwiększył liczebność swojej armii do 17 000. Choć siły Unii były nadal przeważające, zaatakował oddzielnie kontyngenty wroga pod McDowell, pokonując zarówno generałów Milroya, jak i Schencka. Następnie pokonał Banksa pod Front Royal oraz Winchester, wyrzucając go z doliny. Lincoln zadecydował, że zwycięstwo nad Jacksonem stało się priorytetem – nakazał wysłanie 20 000 ludzi Irvina McDowella do Fort Royal i przeniesienie gen. dyw. Johna C. Frémonta do Harrisonburga. Gdyby obydwie siły zeszły się pod Strasburgiem, jedyna droga ucieczki konfederatów zostałaby odcięta.

  Robert Edward Lee (ur. 19 stycznia 1807 w Stratford Hall Plantation, Wirginia, zm. 12 października 1870 w Lexington, Wirginia) – amerykański generał, dowódca wojsk Konfederacji w czasie wojny secesyjnej (1861-1865).Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Jednakże po serii manewrów, Jackson pokonał Frémonta pod Cross Keys, zaś gen. bryg. Jamesa Shieldsa pod Port Republic 8 i 9 czerwca. Siły Unii wycofały się z doliny.

  Kampania w dolinie Shenandoah była klasycznym zestawieniem manewrów i zaskoczenia. Jackson zmusił swoją armię do przejścia 650 mil w ciągu 48 dni, odniósł pięć znaczących zwycięstw siłami o liczebności 17 000, przeciwko którym wystawiono armię o połączonej sile 60 000. Gigantyczna mobilność zaskarbiła żołnierzom Jacksona oksymoroniczny tytuł „pieszej kawalerii”. Jackson stał się najbardziej cenionym żołnierzem Konfederacji (aż do momentu, gdy prześcignął go Lee), podnosząc morale zarówno wojska, jak i cywilów.

  Poniższa lista przedstawia brytyjskie kolonie, protektoraty, dominia oraz pozostałe terytoria zależne imperium brytyjskiego.Bitwa pod Fredericksburgiem, znana również jako bitwa o Marye’s Heights, toczyła się od 11 do 15 grudnia 1862 roku pomiędzy oddziałami Unii i Skonfederowanych Stanów Ameryki. Starcie zakończyło się zwycięstwem sił Konfederacji dowodzonych przez generała Roberta E. Lee, które skutecznie odparły posiadającą przewagę liczebną armię Unii dowodzoną przez generała Ambrose Burnside’a. Była to główna bitwa kampanii o Frederickcsburg toczonej podczas wojny secesyjnej. Po obu stronach uczestniczyło w niej łącznie ponad 172 tysiące żołnierzy, zaś łączne straty wyniosły prawie 18 tysięcy ludzi.

  Półwysep Wirginia[ | edytuj kod]

  Kampania półwyspowa McClellana, której celem było zdobycie Richmond, zatrzymała się ze zgrzytem pod Seven Pines między 31 maja a 1 czerwca. Po zakończeniu kampanii w dolinie Jackson został wezwany, by dołączyć do Armii Północnej Wirginii Roberta E. Lee, celem obrony stolicy Konfederacji. Używszy tunelu kolejowego pod Pasmem Błękitnym Jackson przetransportował pociągami swoje oddziały do hr. Hanover, pojawiając się znienacka przed MClellanem pod Mechanicsville. Raporty zwiadu unionistów umieszczały Jacksona w dolinie Shenandoah – nagłe pojawienie się przekonało ostrożnego McClellana, iż ma przed sobą znacznie większe siły, niż w rzeczywistości. W konsekwencji generał Północy postanowił ponownie utworzyć obóz wiele mil w dole rzeki James w Harrison’s Landing, punkcie ucieczki. Decyzje McClellana zakończyły kampanię na półwyspie i prawdopodobnie przedłużyły wojnę o trzy lata.

  Kolej Podziemna (ang. Underground Railroad) – umowny szlak ucieczki amerykańskich zbiegłych niewolników, Murzynów, będącym w istocie siecią dróg , pomocnych domostw, organizacji i społeczności.Hrabstwo Hanover – hrabstwo w USA, w stanie Wirginia, według spisu z 2000 roku liczba ludności wynosiła 86320. Siedzibą hrabstwa jest Hanover.

  Oddziały Jacksona sprawiły się dobrze pod gen. Leem w serii potyczek znanej jako bitwy siedmiodniowe, jednakże postawa samego Stonewalla jest oceniana jako słaba. Stonewall dotarł pod Mechanicsville spóźniony i, co niewytłumaczalne, rozkazał ludziom rozbicie obozu, mimo że o rzut kamieniem trwała bitwa. Pod Gaines' Mill był zdezorientowany. Spóźnił się ponownie pod Savage’s Station, zaś nad White Oak Swamp nie wykorzystał, co wydawałoby się oczywiste, brodu do przejścia przez White Oak Swamp Creek, próbując odbudować zniszczony most. Pod Malvern Hill Jackson wziął udział w daremnym ataku frontalnym na okopane pozycje Unii, trafiając pod ostrzał artyleryjski i tracąc wielu ludzi. To posunięcie było podstawową przyczyną kłopotów Roberta E. Lee w tej bitwie. Przyczyny ślimaczych i źle skoordynowanych działań podczas Siedmiu Dni są ciągle niejasne, jednakże przemyka się tam hipoteza, iż brak snu i wyczerpanie po nadludzkim marszu i wycieczce kolejowej z doliny Shenandoah mogły wpłynąć na postawę generała. Zarówno Jackson, jak i jego ludzie byli zupełnie wykończeni. Generał Longstreet stwierdził także, że „Jackson nigdy nie pokazywał swojego geniuszu, kiedy służył bezpośrednio pod Leem”.

  Coleraine (irl. Cúil Raithin) – miasto w Irlandii Północnej, w hrabstwie Londonderry, położone przy ujściu rzeki Bann do Kanału Północnego.William McGuire "Bill" Bryson (ur. 8 grudnia 1951 w Des Moines) to amerykański pisarz, autor książek podróżniczych, popularnonaukowych oraz dotyczących języka angielskiego.

  II bitwa nad Bull Run i Fredericksburg[ | edytuj kod]

  Jackson i Sorrel, obraz autorstwa Davida Bendanna

  Dowódcy korpusów armii Lee prezentowali dwie szkoły wojskowe – Jackson był odważny, działał agresywnie, podczas gdy Longstreet postulował podejście defensywne. Pierwszego opisywano jako młot armii, drugiego zaś jako kowadło. Podczas kampanii w Północnej Wirginii te określenia jednak, nie okazały się pasować. Longstreet dowodził prawym skrzydłem (które później przerodziło się w I Korpus), Jackson zaś lewym. Stonewall rozpoczął działania wojenne manewrem flankującym, który wyniósł go na tyły Armii Wirginii dowodzonej przez Johna Pope’a. Przy węźle kolejowym w Manassas schwytał główny tabor zaopatrzeniowy armii federalnej, a następnie rozkazał żołnierzom zniszczenie go. Następnie uszedł i przygotował pozycje obronne, zapraszając Pope’a do ataku. 28 i 29 sierpnia Pope uderzył na siły Jacksona i Longstreeta, rozpoczynając II bitwę nad Bull Run.

  Potomak (ang. Potomac River) - rzeka we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Długość 665 km, powierzchnia dorzecza 38 tys. km². Uchodzi do Zatoki Chesapeake.Statki typu Liberty – jednostki pływające budowane masowo w Kanadzie i USA podczas II wojny światowej w celu zastąpienia strat wojennych. Statki charakteryzowały się bardzo uproszczoną konstrukcją. W polskim żargonie marynarskim były popularnie nazywane Liberciakami. W sumie wybudowano 2751 statków tego typu.

  30 sierpnia dowódca unionistów był przekonany, iż Jackson rozpoczyna ucieczkę – skorzystał z tego drugi z generałów Konfederacji, dokonując masywnego ataku na lewe skrzydło Unii siłami ponad 25 000 ludzi. Mimo zaciekłego oporu, Pope został zmuszony do odwrotu w prawie identyczny sposób jak w pierwszej bitwie na tym polu.

  John Charles Frémont (ur. 21 stycznia 1813, zm. 13 lipca 1890) – amerykański wojskowy (generał), podróżnik i odkrywca. Był pierwszym w historii USA kandydatem Partii Republikańskiej na urząd prezydenta i jednocześnie pierwszym kandydatem jednej z głównych partii występującym z pozycji przeciwnych niewolnictwu. W latach czterdziestych XIX wieku penny press nadała Frémontowi przydomek "Odkrywca" (ang. Pathfinder, także Great Pathfinder - "Wielki Odkrywca"), pod którym jest znany do dziś.Annapolis – miasto w Stanach Zjednoczonych, stolica stanu Maryland, siedziba hrabstwa Anne Arundel, port nad zatoką Chesapeake.

  Kiedy Lee postanowił najechać Północ w kampanii Marylandzkiej, Jackson schwytał Harpers Ferry, a następnie dołączył do reszty wojsk pod Sharpsburgiem, gdzie odbyła się bitwa nad Antietam. Potyczka ta była przede wszystkim bitwą obronną przed znacznie przeważającymi siłami Unii – McClellan nie zdołał jednak wykorzystać tej przewagi. Ludzie Jacksona przyjęli impet ataku na północnej części pola walki, a pod koniec dnia odparli uderzenie na południową część linii, głównie za sprawą podwładnego Stonewalla – gen. dyw. Hilla, który pojawił się w ostatnim momencie spod Harpers Ferry. Konfederaci utrzymali swoje pozycje, chociaż potyczka była bardzo krwawa dla obu stron. Lee wycofał całą Armię Północnej Wirginii przez Potomak, kończąc inwazję. Jackson uzyskał stopień generała broni. 10 października jego dowództwo zostało przeniesione na cały II Korpus.

  Stone Mountain czyli "Kamienna Góra" - góra w USA w stanie Georgia, niedaleko Atlanty. Na jej zboczu wyrzeźbiony jest Pomnik Konfederacji Stone Mountain. Zlokalizowano tu akcję finału amerykańskiego filmu sensacyjnego z 1996 pt. "Ścigani".Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Zanim wojska zaległy na zimę, II Korpus odparł potężny atak Unii na prawą flankę południowców pod Fredericksburgiem, odnosząc przeważające zwycięstwo. Tuż przed bitwą Jackson otrzymał dwa miłe upominki: krzepiący list, informujący go o narodzinach córki oraz nowy generalski frak, wykonany przez najlepszych krawców w Richmond, a przywieziony przez dziarskiego i dobrze ubranego dowódcę kawalerii Jeba Stuarta. Poprzedni mundur Jacksona był wyświechtany i wyblakły od ciągłego wystawiania na działanie przyrody, brakowało w nim guzików, podkradanych przez admiratorki generała. Jackson podziękował Stuartowi za prezent, mówiąc, że choć jest trochę zbyt piękny jak na jego osobę, będzie sobie go chwalił jako souvenir. Uproszony przez sztab założył podarunek na uroczysty obiad, co zwabiło chmary żołnierzy, chcących zobaczyć swojego dowódcę w tak niecharakterystycznym dla niego ubiorze. Stonewall tak bardzo zawstydził się tym zainteresowaniem, iż nie założył fraka przez następne kilka miesięcy.

  Prawnik – osoba pełniąca funkcję lub zawód albo posiadająca wykształcenie prawnicze. Rozumienie tego pojęcia jest niejednolite i zależy od takich czynników jak kultura prawna, czas czy przyjęte teorie socjologiczne. Teorią pojęcia „prawnik” zajmuje się komparatystyka prawnicza. United States Army (Armia Stanów Zjednoczonych) – wojska lądowe Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.

  Chancellorsville[ | edytuj kod]

  Pod Chancellorsville armia Północnej Wirginii stanęła twarzą w twarz z Armią Potomaku, prowadzoną przez nowego dowódcę, gen. dyw. Josepha Hookera. Generał Lee postanowił przejąć inicjatywę i podzielić swoje siły. Jackson i cały jego korpus wykonał agresywny manewr flankujący na prawą stronę armii Unii. Ruch ten okazał się najbardziej dramatycznym i pomyślnym w czasie całej wojny. Jadąc z oddziałami piechoty w szerokim powozie, Jackson rozkazał gen. dyw. Fitzhughowi Lee, aby kawaleria dokonała zwiadu, celem ustalenia położenia ariergardy Północy. Rezultaty okazały się lepsze, niż przewidywał. Lee odkrył, że prawa flanka federalistów stoi pośrodku pola, chroniona tylko dwoma działami ustawionymi na zachód. Unioniści jedli i beztrosko grali w gry, nieświadomi obecności korpusu konfederatów zaledwie milę od nich. Co stało się dalej, opisał Fitzhugh Lee:

  Kampania półwyspowa – jedna z głównych kampanii na froncie wschodnim podczas wojny secesyjnej. Działania wojenne trwały od marca do lipca 1862. Została podjęta przez Armię Potomaku, zorganizowaną i dowodzoną przez generała George’a McClellana na żądanie prezydenta Abrahama Lincolna w celu zajęcia stolicy konfederatów, Richmond.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  Byłem tak uradowany swoim odkryciem, iż czym prędzej wróciłem do miejsca, gdzie pozostawiłem swoich kawalerzystów, a następnie prosto do samego Stonewalla. „Generale”, powiedziałem, „jeśli pojedzie pan ze mną, zostawiając swoją kolumnę tutaj, pokażę panu prawą flankę wroga – przekona się pan, jak wielką przewagą będzie uderzenie wzdłuż starej rogatki, zamiast drogi Planka. Proszę zabrać ze sobą jednego kuriera, ponieważ będzie pan na widoku stojąc na szczycie wzgórza”. Jackson zgodził się, a ja zabrałem go do punktu widokowego. W dole sytuacja była bez zmian.

  Dolina Shenandoah (ang. Shenandoah Valley) – region geograficzny i historyczny w zachodniej Wirginii i Wirginii Zachodniej, ograniczony od wschodu przez Pasmo Błękitne oraz Appalachy i Allegheny od zachodu. Stanowi fragment Wielkiej Doliny Appalachów.Haubica – działo kalibru od około 75 mm wzwyż, o krótkiej lufie (od 10 do 30 kalibrów) i małej prędkości początkowej pocisku, przeznaczone głównie do strzelania stromotorowego. Stosowana przede wszystkim do prowadzenia ognia do celów ukrytych (znajdujących się w ukryciu) lub zakrytych (za przeszkodami). Dzięki zastosowaniu zmiennych ładunków miotających jest możliwe dokonanie zmiany stromości toru lotu pocisku i donośności strzelania przy tym samym (stałym) kącie podniesienia.

  Znałem Jacksona tylko odrobinę. Obserwowałem go z bliska, gdy lustrował oddziały Howarda. Było około godziny 14.00. W jego oczach płonął blask, rozjaśniając smutną twarz. Wyraz jego twarzy mówił o żywym zainteresowaniu, oblicze pokryło się barwami nadchodzącej bitwy – biła z niego radość z wykonanego ruchu flankującego. Przez pięć minut nie odpowiadał na moje uwagi, kiedy obserwował nieświadomą, niebieską linię, a jednak jego usta cały czas się poruszały. Z tego co usłyszałem i wyczytałem o Jacksonie od tamtego dnia, dowiedziałem się, co wówczas czynił. Och! „strzeż się pochopności”, generale Hooker. Stonewall Jackson czai się na tyłach twojej prawej flanki! Rozmawiając z Wielkim Bogiem Bitew, jakże mógłby słyszeć, co mówi do niego prosty kawalerzysta. „Powiedz generałowi Rodesowi”, rzekł, gwałtownie obracając konia do kuriera, „aby przesunął się wzdłuż starej drogi; zatrzymał przy rogatkach, gdzie do niego dołączę”. Rzucił jeszcze jedno spojrzenie na linie federalne, po czym odjechał w dół wzgórza; jego ramiona trzepotały wraz z ruchami wierzchowca i wydawało się, że zaraz przeleci przez jego łeb. Spodziewałem się pochwały za dokonanie zwiadu; uratowałem tym życie wielu żołnierzy – Jackson był mi winien wdzięczność choćby za to. Być może byłem trochę zmartwiony i zagniewany milczeniem Jacksona, dlatego dokonałem tego wewnętrznego, negatywnego komentarza co do jego zdolności jeździeckich. Niestety! Wtedy patrzyłem na niego po raz ostatni.

  Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych, inaczej zwana rewolucją amerykańską – konflikt zbrojny pomiędzy Królestwem Wielkiej Brytanii a jego trzynastoma koloniami w Ameryce Północnej w latach 1775-1783.Wojna secesyjna – wojna, która miała miejsce w latach 1861-1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub „Północą”) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub „Południem”), które wystąpiły z Unii.
  Fitzhugh Lee, zwracając się do Stowarzyszenia Armii Północnej Wirginii, 1879

  Jackson bezzwłocznie powrócił do swojego korpusu i ustawił dywizje w linię, aby mogły szarżować bezpośredni na flankę Unii. Konfederaci poruszali się cicho, dopóki nie zostało im raptem kilkaset jardów do pozycji wroga. Wtedy wydali z siebie dziki okrzyk bojowy i ruszyli do ataku. Wielu unionistów zostało schwytanych bez jednego wystrzału, reszta została zmuszona do całkowitej ucieczki. Jackson gonił niedobitków w kierunku środka armii wroga, aż do zmierzchu.

  Oswego - miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Nowy Jork, siedziba hrabstwa Oswego. Leży nad jeziorem Ontario, w miejscu gdzie uchodzi do niego rzeka Oswego. Według spisu powszechnego z 2000 liczyło 18,096 mieszkańców, szacunki z 2005 wykazywały 17,705 mieszkańców.James (ang. James River) – rzeka w Stanach Zjednoczonych, największa droga wodna znajdująca się w całości na terytorium stanu Wirginia. Jamestown, stolica pierwszej stałej kolonii brytyjskiej w Ameryce Północnej, została założona w roku 1607, właśnie nad brzegami tej rzeki, ok. 70 kilometrów od jej ujścia do zatoki Chesapeake. Nazwa rzeki pochodzi od imienia króla Anglii Jakuba I Stuarta.
  Oficyna plantacji na Guinea Station, Wirginia – tutaj zmarł generał Jackson

  Ciemności zakończyły atak. Wracając do obozu 2 maja, Jackson i jego sztab zostali omyłkowo uznani przez regiment z Karoliny Północnej za unijną kawalerię. „Stać, kto idzie?”, okrzyknęły warty, strzelając przed otrzymaniem odpowiedzi. Szalone wrzaski sztabu, identyfikujące jeźdźców, spotkały się z odpowiedzią majora Barry’ego: „To jankeski podstęp! Ognia!” Gruchnęła druga salwa. Jackson został trafiony przez trzy pociski, dwa w lewe ramię i jeden w prawą dłoń. Kilku ludzi ze sztabu oraz wiele koni zostało zabitych. Ciemności i zamieszanie uniemożliwiły udzielenia natychmiastowej pomocy. Jackson został zrzucony z noszy podczas ewakuacji, podczas nagłego ostrzału artyleryjskiego. Z powodu odniesionych ran, lewe ramię musiało zostać amputowane przez dra Huntera McGuire’a. Jackson został przetransportowany na plantację „Fairfield”, należącą do Thomasa Chandlera, jednakże po protestach pacjenta, przeniesiono go do oficyny. Wydawało się, że wydobrzeje, lecz uwadze lekarzy uszło rozwijające się już wcześniej zapalenie płuc. Ból w klatce piersiowej uznany został za rezultat „wyboistej” ewakuacji z pola walki.

  John Brown (ur. 9 maja 1800 r., zm. 2 grudnia 1859 r.) – jeden z głównych przedstawicieli abolicjonizmu amerykańskiego.Stephen Lang (ur. 11 lipca 1952 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, dramaturg. Ma na swoim koncie role w filmach takich jak Łowca (1986), Gettysburg (1993), Tombstone (1993), Generałowie (2003), Wrogowie publiczni (2009) i Nie oddychaj (2016). Swoją karierę zapoczątkował na Broadwayu. W 1992 otrzymał nominację do Tony Award za rolę Lou w broadwayowskiej produkcji The Speed of Darkness. W 2010 zdobył Nagrodę Saturna w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za rolę pułkownika Milesa Quaritcha w filmie Jamesa Camerona Avatar (2009). W latach 2004-2006 był dyrektorem artystycznym Actor’s Studio.

  Śmierć[ | edytuj kod]

  Dowiedziwaszy się o ranach Jacksona Lee pisał: „Gdybym mógł, wolałbym zostać, dla dobra kraju, ułomnym w pana miejsce”. Jackson zmarł z powodu komplikacji wynikających z zapalenia płuc 10 maja 1863 r. Na łożu śmierci, mimo że był coraz słabszy, pozostał mocny duchowo. Jak rzekł: „Dziś jest Dzień Boży; moje życzenie spełniło się. Zawsze chciałem umrzeć w niedzielę”. Dr McGuire opisał ostatnie godziny i słowa generała:

  Bitwa pod Gettysburgiem – najbardziej krwawa bitwa wojny secesyjnej, stoczona w dniach 1−3 lipca 1863 roku pod miastem Gettysburg w stanie Pensylwania. Armia Północnej Wirginii generała Roberta E. Lee została pokonana przez Armię Potomaku, ponosząc przy tym ogromne straty w ludziach; straty, które − przy ograniczonych możliwościach naboru rekruta − okazały się nie do odrobienia. Trzeciego, decydującego dnia, Lee popełnił błąd, nakazując atak na dobrze przygotowane centrum wojsk Unii. Ten manewr odebrał mu zwycięstwo i kosztował tysiące ofiar.Generałowie (ang. Gods and Generals pol. Bogowie i Generałowie) – amerykański film historyczny, druga część trylogii z okresu wojnie secesyjnej, nakręcony na podstawie książki Jeffa Shaary.

  Na parę chwil przed śmiercią krzyknął w delirium, „Rozkazać A.P. Hillowi, aby przygotował się do akcji! Gwałtownie przesunąć piechotę naprzód! Powiedzieć majorowi Hawksowi” – po czym przestał, nie kończąc zdania. Na jego twarzy pojawił się uśmiech niewypowiedzianej słodyczy, po czym rzekł cicho z wyrazem ulgi, „Przejdźmy przez rzekę i odpocznijmy w cieniu drzew”.

  Generał – wysoki stopień wojskowy, a także grupa stopni generalskich. Nazwa pochodzi z łacińskiego generalis (główny, nadrzędny) i oznaczała początkowo głównego dowódcę wojska lub konkretnego rodzaju broni. W tym znaczeniu, stopień generała, jako naczelnego dowódcy całych sił zbrojnych państwa, zachował się obecnie jedynie w Szwajcarii.Wałach – wykastrowany koń lub inny przedstawiciel koniowatych (np. muł lub osioł), który w ten sposób przestaje być ogierem. Etymologia terminu wywodzi się od etnonimu Wołoch, i wynika stąd, że prawdopodobnie Wołosi wprowadzili do Polski wałaszenie ogierów.

  Jego ciało zostało przeniesione do pałacu gubernatora w Richmond, gdzie odbyła się publiczna żałoba. Pochowano go na Stonewall Jackson Memorial Cemetery, w Lexington. Jednakże ręka, amputowana 2 maja, została pochowana oddzielnie przez kapelana J. Horace’a Lacy’ego, w jego domu „Ellwood”, w hrabstwie Orange, w pobliżu szpitala polowego.

  Skonfederowane Stany Ameryki (ang. Confederate States of America, CSA) – południowe stany USA, potocznie zwane Konfederacją, próbujące dokonać secesji i biorące udział w wojnie secesyjnej. W latach 1861-1865 stworzyły one własne państwo.Dur brzuszny (łac. typhus abdominalis), zwany dawniej tyfusem lub tyfusem brzusznym, jest ogólnoustrojową chorobą bakteryjną wywołaną Gram-ujemnymi pałeczkami Salmonella sp., serotyp Salmonella typhi. Wywołują ją bakterie z grupy salmonelli, które w temperaturze 60 °C giną już po kilkunastu minutach. Źródłem zakażenia może być brudna woda, nieumyte owoce, a także nieczystości zawierające w sobie pałeczki Salmonella typhi. Charakteryzuje się gorączką, krańcowym wyczerpaniem, bólami brzucha, objawami zatrucia endotoksyną (splątanie) i różową wysypką, tak zwaną "różyczką durową" czyli rumieniową wysypką plamisto-grudkową zlokalizowaną na skórze klatki piersiowej lub nadbrzusza. Towarzyszy tym objawom także powiększenie wątroby, śledziony i węzłów chłonnych szyi, oraz zapalenie spojówek. Pomimo gorączki występuje względna bradykardia.

  Usłyszawszy o śmierci Jacksona Robert E. Lee opłakał utratę przyjaciela i zaufanego dowódcy. Nocą, podczas której dowiedział się o tym fakcie, rzekł do swojego kucharza, „Williamie, straciłem swoją prawą rękę. Moje serce krwawi”. Było to nawiązaniem do listu, który posłał przez Lacy’ego umierającemu Jacksonowi: „Proszę przekazać generałowi Jacksonowi moje głębokie wyrazy szacunku i powiedzieć, że stracił lewą rękę, ale ja straciłem prawą”.

  Amputacja (z łac. amputatio), także odjęcie – zabieg operacyjny polegający na usunięciu narządu lub jego części; nazwa ta jest używana przede wszystkim w odniesieniu do operacji usunięcia kończyny górnej lub dolnej, przebiegającej z przecięciem kości i wytworzeniem kikuta. Wskazaniem do amputacji są m.in. ciężkie przypadki zgorzeli gazowej oraz znaczne uszkodzenia spowodowane urazem. Jako że amputacja jest zabiegiem powodującym trwałe kalectwo, jest stosowana tylko wtedy, gdy brak innej możliwości leczenia i w sposób na tyle oszczędny, na ile to możliwe (szczególnie przy zabiegach w obrębie dłoni).Pasmo Błękitne (ang. Blue Ridge Mountains) – zewnętrzny, wschodni i najwyższy łańcuch górski południowych Appalachów, w USA. Jego długość wynosi około 1000 km. Najwyższy szczyt Pasma Błękitnego to Mitchell (2036 m n.p.m.).

  Harpers Weekly doniósł o śmierci Jacksona 23 maja 1863 r.:

  ŚMIERĆ STONEWALLA JACKSONA. Generał „Stonewall” Jackson został ranny w ramię podczas bitwy pod Chancellorsville, a ramię został amputowane. Operacja nie zakończyła się sukcesem, złożony zapaleniem płuc zmarł 10 bm., w pobliżu Richmond.

  Spuścizna[ | edytuj kod]

  Często niezwykły sposób dowodzenia oraz cechy osobiste w połączeniu z licznymi sukcesami militarnymi, powodują, że Jackson jest postrzegany jako jedna z najbardziej niezwykłych postaci wojny Chociaż agresywny w aspekcie wojennym, był głęboko religijny – działał jako diakon kościoła prezbiteriańskiego. Nie lubił walczyć w niedziele, jednakże to nie powstrzymywało go przed wydawaniem bitwy w ten dzień. Bardzo kochał swoją żonę, co potwierdzają pisanego przez niego, czułe listy. W zestawieniu z Leem, Jackson nie był aż tak wyrazista postacią – często nosił znoszone ubrania, zamiast dobrze skrojonych mundurów.

  James Longstreet (ur. 8 stycznia 1821, zm. 2 stycznia 1904) – generał konfederacki w czasie wojny secesyjnej. W 1842 ukończył Akademię Wojskową West Point, z niezapowiadającym późniejszych sukcesów 54 miejscu na 56 absolwentów.James Ewell Brown Stuart (ur. 6 lutego 1833, zm. 12 maja 1864) – amerykański generał, znakomity dowódca kawalerii Skonfederowanych Stanów Ameryki podczas wojny secesyjnej. Od pierwszych liter imienia i dwóch członów nazwiska nazywano go Jeb.
  Pomnik Jacksona w pobliżu State Capitol w Richmond, Wirginia, wykonany przez Johna Henry’ego Foleya

  Dolegliwości fizyczne[ | edytuj kod]

  Jackson żył w przekonaniu, że jedna z jego rąk była dłuższa, przez co zwykł był trzymać ją w górze, aby wyrównać przepływ krwi. Był także opisywany jak „czempioński śpioch” (ang. champion sleeper), gdyż zdarzało mu się zasnąć z jedzeniem w ustach. Pismo dostarczone do Society of Clinical Psychologists stawia hipotezę, jakoby Jackson cierpiał na zespół Aspergera, jednakże istnieją też inne wytłumaczenia.

  Porucznik – oficerski stopień wojskowy występujący w większości armii świata. W Wojsku Polskim zaliczany jest do korpusu oficerów młodszych. Polski oficer w stopniu porucznika na naramiennikach nosi trzy gwiazdki.SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Jackson cierpiał na wiele dolegliwości, na które stosował wiele praktyk aktualnych w jego czasch – hydropatię, hydroterapię, odwiedzając Oswego w latach 50. oraz Round Hill w latach 60., z mizernymi efektami. Miał także problemy ze słuchem, co było efektem wcześniejszej służby w jednostkach artyleryjskich.

  Powracającą historią jest kwestia uwielbienia, jakim Jackson darzył cytryny, które pogryzał w całości, chcąc pozbyć się objawów niestrawności. Generał Richard Taylor, syn prezydenta Zacharego Taylora, napisał w memuarach z wojny: „Gdzie Jackson zdobywał swoje cytryny, nikt nie mógł dojść, ale rzadko widywało się go bez nich”. Jednakże współczesne badania przeprowadzone przez jego biografa, Jamesa I. Roberstona Jr., dowodzą, że nikt z ówcześnie żyjących, członków sztabu, przyjaciół czy żony, nie zaobserwował jakiejś nienaturalnej obsesji związanej z cytrynami, o których sam zainteresowany wyrażał się, iż „są rzadkim przysmakiem [...] którym można się rozkoszować, kiedy tylko dało się go zdobyć w obozie wroga”. Jackson bardzo cenił sobie owoce, a zwłaszcza brzoskwinie.

  Fitzhugh Lee (ur. 1835, zm. 1905) – amerykański dyplomata, oficer, generał kawalerii armii Konfederacji podczas wojny secesyjnej, jak również US Army podczas wojny amerykańsko-hiszpańskiej. Kuzyn Roberta E. Lee.Winfield Scott (ur. 13 czerwca 1786, zm. 29 maja 1866 w West Point) – amerykański generał, bohater wojny brytyjsko-amerykańskiej (1812–1814), wódz naczelny podczas wojny amerykańsko-meksykańskiej (1846–1848), jak również później, podczas pierwszego roku wojny secesyjnej (do listopada 1861) po stronie wojsk Północy. Autor Planu Anaconda. Uważany za jednego z najlepszych dowódców w historii USA. Kładł nacisk na rozwój techniczny armii.

  Styl dowodzenia[ | edytuj kod]

  Jako dowódca Jackson był bardzo tajemniczy co do planów i bardzo skrupulatny co do dyscypliny. Ta postawa nie zaskarbiała mu przychylności podwładnych, którzy często nie byli świadomi intencji operacyjnych i skarżyli się, iż są pomijani przy zasadniczych decyzjach.

  Robert E. Lee mógł zawierzyć Jacksonowi celowo nieszczegółowe rozkazy, które w sposób ogólny opisywały jego cele – w nowoczesnych doktrynach nazywa się to „stanem końcowym”. Stonewall znał tory, jakimi poruszały się myśli przełożonego, dzięki czemu cieszył się pełnym zaufaniem. Wielu późniejszych dowódców korpusów nie posiadało tej umiejętności. Pod Gettysburgiem doprowadziło to do niewykorzystania wielu przewag. I tak, po odwrocie wojsk federalnych spod wzgórz na południe od miasta, Lee posłał jednemu z nowych dowódców korpusu, Richarda Ewella, rozkaz, aby ten zajął wzgórza Cmentarne i Culpa, „jeśli [to] wykonalne” (w oryg. if practicable). Pozbawiony przenikliwości Jacksona oraz agresywnego podejścia Ewell zaniechał pościgu, co przez historyków zostało uznane za największą zmarnowaną szansę tej bitwy.

  Gruźlica (łac. tuberculosis, TB – tubercule bacillus) – powszechna i potencjalnie śmiertelna choroba zakaźna, wywoływana przez prątka gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis). Gruźlica dotyczy najczęściej płuc (gruźlica płucna) lecz również może atakować ośrodkowy układ nerwowy, układ limfatyczny, naczynia krwionośne, układ kostno-stawowy, moczowo-płciowy oraz skórę. Inne mykobakterie takie jak Mycobacterium bovis, Mycobacterium africanum, Mycobacterium canetti czy Mycobacterium microti wywołują choroby zwane mykobakteriozami i z reguły nie infekują zdrowych osób dorosłych, natomiast są często spotykane u osób z upośledzeniem odporności, np. w przebiegu AIDS.Trudności w uczeniu się - grupa deficytów uniemożliwiających przyswajanie materiału szkolnego na poziomie odpowiednim do wieku ucznia i jego ilorazu inteligencji:

  Jeździectwo[ | edytuj kod]

  Jackson miał reputację słabego jeźdźca. Jeden z jego żołnierzy, ochotnik z Georgii William Andrews, pisał, iż Jackson był „bardzo przeciętnie wyglądającym mężczyzną, średniej budowy, jego mundur był bardzo zabrudzony, jakby doświadczył wielu trudów. Nosił czapkę naciągniętą prawie na nos i jeździł na kościstym koniu, który nie wyglądał na rumaka, chyba że podkarmiłoby się go sianem i koniczyną. Zdecydowanie źle się prezentował wierzchem, ze strzemionami o sześć cali za krótkimi, co zmuszało go do ustawienia nóg na wysokości łba, wyginania pięt na boki, zaś palców za łopatki zwierzęcia. Marny opis naszego najsłynniejszego generała, jednakże prawdziwy”. Jego koń zwał się Little Sorrel („Mały Cisak”) i był dokładnie tak wyglądającym wałachem. Generał dosiadał go podczas całej wojny i jechał na nim także pod Chancellorsville, gdy został postrzelony. Little Sorrel zdechł w wieku 36 lat i został pochowany przy pomniku Jacksona w placu paradnym w VMI. Jego wypchana skóra jest częścią wystawy w muzeum VMI.

  James Anthony Shields (ur. 20 grudnia 1981) – amerykański baseballista występujący na pozycji miotacza w San Diego Padres.Mulat - termin określający osobę mającą jednego z rodziców z białą, a drugiego z czarną karnacją. Słowo pochodzi z hiszpańskiego mulo (muł).

  Opłakiwanie śmierci[ | edytuj kod]

  Południe opłakiwało śmierć swojego generała. Apologetyczny wiersz napisany przez jednego z jego żołnierzy stał się prędko popularną piosenką (Stonewall Jackson’s Way(ang.)). Wielu teoretyków postulowało przez lata, iż gdyby Jackson żył, Lee prawdopodobnie odniósłby zwycięstwo pod Gettysburgiem. Jest oczywistym, że dyscyplina i zmysł taktyczny Jacksona mogły przynieść wiele pożytku podczas tej bitwy.

  Armia Skonfederowanych Stanów Ameryki (ang. Confederate States Army) – była częścią sił zbrojnych Skonfederowanych Stanów Ameryki, podczas wojny secesyjnej.Brevet (z średnioang. brevet - "lista oficjalna", ze zdrobnienia staroang. bref - "lista" od łac. brevis - "list") - patent wojskowy dający awansowanemu pewne przywileje wyższej rangi (na którą opiewa patent), jednakże bez możliwości pobierania odpowiedniego do tej rangi żołdu oraz pełnienia funkcji adekwatnych do tej wyższej rangi. Zjawisko „brevetowania” było stosowane w niektórych armiach świata (m.in. amerykańskiej, brytyjskiej, pruskiej czy francuskiej).

  Pamięć o Jacksonie[ | edytuj kod]

  Ostatnia wizyta Generała Lee do grobu Stonewalla Jacksona, obraz autorstwa Louisa Eckhardta, 1872

  Po wojnie żona i córka Jacksona przeniosły się do Karoliny Północnej. Mary Anna napisała dwie książki o życiu męża, załączając niektóre z jego listów. Nigdy nie wyszła za mąż ponownie i była znana jako „Wdowa po Konfederacji”. Zmarła w 1915 roku. Ich córka Julia wyszła za mąż i urodziła dzieci, jednakże zmarła wcześnie na dur brzuszny w wieku 26 lat.

  Katedra Świętych Piotra i Pawła w Waszyngtonie (ang. Cathedral Church of Saint Peter and Saint Paul), także Washington National Cathedral – waszyngtoński kościół katedralny Kościoła Episkopalnego w Stanach Zjednoczonych.Bitwa pod Contreras, znana również jako bitwa pod Padierną, miała miejsce w nocy z 19 na 20 sierpnia 1847 roku pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Meksykiem podczas wojny amerykańsko-meksykańskiej.

  Były żołnierz Konfederacji, darzący Jacksona wielką estymą, kapitan Thomas Ranson ze Staunton, przypomniał o tragicznym życiu jego matki. Wiele lat po wojnie udał się do małej górskiej mieściny, jaką było Ansted w hr. Ansted i ustawił marmurowy znacznik nad nieoznakowanym grobem Julii Neale Jackson na cmentarzu Westlake, chcąc uchronić jej pamięć przed zapomnieniem.

  Hrabstwo Lewis (ang. Lewis County) – hrabstwo w stanie Wirginia Zachodnia w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 389,75 mil² (1009,45 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2010 miało 16 372 mieszkańców.United States Navy – marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych; jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych odpowiedzialny za organizację, szkolenie oraz wyposażenie morskich sił zbrojnych – w tym Korpusu Piechoty Morskiej – do prowadzenia działań bojowych na morzu. W szczególności, zadaniem marynarki i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych jest poszukiwanie i niszczenie nieprzyjacielskich sił morskich oraz powstrzymywanie jego handlu morskiego; w celu zdobycia i utrzymania ogólnej przewagi morskiej; kontroli obszarów morskich o żywotnym znaczeniu, ochrony żywotnych linii żeglugowych; ustanowienia i utrzymania lokalnej przewagi (w tym powietrznej) w obszarze działań morskich; zajmowanie i obrona baz morskich; oraz przeprowadzanie operacji lądowych i powietrznych niezbędnych do prowadzenia kampanii morskich.

  Uczczenie jego imienia[ | edytuj kod]

  Stonewall Jackson State Park w Zachodniej Wirginii nosi imię wielkiego generała. Niedaleko znajduje się młyn jego wuja, jako część historycznej wystawy.

  Postać Jacksona została uwieczniona na historycznej Monument Avenue w Richmond, jak również na stanowym kapitolu, jego rodzinnej Zachodniej Wirginii, i w wielu innych miejscach.

  W VMI, brązowa statua Jacksona stoi u wejścia do koszar kadeckich; pierwszoroczni są obowiązani salutować jej, wychodząc z koszar przez łuk.

  Naval War College (w skrócie NWC lub NAVWARCOL) − amerykańska wojskowa instytucja naukowo-badawcza, należąca do United States Navy, zajmująca się rozwojem teorii wojny morskiej. Założona w 1884 roku, jest najstarszą w Stanach Zjednoczonych placówką kształcącą wyższych oficerów sił zbrojnych.II bitwa nad Bull Run (znana również jako II bitwa pod Manassas) – starcie zbrojne, które miało miejsce 28–30 sierpnia 1862 roku podczas amerykańskiej wojny secesyjnej, w pobliżu miejscowości Manassas w północnej Wirginii. Była to decydująca bitwa kampanii w północnej Wirginii i zakończyła się zwycięstwem Konfederacji.

  Amerykański okręt podwodny USS Stonewall Jackson (SSBN-634) został zwodowany w 1964 r. Słowa z listów generała „Siła–Mobilność” zostały uwiecznione na proporcu statku. Łódź jest trzecią jednostką pływającą noszącą imię zdolnego Wirgińczyka. Podczas II wojny światowej US Navy przemianowała jeden ze statków klasy Liberty na SS T.J. Jackson.

  Bitwa nad Antietam (znana też jako bitwa pod Sharpsburgiem) – starcie zbrojne, które miało miejsce 17 września 1862 roku pod miastem Sharpsburg w stanie Maryland w Stanach Zjednoczonych w trakcie wojny secesyjnej. Nazwa wzięła się od rzeki Antietam Creek przecinającej pole bitwy.Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

  Wspólnota Wirginii obchodzi urodziny Jacksona (Lee-Jackson Day) od 1904 r.

  Davis, Lee, Jackson na Stone Mountain

  Jackson pojawia się także na gigantycznym reliefie Stone Mountain wyrzeźbionym na górze o tej samej nazwie, jadąc obok Jeffersona Davisa oraz Roberta E. Lee. To największa tego typu rzeźba na świecie.

  „Stonewall” Jackson pojawił się na 500-dolarowych banknotach Konfederacji (7 wydanie z 17 lutego 1864).

  Dolar Skonfederowanych Stanów Ameryki - waluta Skonfederowanych Stanów Ameryki, po raz pierwszy wprowadzona do obiegu w kwietniu 1861, gdy Konfederacja istniała zaledwie od dwóch miesięcy, a w przededniu wybuchu wojny secesyjnej. Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).

  Miasta Stonewall w Wirginii, Karolinie Północnej, Alabamie, Mississippi, Luizjanie, Teksasie i Kentucky zostały nazwane na jego cześć, podobnie jak hrabstwo Stonewall w Teksasie.

  Jackson w kulturze i mediach[ | edytuj kod]

  Jackson pojawia się w powieści i filmie Generałowie. W filmie jego rolę odgrywa Stephen Lang.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.1 sek.