• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Thomas Brothers SH-4

  Przeczytaj także...
  Samolot szkolno-treningowy – samolot wykorzystywany do szkolenia pilotów i rozwijania ich umiejętności pilotażu, nawigacji. Najczęściej są to samoloty służące do szkolenia podstawowego w zakresie pilotażu.Thomas Brothers T-2 – amerykański samolot zaprojektowany i zbudowany w firmie Thomas-Morse Aircraft w 1914. Był to pierwszy samolot zaprojektowany dla Thomas Brothers przez Benjamina Thomasa. Pod względem osiągów T-2 był jednym z najlepszych ówczesnych samolotów. 24 egzemplarze T-2 zostały zamówione przez Royal Naval Air Service, siły lotnicze należące do Royal Navy. W późniejszym czasie na zamówienie United States Navy powstała większa wersja tego samolotu SH-4.
  Thomas-Morse Aircraft Corporation – amerykańska firma lotnicza założona początkowo jako Thomas Brothers Company, działająca w latach 1910-1929, ostatecznie wykupiona i wchłonięta przez Consolidated Aircraft Corporation.

  Thomas Brothers SH-4 – amerykański wodnosamolot zaprojektowany i zbudowany w zakładach Thomas Brothers za zamówienie United States Navy (USN) jako wersja rozwojowa wcześniejszego samolotu T-2. SH-4 służył w USN w roli samolotu szkolnego i obserwacyjnego.

  Dwupłat – układ konstrukcyjny płatowca, samolotu o dwóch płatach nośnych umieszczonych jeden nad drugim. Najczęściej górny płat umieszczony jest nad kadłubem na wspornikach lub zastrzałach i połączony z dolnym płatem za pomocą rozpórek oraz usztywniony za pomocą napiętych stalowych cięgien lub linek. Rzadziej górny płat mocowany jest bezpośrednio do górnej części kadłuba. Dolny płat zwykle mocowany jest do dolnej części kadłuba, rzadko pod kadłubem. Układ płatów górnego i dolnego wraz ze znajdującymi się między nimi zastrzałami, rozpórkami i cięgnami nosi nazwę komory płatów.Samolot obserwacyjny – statek powietrzny, służący do rozpoznania terenu przeciwnika, ewentualnie przyszłego pola walki.

  Tło historyczne[]

  Założona w 1910 przez braci Williama i Olivera Thomasów firma Thomas Brothers Company wyprodukowała w latach 1910-14 kilka udanych typów samolotów sportowych. W 1914 do firmy przyłączył projektant Benjamin Douglas Thomas (zbieżność nazwisk jest przypadkowa, nie był on spowinowacony z braćmi Thomas), który wcześniej pracował dla Curtissa, gdzie zaprojektował Curtiss Model J. Pierwszym samolotem zaprojektowanym w 1914 przez Douglasa Thomasa dla Thomas Brothers był bardzo udany model T2 mający jedne z najlepszych osiągów z ówczesnych mu konstrukcji lotniczych. W 1916 USN zamówiła powiększoną wersję tego samolotu pod oznaczeniem SH-4.

  Curtiss-Wright Corporation – amerykańska spółka produkująca samoloty, powstała w I połowie XX wieku z połączenia dwóch przedsiębiorstw z branży lotniczej: Curtiss Aeroplane and Motor Company oraz Wright Aeronautical. Od zakończenia II wojny światowej spółka poszerzyła profil swojej działalności i oferuje dodatkowo zaawansowane technicznie i technologicznie produkty i usługi z zakresu sterowania przepływami czy obróbki metali.United States Navy – marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych; jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych odpowiedzialny za organizację, szkolenie oraz wyposażenie morskich sił zbrojnych – w tym Korpusu Piechoty Morskiej – do prowadzenia działań bojowych na morzu. W szczególności, zadaniem marynarki i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych jest poszukiwanie i niszczenie nieprzyjacielskich sił morskich oraz powstrzymywanie jego handlu morskiego; w celu zdobycia i utrzymania ogólnej przewagi morskiej; kontroli obszarów morskich o żywotnym znaczeniu, ochrony żywotnych linii żeglugowych; ustanowienia i utrzymania lokalnej przewagi (w tym powietrznej) w obszarze działań morskich; zajmowanie i obrona baz morskich; oraz przeprowadzanie operacji lądowych i powietrznych niezbędnych do prowadzenia kampanii morskich.

  Opis konstrukcji[]

  Thomas Brothers SH-4 był jednosilnikowym, dwumiejscowym dwupłatem, skrzydła samolotu miały trzy rzędy łączących je wsporników (tzw. three-bay wing). Pod kadłubem umieszczono główny pływak samolotu, pod dolnym skrzydłem po obydwu stronach znajdowały się mniejsze pływaki stabilizujące. Napęd samolotu stanowił 100-konny silnik produkowany w zakładach Thomas Brothers.

  Wodnosamolot (albo: hydroplan) – samolot przystosowany konstrukcyjnie do startu i lądowania (wodowania) z powierzchni wody.

  Historia[]

  United States Navy zamówiła w 1917 piętnaście samolotów tego typu (numery seryjne A-134/136, 395/406, według innego źródła zamówiono czternaście samolotów z numerami seryjnymi A134/A136, 396/A406. Używane były jako samoloty szkolne i obserwacyjne.

  Przypisy

  1. J. Wegg: General Dynamics Aircraft. s. 11.
  2. J. Wegg: General Dynamics Aircraft. s. 12.
  3. J. Wegg: General Dynamics Aircraft. s. 18.
  4. Gordon Swanborough, Peter M. Bowers: United States Navy Aircraft Since 1911. s. 531.

  Bibliografia[]

 • Gordon Swanborough, Peter M. Bowers: United States Navy Aircraft Since 1911. Naval Institute Press, 1990. ISBN 978-0870217920.
 • John Wegg: General Dynamics Aircraft And Their Predecessors. Annopolis: Naval Institute Press, 1990. ISBN 0-87021-233-8.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama