• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Thomas Bangalter

  Przeczytaj także...
  Stardust – muzyczny projekt francuskiego pochodzenia z końca lat 90. Współtworzyli go Thomas Bangalter (członek zespołu Daft Punk), wokalista Benjamin Diamond i producent – Alan Braxe (Alan Braxe & Fred Falke), którzy przypisani wówczas byli tak zwanemu French house.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Nagroda Grammy w kategorii Best Dance Recording - jedna z kategorii przyznawana od 1998 roku. W roku 2003 przeniesiono ją z zespołu kategorii Pop do nowo stworzonego oddzielnego - Dance.

  Thomas Bangalter (ur. 3 stycznia 1975 w Paryżu) – francuski didżej, założyciel zespołu Daft Punk wspólnie z Guyem-Manuelem de Homem-Christo, z którym zdobył nagrodę Grammy w kategorii najlepszy album elektroniczny / taneczny za Alive 2007 oraz nagrodę za najlepszy utwór taneczny za „Harder Better Faster Stronger” w 2009.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Gaspar Noé (ur. 27 grudnia 1963 w Buenos Aires) – francuski reżyser, scenarzysta, operator i aktor filmowy pochodzenia argentyńskiego. Jego najbardziej znanym filmem jest Nieodwracalne (2002).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Syn Daniela Vangarde, który robił i był producentem muzyki na pograniczu disco, do tej pory produkuje muzykę. Thomas odziedziczył po ojcu pasję do muzyki i sam zaczął ją tworzyć.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Na początku lat 90. tworzy wraz z Guy-Manuel-em de Homem-Christo zespół Daft Punk. Jako zespół zyskali największą sławę w Europie i Japonii. Są jednymi z niewielu muzyków, którzy propagują gatunek french house.

  W 1995 założył własną wytwórnie muzyczną Roulé przez którą sam wydaje własne nagrania, jak i wydaje innych wykonawców: Dj Falcon, Romanthony, Stardust, Alan Braxe, Roy Davis Jr. W 1995 wydał pierwszą swoją produkcję solową Trax On Da Rocks.

  W 1998 przy współpracy z Alanem Braxe i wokalistą Benjaminem Diamondem stworzył projekt Stardust, który w 1998 roku wydał singel „Music Sounds Better With You”. Nagranie to stało się hitem 1998 roku.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Nieodwracalne – dramat produkcji francuskiej z 2002 roku w reżyserii Gaspara Noé. Film uważany za jeden z bardziej kontrowersyjnych obrazów filmowych roku 2002, wydanych w szerokiej dystrybucji kinowej, ze względu na realistyczne ukazanie gwałtu i morderstwa. W filmie zastosowano odwrotną chronologię wydarzeń, gdzie początek filmu jest końcem historii, a koniec początkiem wydarzeń, rozgrywających się w ciągu jednego dnia.

  Thomas podjął współpracę z DJ-em Falconem pod nazwą Together, efektem ich pracy to parę singli, w tym „So Much Love To Give” i „Together”.

  W 2002 nagrał płytę na potrzeby filmu Gaspara Noé Nieodwracalne (Irreversible).

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  W 2002 związał się z francuską aktorką Élodie Bouchez, z którą ma dwóch synów, Tara-Jaya (ur. 22 stycznia 2002) i Roxana (ur. 2 czerwca 2008). Zamieszkali w Beverly Hills.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Albumy[ | edytuj kod]

 • Irréversible (Original Soundtrack)
 • Single[ | edytuj kod]

 • „Trax On Da Rocks” (1995)
 • „Spinal Scratch” (1996)
 • „Trax On Da Rocks Vol 2” (1998)
 • „Thomas Bangalter - Outrage” (2003)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Thomas Bangalter - Bio, Facts, Family (ang.). Famous Birthdays. [dostęp 2019-08-10].
  2. Jason Birchmeier: Thomas Bangalter Biography (ang.). AllMusic. [dostęp 2019-08-10].
  3. Bartłomiej Bywalec (2018-11-01): Nowy utwór Thomasa Bangaltera (pol.). kinkyowl.pl. [dostęp 2019-08-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-28)].
  4. Jade Watkins (2013-10-16): Daft Punk's Thomas Bangalter hits the beach with wife Élodie Bouchez (ang.). „Daily Mail”. [dostęp 2019-08-10].
  5. Élodie Bouchez (fr.). „Elle”. [dostęp 2019-08-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-31)].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Thomas Bangalter w Discogs.com (ang.)
 • Thomas Bangalter w bazie IMDb (ang.)
 • Thomas Bangalter w bazie Filmweb
 • Disco, znane także pod nazwą muzyka dyskotekowa – gatunek muzyki popularnej, głównie, choć nie wyłącznie, przeznaczony do tańca w dyskotekach. Szczególnie popularny w drugiej połowie lat siedemdziesiątych XX wieku.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.
  French house – podgatunek muzyki house z późnych lat 90., na który silnie wpłynął zarówno funk i disco z lat 70. i 80., jak i twórczość jednego z założycieli Daft Punk – producenta Thomasa Bangaltera.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Irréversible – ścieżka dźwiękowa z filmu Nieodwracalne. Został wyprodukowany przez Thomasa Bangaltera. Album został wydany w dwóch wersjach – amerykańskiej i europejskiej (rozprowadzanej także w reszcie świata). Wersja amerykańska została wydana jako solowy album Thomasa Bangaltera i zawiera tylko utwory jego autorstwa.
  Daft Punk – francuski duet muzyczny, pochodzący z Paryża, tworzący muzykę elektroniczną na pograniczu gatunku house. Tworzą go: Guy-Manuel de Homem-Christo i Thomas Bangalter. Charakterystyczną cechą muzyków jest ukrywanie swoich twarzy pod kaskami, co nadaje członkom zespołu oryginalny wygląd.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.754 sek.