• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Thomas-Morse Aircraft

  Przeczytaj także...
  Peter M. Bowers (ur. 15 maja 1918, zm. 27 kwietnia 2003) – amerykański dziennikarz i autor piszący głównie na tematy lotnicze.Ithaca - mała miejscowość ok. 220 mil (350 km) na północny wschód od Nowego Jorku. Mieści się w niej Uniwersytet Cornella, jedna z najbardziej prestiżowych uczelni amerykańskich, należąca do Ligi Bluszczowej, w rankingach światowych lokowana na 10-15 miejscu. Kampus uniwersytetu mieści się na trzech wzgórzach. Pod nimi znajduje się właściwe miasteczko, które przede wszystkim zajmuje się obsługą uczelni. Oprócz Uniwersytetu Cornella w Ithace znajduje się także stanowa uczelnia Ithaca College.
  Filia (łac. córka) – zakład przedsiębiorstwa (np. uczelni, urzędu, banku itp.), mający najczęściej swoją lokalizację poza miejscem funkcjonowania głównej, nadrzędnej jednostki.

  Thomas-Morse Aircraft Corporation – amerykańska firma lotnicza założona początkowo jako Thomas Brothers Company, działająca w latach 1910-1929, ostatecznie wykupiona i wchłonięta przez Consolidated Aircraft Corporation.

  Historia[]

  Firma została założona w 1910 przez braci Williama i Olivera Thomasów jako Thomas Brothers Company w Hammondsport. Jeszcze w tym samym roku firma przeniosła się dwukrotnie, najpierw do do Hornell, a później do Bath gdzie pozostała do 1915. W 1912 bracia założyli szkołę pilotażu Thomas School of Aviation Inc z siedzibą w Cayuga Lake i działającą do 1913.

  Korporacja – rodzaj organizacji (społecznej), zazwyczaj posiadającej osobowość prawną, której istotnym substratem są jej członkowie (korporanci).Consolidated Aircraft Corporation - amerykańska wytwórnia lotnicza założona w 1923 roku przez Reubena H. Fleeta. Powstała z połączenia wytwórni lotniczych Gaulladet Aircraft Company i Dayton-Wright Aircraft firma stała się w latach 20. i 30. XX wieku znana z budowy serii łodzi latających, której najsłynniejszym przedstawicielem był morski samolot patrolowy PBY Catalina, produkowany i używany przez wojska alianckie przez całą II wojnę światową. Równie sławnym produktem wytwórni Consolidated był ciężki bombowiec B-24 Liberator, szeroko używany zarówno w Europie jak i w działaniach wojennych na Pacyfiku. Od 1942 produkowano też, głównie na potrzeby transportowe wersję C-87 Liberator; takimi samolotami latali dowódcy i politycy, a także piloci samolotów przeprowadzanych z USA do W. Brytanii w ramach tzw. "RAF Ferry Command".

  W 1913 Thomas Brothers Company zmieniła osobowość prawną na korporację o nazwie Thomas Brothers Aeroplane Company z siedzibą w Ithaca. W 1914 do firmy przyłączył projektant Benjamin Douglas Thomas (zbieżność nazwisk jest przypadkowa, nie był on spowinowacony z braćmi Thomas). W 1915 utworzono dodatkową firmę Thomas Aeromotor Company projektującą i produkującą silniki lotnicze. W tym czasie firma znajdowała się w trudnej sytuacji finansowej i w 1917 połączyła się z Morse Chain Company, która zapewniła dokapitalizowanie i fundusze na dalszą działalność, nowa firma nosiła nazwę Thomas-Morse Aircraft Corporation, jej prezesem został Frank L. Morse.

  W 1928 Morse Chain Company została sprzedana Borg-Warner Corporation, ale przynosząca straty filia lotnicza nie była częścią transakcji. Rok później Frank Morse odsprzedał Thomas-Morse Aircraft Corporation do Consolidated Aircraft Corporation za 6000 akcji tej firmy o wartości 440 tysięcy ówczesnych dolarów. Firma działała jako część Consolidated Aircraft do 1934, kiedy ostatecznie została rozwiązana.

  Lista samolotów[]

  Lista samolotów wraz z liczbą wybudowanych egzemplarzy:

  Przypisy

  1. J. Wegg: General Dynamics Aircraft. s. 11.
  2. Thomas, Thomas-Morse (ang.). aerofiles.com. [dostęp 2012-08-12].
  3. J. Wegg: General Dynamics Aircraft. s. 12.
  4. J. Wegg: General Dynamics Aircraft. s. 13.
  5. J. Wegg: General Dynamics Aircraft. s. 14.
  6. P. Bowers: Forgotten Fighters 2. s. 8.
  7. W. Green: The Complete Book of Fighters. s. 568.
  8. P. Bowers: Forgotten Fighters 2. s. 10.

  Bibliografia[]

 • Peter M. Bowers: Forgotten Fighters/2 and Experimental Aircraft U.S. Army 1918-1941. Arco Publishing, 1971. ISBN 978-0668024037.
 • William A. Green, Gordon Swanborough: The Complete Book of Fighters: An Illustrated Encyclopedia of Every Fighter Aircraft Built and Flown. Londyn: Smithmark Publishers, 1994. ISBN 0-8317-3939-8.
 • John Wegg: General Dynamics Aircraft And Their Predecessors. Annopolis: Naval Institute Press, 1990. ISBN 0-87021-233-8. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama