• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Thom Yorke

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Radiohead – brytyjski zespół rockowy założony w 1986 roku pod nazwą On a Friday. Od 1991 roku zespół występuje pod obecną nazwą.

  Thomas Edward Yorke (ur. 7 października 1968 w Wellingborough) – wokalista i lider brytyjskiego zespołu Radiohead. Autor tekstów, w zespole gra na gitarze, perkusji i pianinie.

  Współpracował z wieloma innymi artystami przy nagrywaniu ich płyt (Björk, PJ Harvey, Tom Jones, James Lavelle, Beck, Unkle, DJ Shadow, Burial). Thom gra głównie na gitarze elektrycznej i akustycznej oraz fortepianie. Podczas nagrywania Kid A i Amnesiac artysta próbował swoich sił na gitarze basowej oraz z perkusją.

  Beck Hansen, właściwie Bek David Campbell (ur. 8 lipca 1970 w Los Angeles) – muzyk rockowy, piosenkarz i kompozytor, wsytępujący od pseudonimem Beck. Pochodzi z rodziny o korzeniach żydowskich, która przywędrowała do USA ze Szwecji. Beck uznawany jest za najbardziej eklektycznego, niespójnego i nieprzewidywalnego spośród współczesnych artystów rockowych. Choć zazwyczaj zaliczany jest do twórców indie rocka i rocka alternatywnego, to jego muzyka jest mieszaniną wielu, niekiedy bardzo od siebie odległych stylów i gatunków, takich jak: pop, folk, psychodeliczny rock, hip-hop, country, blues, rhythm and blues, funky, noise rock, progresywny rock, jazz, lo-fi, rock latynoski i muzyka etniczna.DJ Shadow, właśc. Josh Davis (ur. 29 czerwca 1972 w Hayward) – amerykański muzyk-turntablista, twórca muzyki trip-hopowo elektronicznej. Łączy w swoich utworach elementy m.in. muzyki funk, rocka, hip-hopu, jazzu, soulu, ambientu. W marcu 2009 zapowiedział, że pracuje nad nowym albumem.

  10 lipca 2006 ukazała się solowa płyta Thoma – The Eraser, która wyróżnia się silnymi wpływami muzyki elektronicznej. Projekt ten kontynuuje - m.in. z Flea z Red Hot Chili Peppers oraz Nigelem Godrichem wystąpił w Echoplex w Stanach Zjednoczonych 2 października 2009 roku. Zaprezentował wtedy również swoje nowe utwory. Również od 2009 roku występuje w zespole Atoms for Peace.

  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Pianino – strunowy młoteczkowy (klawiszowy) instrument muzyczny ze strunami ustawionymi pionowo. Ma wiele cech wspólnych z fortepianem.

  Przez dwadzieścia trzy lata pozostawał w nieformalnym związku z Rachel Owen wraz z którą ma dwoje dzieci.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Dyskografia Radiohead.
  Atoms for Peace
 • Amok (2013)
 • Albumy solowe
 • The Eraser (2006)
 • Tomorrow's Modern Boxes (2014)
 • Anima (2019)
 • Albumy z soundtrackami do filmów

 • The Twilight Saga: New Moon (2009)
 • When the Dragon Swallowed the Sun (2010)
 • The UK Gold (2013)
 • Why Can't We Get Along (2018)
 • Time of Day (2018)
 • Suspiria (2018)
 • Filmografia[ | edytuj kod]

 • "Meeting People Is Easy" (jako on sam, 1998, film dokumentalny, reżyseria: Grant Gee)
 • "All We Are Saying" (jako on sam, 2005, film dokumentalny, reżyseria: Rosanna Arquette)
 • "The Man from Mo'Wax" (jako on sam, 2016, film dokumentalny, reżyseria: Matthew Jones)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Greg Prato: Thom Yorke Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-11-14].
  2. Stephen Thomas Erlewine: Radiohead Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-11-14].
  3. Andy Kellman: Atoms for Peace Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-11-14].
  4. Thom Yorke and Rachel Owen announce separation (ang.). www.nme.com. [dostęp 2016-11-14].
  5. Andy Kellman: Thom Yorke The Eraser review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-11-14].
  6. Stephen Thomas Erlewine: Thom Yorke Tomorrow's Modern Boxes review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-11-14].
  7. Meeting People Is Easy (1998) (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2016-06-10].
  8. All We Are Saying (2005) (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2016-06-10].
  9. The Man from Mo'Wax (2016) (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2016-06-10].
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  PJ Harvey, właśc. Polly Jean Harvey MBE (ur. 9 października 1969 w Yeovil) – brytyjska wokalistka rockowa, autorka tekstów, multiinstrumentalistka. PJ Harvey to także nazwa zespołu, który założyła w 1990 roku.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.05 sek.