• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • This Mortal Coil

  Przeczytaj także...
  The Wolfgang Press – brytyjski zespół działający od 1983 do 1990 roku. Do składu zespołu należeli: Michael Allen (wokalista), Mark Cox (instrumenty klawiszowe) oraz Andrew Gray (gitara elektryczna). Wydawcą grupy była wytwórnia 4AD.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).
  Dead Can Dance – brytyjsko-australijska grupa muzyczna prezentująca alternatywne spojrzenie na world music, z wpływami gatunków zaliczanych do szeroko pojętego dark independent. Powstała w 1981 roku w Melbourne z inicjatywy Brytyjczyka Brendana Perry’ego, do którego wkrótce dołączyła Australijka Lisa Gerrard. Zespół rozwiązano w 1998 roku. Siedem lat później, w 2005 roku, został on reaktywowany. Jednak po trasie koncertowej grupa zaprzestała grania. W 2011 roku duet wznowił działalność.

  This Mortal Coil przedsięwzięcie muzyczne zainicjowane przez dyrektora wytwórni płytowej 4AD Ivo Wattsa Russella, który w 1983 r. zgromadził w studiu nagraniowym najwybitniejszych muzyków swej wytwórni, by nagrać płytę It'll End in Tears, zawierającą zapomniane covery, ale także i nowe kompozycje. Na drugiej i trzeciej płycie wystąpili w większości artyści oficjalnie nie związani z wytwórnią 4AD, ale utrzymujący się w jej klimacie. W nagraniach udział wzięli m.in. muzycy i zespoły: Elizabeth Fraser i Cocteau Twins, Lisa Gerrard i Dead Can Dance, Xmal Deutschland, The Wolfgang Press, Throwing Muses, Colourbox, Dif Juz, Modern English, Cindytalk, Kristin Hersh, Pieter Nooten, Heidi Berry, siostry Louise Rutkowski i Deirdre Rutkowski, Dominic Appleton, Alison Limerick.

  Ivo Watts-Russell (ur. w 1954 r. w Northamptonshire, Anglia) - założyciel (1979) i szef brytyjskiej wytwórni płytowej 4AD, skupiającej wykonawców spod znaku szeroko rozumianego indie rocka; także producent płytowy.Pieter Nooten – holenderski kompozytor, wokalista i klawiszowiec, związany początkowo z grupą Clan of Xymox. Brał udział w komponowaniu i nagrywaniu pierwszych trzech płyt tego zespołu, włączając do jego repertuaru kilka niezapomnianych utworów, a także współtworzył repertuar do kolejnych dwóch płyt Clan of Xymox. Po odejściu z zespołu nagrał wraz z gitarzystą Michaelem Brookiem płytę długogrającą Sleeps With The Fishes, na którą złożyły się zarówno utwory premierowe, jak i znane z repertuaru macierzystej grupy Nootena, ale przearanżowane (m.in. Theme I, zmienione tutaj na Clouds czy After The Call). Całość stała się dla wielu słuchaczy wyznacznikiem stylu wytwórni 4AD, dla której nagrywał Nooten.

  Nazwa formacji zaczerpnięta jest z dramatu Williama Szekspira Hamlet (akt III, scena 1) i można ją przetłumaczyć jako "Ten śmiertelny zamęt"

  For in that sleep of death what dreams may come, when we have shuffled off this mortal coil, must give us pause.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

 • It'll End in Tears (1984)
 • Filigree & Shadow (1986)
 • Blood (1991)
 • Dust & Guitars (2012)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona formacji na Allmusic
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Throwing Muses – amerykański zespół muzyczny, założony w 1981 r. w Newport, Rhode Island przez dwie wokalistki Kristin Hersh i Tanyę Donnely. Grupa była jednym ze sztandarowych wykonawców wytwórni 4AD. Zespół wciąż działa, choć od lat 90. poszczególni wykonawcy skoncentrowali się na karierach solowych. Największe przeboje, to Dizzy, Counting Backwards, Lonely Is an Eyesore.
  William Szekspir (ang. William Shakespeare; ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, w Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia/3 maja 1616, tamże) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Elizabeth Davidson Fraser (ur. 29 sierpnia 1963 roku w Grangemouth, Szkocja), wokalistka, założycielka (wraz z Robinem Guthrie) zespołu Cocteau Twins (1981 - 1998), który nagrywał dla 4AD.
  Hamlet (ang. The Tragedy of Hamlet, Prince of Denmark; Tragedia Hamleta, Księcia Danii) – tragedia Williama Szekspira napisana na przełomie XVI i XVII wieku, jeden z najbardziej znanych dramatów, arcydzieło teatru elżbietańskiego.
  Colourbox – brytyjska grupa muzyczna założona w 1982 w Londynie przez braci Martyna i Stevena Alana Youngów, którzy do współpracy zapraszali innych muzyków. Aktywna do 1987.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.