• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Thies

  Przeczytaj także...
  Dakar (wolof: Ndakaaru) – stolica i największe miasto Senegalu. Położone w zachodniej części kraju, nad wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego, na Półwyspie Zielonego Przylądka, naprzeciw wysepki Gorée. Ludność: 2,4 mln (2006).Bamako (bambara: Bamakɔ) – stolica i największe miasto Mali. Położone w południowo-zachodniej części kraju, nad rzeką Niger, w pobliżu granicy z Gwineą. Współrzędne geograficzne Bamako to 12°39′N i 8°0′W.
  Susa (fen. Hadrumetum, arab. سوسة = Sūsah, fr. Sousse) – trzecie pod względem wielkości (173 047 mieszkańców) miasto w Tunezji. Stolica Gubernatorstwa Susa (544 413 mieszkańców). Kurort wypoczynkowy nad Morzem Śródziemnym, do którego ściąga rocznie ponad milion turystów. Do miasta należy Port El-Kantoui, największy i najsłynniejszy port jachtowy w Tunezji. W Sousse urodził się były prezydent Republiki Tunezyjskiej Zin Al-Abidin Ben Ali. Miasto wpisane jest na listę UNESCO.

  Thiès (wolof: Cees) – miasto w zachodnim Senegalu, około 70 km na wschód od Dakaru. Ośrodek administracyjny regionu Thiès. Około 311 tys. mieszkańców. Miasto słynie z wyrobu gobelinów, jest też regionalnym centrum handlu zwierzętami hodowlanymi. Drugie co do wielkości miasto kraju.

  Thiès – region w środkowo-wschodniej części Senegalu, ze stolicą w Thiès, będącym jednocześnie największym miastem regionu.Tapiseria (z franc. tapisserie) – ogólna nazwa określająca jednostronną tkaninę o różnorodnej dekoracji: figuralnej (np. ze scenami mitologicznymi, biblijnymi), heraldycznej bądź zwierzęco-roślinnej (tzw. werdiura), służącą do dekoracji ścian. Potocznie termin "tapiseria" stosowany jest wymiennie z nazwami: gobelin i arras.

  Thies położone jest na skrzyżowaniu linii kolejowych łączących Dakar z Saint Louis na północy kraju oraz Bamako w sąsiednim Mali. Linia z Dakaru do Saint Louis jest jednak rzadko wykorzystywana. Niewielkie muzeum działające w Thiès ukazuje historię kolejnictwa w Senegalu.

  Saint-Louis (wolof: Ndar) – miasto w północno-zachodnim Senegalu, ośrodek administracyjny regionu Saint-Louis, przy ujściu rzeki Senegal do Oceanu Atlantyckiego. Zachodnia część miasta położona jest na półwyspie Langue de Barbarie. Miasto zamieszkuje około 176 tys. osób.Senegal (Republika Senegalu, franc. République du Sénégal) – państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Mauretanią, Mali, Gwineą, Gwineą Bissau i Gambią.

  Miasta partnerskie[]

 • Francja Caen, Francja
 • Tunezja Susa, Tunezja
 • Niemcy Solingen, Niemcy
 • Język wolof (ouolof, yallof, walaf, volof, waro-waro) - język z rodziny nigero-kongijskiej używany głównie w Senegalu, a także w Gambii i Mauretanii. Nazwa "wolof" najprawdopodobniej pochodzi od starofrancuskiego wyrażenia "Ouolof".Solingen – miasto na prawach powiatu w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf, na południe od Zagłębia Ruhry. Leży na obrzeżu górzystego regionu Bergisches Land, którego jest największym miastem po graniczącym z nim Wuppertalem.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Caen – miasto i gmina w północnej Francji, stolica historycznej Normandii i ośrodek administracyjny regionu Dolna Normandia oraz departamentu Calvados.
  Mali, Republika Mali (fr. République du Mali, bambara Mali ka Fasojamana) – śródlądowe państwo położone w Afryce Zachodniej, siódme co do wielkości w Afryce ze stolicą Bamako, graniczy z Algierią na północy, Nigrem na wschodzie, Burkiną Faso oraz Wybrzeżem Kości Słoniowej na południu, Gwineą na południowym zachodzie oraz z Senegalem i Mauretanią na zachodzie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.