• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Therese Chromik  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Wrocławski (UWr) – jeden z osiemnastu państwowych uniwersytetów klasycznych w Polsce z siedzibą we Wrocławiu, kształcący na kierunkach humanistycznych i ścisłych. Powstał pierwotnie w 1702 roku jako Leopoldina, a 24 sierpnia 1945 roku został przekształcony na polską uczelnię akademicką. Uczelnia swoimi tradycjami odwołuje się do niemieckich uczelni wrocławskich oraz Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Jest jedną z najważniejszych i najstarszych uczelni we Wrocławiu, na której studiuje blisko 31,6 tysięcy studentów.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Therese Chromik (ur. 16 października 1943 w Legnicy) – niemiecka poetka, pisarka i tłumacz.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Resi Rieffert (później Therese Chromik) urodziła się 16 października 1943 roku w Legnicy. Po ucieczce w 1945 roku z Legnicy zamieszkała na Lüneburger Heide. Od 1964 roku studiowała filozofię, germanistykę, geografię i sztukę w Marburgu i Kilonii, a od 1970 roku uczyła w gimnazjum w Kilonii i Husum.

  Husum (fryz. Hüsem) − miasto w północnych Niemczech, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Nordfriesland, siedziba urzędu Pellworm. Miasto leży na wybrzeżu Morza Północnego, liczy ok. 22,2 tys. mieszkańców. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W 1970 roku poślubiła dr Christiana Chromika i została matką dwóch synów Marcusa i Ansgara. Owdowiała w 1979 roku.

  Od 1980 prowadziła warsztaty pisarskie dla uczniów, których celem było nauczenie „kreatywnego pisania”, jak również seminaria pisarskie dla młodych autorów. W wyniku tej działalności powstały liczne publikacje i wykłady na wydziale edukacji uniwersytetu w Kilonii o kreatywnym pisaniu.

  Jako specjalista języka niemieckiego w Instytucie Praktyki i Teorii kształciła przyszłych nauczycieli. Była zastępcą dyrektora w Ministerstwie Kultury, członkiem jury ogólnokrajowego konkursu „Uczniowie piszą”. Od 2000 do 2007 roku była dyrektorem szkoły Theodor-Storm-Schule w Husum. W lecie 2008 roku była wykładowcą literatury i kreatywnego pisania w JuniorAkademie. w St. Peter Ording.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W 2011 roku doktoryzowała się na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1983 roku publikuje własną lirykę i prozę w różnych wydawnictwach. W 1984 roku została współwydawcą rocznika Euterpe (tom 2-11) i różnych antologii.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  16 października jest 289. (w latach przestępnych 290.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 76 dni.
  Legnica (dawniej Lignica, czes. Lehnice, niem. Liegnitz, łac. Lignitium) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w środkowej części województwa dolnośląskiego, na równinie legnickiej, położone nad rzekami: Kaczawą (lewy dopływ Odry) i wpadającą do niej Czarną Wodą.
  Pustać Lüneburska (niem. Lüneburger Heide) – region łąk, torfisk, wrzosowisk i lasów w północnych Niemczech (Dolna Saksonia) pomiędzy miastami Hamburg, Brema i Hanower. Wschodnią granicą Pustaci Lüneburskiej jest rzeka Łaba.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Kilonia (niem.: Kiel) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn (Schleswig-Holstein).
  Marburg (do 1977 Marburg an der Lahn) – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Gießen, siedziba powiatu Marburg-Biedenkopf, leży nad rzeką Lahn. Liczy 80 609 mieszkańców (30 czerwca 2012), a jego powierzchnia wynosi 124,5 km². Najbliżej położone duże miasta to Frankfurt nad Menem (ok. 100 km na południe), Kassel (ok. 90 km na północny wschód) i Kolonia (ok. 150 km na zachód).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.