• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Theodore Schwan

  Przeczytaj także...
  Pułkownik – stopień oficerski. W SZ RP jest to najwyższy stopień wojskowy korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – korpusu oficerów sztabowych. W większości sił zbrojnych po stopniu pułkownika (ang. i fr. – colonel, niem. Oberst, ros. полковник) są stopnie generalskie.Guánica - miasto w Portoryko, w gminie Guánica. Według danych szacunkowych na rok 2008 liczy 9 057 mieszkańców. Zostało założone w 1508.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Theodore Schwan (ur. 9 lipca 1841 w Hanowerze, zm. 27 maja 1926 w Waszyngtonie) – amerykański dowódca wojskowy, generał major, uczestnik wojny secesyjnej, wojny amerykańsko-hiszpańskiej i wojny amerykańsko-filipińskiej, odznaczony Medalem Honoru.

  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.Królestwo Hanoweru (niem. Königreich Hannover) – państwo historyczne w Europie, na terenie dzisiejszych północno-zachodnich Niemiec. Królestwo Hanoweru zostało ustanowione w październiku 1814 roku na kongresie wiedeńskim, wraz z odzyskaniem przez Jerzego III z dynastii hanowerskiej po upadku Napoleona terenów Księstwa Hanoweru. Królestwo Hanoweru uległo likwidacji na skutek jego aneksji przez Królestwo Prus podczas wojny siedmiotygodniowej w 1866 roku.

  Wczesne lata[]

  Urodził się w Hanowerze, w ówczesnym Królestwie Hanoweru. W 1857 wyemigrował z rodziną do USA. Służbę wojskową rozpoczął już w wieku 15 lat, 12 czerwca 1857 w 12 Pułku Piechoty.

  Wojna secesyjna[]

  Schwan wziął udział w wojnie secesyjnej po stronie Unii. 31 października 1863 został mianowany podporucznikiem, a 9 kwietnia 1864 porucznikiem. W trakcie bitwy pod Peebles' Farm 1 października 1864 uratował rannego unijnego oficera, za co później został odznaczony Medalem Honoru.

  Major (skrót mjr) – stopień oficerski używany w armiach wielu krajów. W wojsku polskim jest to stopień niższy od podpułkownika, wyższy od kapitana. Major wchodzi w skład korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – w skład korpusu oficerów sztabowych. Odpowiednikiem majora w marynarce wojennej jest komandor podporucznik a w policji podinspektor Policji.Podpułkownik (ppłk) – wysoki stopień oficerski. W Wojsku Polskim bezpośrednio poprzedzający pułkownika, a powyżej stopnia majora. Jest zaliczany w skład korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – w skład korpusu oficerów sztabowych.

  Międzywojnie[]

  Po wojnie secesyjnej Schwan pozostał w armii. 14 marca 1866 został kapitanem. W 1872, służąc w 11 Pułku Piechoty, brał udział w działaniach przeciwko Indianom w Teksasie. 6 lipca 1886 został majorem. W okresie 18921893 pracował w ambasadzie USA w Berlinie w Niemczech. 19 lutego 1895 awansował na stopień podpułkownika.

  Cesarstwo Niemieckie, (niem.) Deutsches Kaiserreich lub Rzesza Niemiecka (niem.) Deutsches Reich – oficjalne określenie niemieckiego państwa narodowego założonego w 1871 roku przez polityka Ottona von Bismarcka. Po upadku określane także jako Druga Rzesza (Zweites Reich).Generał – wysoki stopień wojskowy, a także grupa stopni generalskich. Nazwa pochodzi z łacińskiego generalis (główny, nadrzędny) i oznaczała początkowo głównego dowódcę wojska lub konkretnego rodzaju broni. W tym znaczeniu, stopień generała, jako naczelnego dowódcy całych sił zbrojnych państwa, zachował się obecnie jedynie w Szwajcarii.

  Wojna amerykańsko-hiszpańska[]

  Gdy w 1898 wybuchła wojna amerykańsko-hiszpańska, Schwan został mianowany pułkownikiem Armii Regularnej oraz generałem brygady ochotników. Pod jego dowództwem formowana była 1 Dywizja IV Korpusu, jednakże nie została wysłana do walki. Schwan objął dowództwo nad Niezależną Brygadą Regularną IV Korpusu. Wylądował na Portoryko pod Guánicą 31 lipca. 6 sierpnia zajął Yauco i pozostał tam przez trzy dni. 10 sierpnia oddział Schwana brał udział w bitwie pod Hormigueros. Następnego dnia AMerykanie zajęli Mayagüez, a 13 sierpnia brygada brała udział w jednej z ostatnich bitew kampanii na Portoryko pod Las Marías. Pomimo, że podczas większości działań Schwan był chory, odniósł zdecydowane zwycięstwo – zdobył 9 miast i wziął do niewoli 362 żołnierzy przeciwnika kosztem 1 zabitego i 16 rannych.

  Wojna filipińsko-amerykańska - wojna prowadzona między Pierwszą Republiką Filipin, a Stanami Zjednoczonymi w latach 1899 - 1902.Podporucznik (ppor.) – najniższy stopień oficerski w Wojsku Polskim, z korpusu oficerów młodszych. Polski oficer w stopniu podporucznika na naramiennikach nosi dwie gwiazdki.

  Wojna amerykańsko-filipińska[]

  Po zakończeniu zmagań z Hiszpanami Schwan został wysłany na Filipiny, gdzie objął stanowisko szefa sztabu VIII Korpusu. W październiku 1899 i lutym 1900 siły podległe Schwanowi brały udział w operacjach przeciwko powstańcom filipińskim w prowincji Cavite.

  Hanower (niem. Hannover) – miasto w Niemczech, stolica kraju związkowego Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen) oraz związku komunalnego Region Hanower. Leży nad rzeką Leine. Rozwinięty przemysł środków transportu (samochody, lokomotywy, wagony), elektrotechniczny (zakłady Telefunken), chemiczny, włókienniczy, gumowy Continental AG i spożywczy (czekolada). Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverbände) Technisches Hilfswerk obejmującego swym zasięgiem landy Dolna Saksonia oraz Brema.Portoryko (hiszp. Puerto Rico – "bogaty port") – terytorium zorganizowane nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych o statusie wspólnoty (US Commonwealth), leżące na wyspie o tej samej nazwie (i kilku innych mniejszych wyspach) w Ameryce Środkowej, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Karaibskim.

  Emerytura i śmierć[]

  T. Schwan przeszedł na emeryturę 21 lutego 1901. W 1916 został awansowany do rangi generała majora. Zmarł w Waszyngtonie 27 maja1926.

  Bibliografia[]

  S. C. Tucker, The encyclopedia of the spanish–american and philipinne-american wars. A Political, Social, and Military History., Santa Barbara 2009, ABC-CLIO, ISBN 978-1-85109-952-8

  Yauco - miasto i gmina na Portoryko. Według danych szacunkowych na rok 2000 liczy 46 384 mieszkańców. Burmistrzem miasta jest Abel Nazario Quiñones. Zostało założone w 1756.Wojna amerykańsko-hiszpańska – konflikt zbrojny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Królestwem Hiszpanii trwający od 25 kwietnia do 12 sierpnia 1898, w wyniku którego Hiszpania utraciła większość swych posiadłości na Karaibach i na obszarze Pacyfiku, a Stany Zjednoczone porzuciły dotychczasową politykę izolacjonizmu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Filipiny, oficjalnie Republika Filipin (fil.: Pilipinas, Republika ng Pilipinas, ang.: Philippines, Republic of the Philippines ) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo Morzem Sulu oraz Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że Filipiny narażone są na częste tajfuny. Bliskość pacyficznego pierścienia ognia naraża je na częste trzęsienia ziemi. Jest to jednak jeden z najbogatszych obszarów na świecie pod względem bioróżnorodności. Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao. Stolicą Filipin jest Manila.
  Generał brygady – wysoki stopień wojskowy. W Wojsku Polskim najniższy stopień generalski. Niższym stopniem jest pułkownik, a wyższym generał dywizji.
  31 października jest 304. (w latach przestępnych 305.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 61 dni.
  Wojna secesyjna – wojna, która miała miejsce w latach 1861-1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub „Północą”) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub „Południem”), które wystąpiły z Unii.
  Wojny z Indianami (wojny indiańskie) – wojny prowadzane przez kolonie europejskie w Ameryce Północnej, a potem państwa na ich bazie utworzone, z pierwotnymi mieszkańcami kontynentu, Indianami.
  Porucznik – oficerski stopień wojskowy występujący w większości armii świata. W Wojsku Polskim zaliczany jest do korpusu oficerów młodszych. Polski oficer w stopniu porucznika na naramiennikach nosi trzy gwiazdki.
  Mayagüez – miasto na zachodnim wybrzeżu Portoryko, nad cieśniną Mona; założone około 1763; 100 tys. mieszkańców (2006); ośrodek hafciarstwa; eksperymentalna stacja rolnicza; port morski, połączenie kolejowe i drogowe ze stolicą kraju San Juan oraz Ponce; ważny port lotniczy; w okolicy złoża limonitu; 1918 poważnie zniszczone wskutek trzęsienia ziemi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.058 sek.