Theodore Monroe Davis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Theodore Monroe Davis (ur. 1837 w Nowym Jorku, zm. 1915 na Florydzie) – amerykański prawnik, finansista i egiptolog - amator.

Horemheb, także Haremhab, początkowo Paatonemheb (1319-1292 p.n.e.) – ostatni faraon XVIII dynastii, nie spokrewniony jednak ze swoimi poprzednikami ani następcami, mąż Amenii, a po jej śmierci Mutnedżmet, córki Aj i królowej Tiy II.Totmes IV (gr. Tutmosis) – faraon - władca starożytnego Egiptu z XVIII dynastii, z okresu Nowego Państwa. Syn Amenhotepa II i królowej Tia. Panował prawdopodobnie w latach 1397-1388 p.n.e. lub 1401-1391 p.n.e. Według Manethona panował 9 lat i 8 miesięcy. Starał się prowadzić politykę pokojową. Odziedziczył tron prawdopodobnie w wyniku przedwczesnej śmierci swego brata, następcy tronu. Po objęciu władzy nakazał dokonanie renowacji Wielkiego Sfinksa w Gizie, a po jej zakończeniu kazał umieścić między jego łapami, stelę upamiętniającą ten akt. Był to akt dziękczynny za objęcie władzy, którą otrzymał za sprawą Sfinksa - Wielkiego Boga.

Jego zainteresowanie starożytnym Egiptem bierze swój początek od 1889, gdy to po raz pierwszy wyjechał tam na wakacje. Coroczne jego wyjazdy do Egiptu pogłębiały jego zainteresowanie starożytnymi zabytkami. W 1903, chcąc dokonać czegoś pożytecznego w czasie tych wyjazdów, podjął decyzję o finansowaniu prac w Dolinie Królów, w zamian za pozwolenie brania udziału w tym pracach i ich obserwacji.

Kair (arab. القاهرة; - trl. Al-Qāhirah, trb. Al-Kahira) – stolica i największe miasto Egiptu (214 km², liczba ludności 6 787 000 stałych mieszkańców, zespół miejski 17,285 mln mieszkańców (tzw. Wielki Kair) – największe miasto Afryki i Bliskiego Wschodu). Nie ma dokładnych statystyk na temat liczby ludności Kairu. Powodują to ciągłe wędrówki mieszkańców. Szacuje się, że codziennie przybywa tu tysiąc nowych mieszkańców. Ponad 2 mln osób mieszka w tzw. „Mieście umarłych”. Kair nazywane jest „Miastem tysiąca minaretów” lub „Matką Świata”. To największy ośrodek świata islamskiego. Położone jest nad Nilem.Muzeum Egipskie w Kairze, Muzeum Kairskie (egipski arabski ‏المتحف المصري‎, Al-Matḥaf al-Miṣrī) – muzeum sztuki egipskiej w stolicy Egiptu, Kairze, założone w 1835 roku.

W latach 1903-1913 brał udział, nadzorował i finansował szereg prac odkrywczych i wykopaliskowych w Dolinie Królów. Na decyzję Davisa dotyczącą finansowania prac duży wpływ wywarł Howard Carter, będący w tamtych latach naczelnym inspektorem prac w Dolinie. Carter pogłębił zainteresowanie Davisa wykopaliskami w Dolinie Królów, przedstawiając mu swój plan odkrycia grobowca Totmesa IV. Davis przekonany o możliwości wielkiego odkrycia sfinansował wzniesienie zabudowań u wejścia do Doliny. Jednakże Carter przezornie pozostawił "na straży" Doliny Jamesa Quibella, który w 1905 dokonał znaczącego odkrycia grobowca Juji i Tuji.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Wkrótce jednak doszło do konfliktu między Davisem i Quibellem, na którego miejsce został wyznaczony Arthur Weigall. Weigall stracił jednak zainteresowanie nadzorowaniem prac finansowanych przez Davisa i zezwolił na zaangażowanie w 1906, na swoje miejsce, Edwarda Ayrtona. Wkrótce również doszło do konfliktu między Davisem i Ayrtonem, którego zastąpił Harold Jones, a następnie po jego śmierci, Harry Burton, który był ostatnim, z którym współpracował Davis.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

To właśnie w tamtych latach Davis dokonał swych największych odkryć w Dolinie. Pośród wielu przedmiotów znalazły się także przedmioty bezpośrednio związane w Tutanchamonem - m.in. fajansowa waza z jego imieniem tronowym oraz rozbita skrzynka zawierająca kawałki złotej blaszki, z której po zestawieniu ułożono wizerunek Tutanchamona i jego małżonki Anchesenamon, podczas polowania. W kilka dni po dokonaniu tego odkrycia, na początku 1907 roku, na wzgórzu nieopodal grobu Setiego II natrafiono na niewykończony szyb o wymiarach 120x120 cm i głębokości ok. 2 m. Według oceny Davisa przedmioty tam znalezione nie przedstawiały znaczącej wartości. Było tam około 40 dzbanów z surowej gliny, zawierających lniane płótno, kilka waz, kostne szczątki ptaków i zwierząt, wieńce z liści i kwiatów, dwie miotełki i kilka woreczków, zawierających - jak później się okazało - natron oraz jedyny przedmiot godny uwagi, według Davisa, małą maskę trumienną, przedstawiającą wizerunek Tutanchamona. Przedmioty te Davis podarował 1909 roku Herbertowi Winlockowi nie zdając sobie sprawy z ważności tego odkrycia. Darem tym przyczynił się, choć bezwiednie, do odkrycia grobowca Tutanchamona. Do odkrycia tego grobowca przyczynił się również poprzez swoje przekonanie, iż w Dolinie nie ma już nic do odkrycia, co spowodowało rezygnację z dalszych prac w Dolinie i zakończenie i oddanie koncesji, o którą natychmiast postarali się Howard Carter i lord Carnarvon.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Grobowiec Tutanchamona – grobowiec (oznaczony jako KV62) będący miejscem spoczynku Tutanchamona, faraona z XVIII dynastii rządzącego starożytnym Egiptem w latach 1333-1323 p.n.e. Odkryty został przez Howarda Cartera i Georga Carnarvona w listopadzie 1922 roku. Ze względu na fakt, iż był to jedyny znaleziony niezrabowany grobowiec faraona z zachowanym bogatym wyposażeniem i zawierał on jedyną zachowaną in situ mumię w Dolinie Królów, jego odkrycie stało się sensacją medialną i naukową. Znajduje się w Egipcie w pobliżu miasta Luksor.

Znaczna część znalezisk, odkrytych w czasie kilkuletnich prac wykopaliskowych w Dolinie Królów, znajduje się obecnie w Muzeum Egipskim w Kairze, w British Museum w Londynie i w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Najbardziej znanym i spektakularnym odkryciem Davisa jest odnalezienie grobowca KV55 - tzw. "Skrytki Amarneńskiej" - w 1907. Dokonał tego zespół, w skład którego wchodzili, oprócz Davisa, również jego kuzynka Emma Andrews, pełniąca funkcję jego asystentki, Joseph Lindon Smith - malarz, zatrudniony do wizualnej dokumentacji ewentualnych odkryć oraz Edward Russell Ayrton.

Muzeum Brytyjskie (ang. British Museum) – jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej, mieszczące się w Londynie. Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

Davis opublikował relacje z prac wykopaliska, prowadzonych w Dolinie Królów w sześciu tomach. Jednakże wiele jego zapisków, znajdujących się obecnie w Metropolitan Museum of Art, jak dotąd nie zostało opublikowanych!

Davis brał udział w pracach, w grobowcach:

 • KV44 (1901)
 • KV45 (1902)
 • KV20 (1903)
 • KV43 (1903)
 • KV46 (1903)
 • KV60 (1903)
 • KV2 (1905)
 • KV19 (1905)
 • KV22 (1905)
 • KV46 (1905)
 • KV47 (1905) - Siptaha
 • KV53 (1905)
 • KV48 (1906)
 • KV49 (1906)
 • KV50 (1906)
 • KV51 (1906)
 • KV52 (1906)
 • KV10 (1907)
 • KV54 (1907)
 • KV55 (1907) - Skrytka Amarneńska
 • KV56 (1908)
 • KV57 (1908) - Horemheba
 • KV58 (1909)
 • KV61 (1910)
 • KV3 (1912)
 • KV7 (1913)
 • Starożytny Egipt (egip. Kemet, Czarna Ziemia) – wysoko rozwinięta cywilizacja starożytnego Bliskiego Wschodu położona w północno-wschodniej Afryce w dolinie i delcie Nilu (z oazami Pustyni Libijskiej włącznie). W okresie największego rozkwitu (Nowe Państwo) obejmująca swoim zasięgiem także Nubię (Kusz) oraz Punt na południu, Syropalestynę (Retenu) na północnych rubieżach azjatyckich, oraz tereny libijskie na północnym zachodzie.SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tutanchamon, pierwotnie Tutanchaton (ur. ok. 1342-39 p.n.e., zm. 1323 p.n.e.) - w latach 1333-1323 p.n.e. faraon XVIII dynastii.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku – najstarsze i największe muzeum w Ameryce, usytuowane w nowojorskim Central Parku; założone w 1870 roku, natomiast w 1880 roku przeniesione do nowej – obecnej – siedziby. Budynek muzeum znajduje się w rejestrze National Historic Landmark i National Register of Historic Places.
  Herbert Eustis Winlock (ur. 1 lutego 1884 w Waszyngtonie D.C., zm. 25 stycznia 1950 w Venice na Florydzie) – amerykański egiptolog.
  Harry Burton (ur. 13 września 1879 w Stamford, zm. 27 czerwca 1940 w Asjut w Egipcie) – angielski egiptolog i fotograf archeologiczny, dokumentujący odkrycia w Egipcie.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Howard Carter (ur. 9 maja 1874 w Brompton, Kensington, zm. 2 marca 1939) – angielski archeolog i egiptolog. Początkowo akwarelista, później archeologiczny kopista, kolorysta i rysownik, w końcu uznany egiptolog i odkrywca grobowca Tutanchamona (wspólnie z lordem Carnavonem).

  Reklama