• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Theodor Billroth

  Przeczytaj także...
  Laryngektomia (łac. laryngectomia) – zabieg laryngologiczny polegający na częściowym lub całkowitym wycięciu krtani. Jest to jedna z metod chirurgicznego leczenia raka krtani i raka gardła dolnego.Uniwersytet Humboldta w Berlinie (niem. Humboldt-Universität zu Berlin, HU Berlin) – najstarszy, założony przez Wilhelma von Humboldta w 1809, uniwersytet w Berlinie, w latach 1828-1946 funkcjonował pod nazwą Friedrich-Wilhelms-Universität, od 1949 pod imieniem braci von Humboldt: Wilhelma i Aleksandra.
  Płaszczki, płaszczkokształtne – ogólna nazwa chrzęstnoszkieletowych ryb morskich (z wyjątkiem słodkowodnej rodziny Potamotrygonidae) o płaskim, dyskowatym kształcie ciała. Do płaszczek zaliczane są drętwy, ogończe, raje, manty i orlenie. Dawniej płaszczki klasyfikowane były w randze podrzędu Batoidei lub jako spodoszpare (Hypotremata) (ich szpary skrzelowe znajdują się na brzusznej stronie ciała). Współcześnie klasyfikowane są w obrębie infragromady Euselachii. Proponowane są dla nich nazwy Batoidea, Rajomorphii lub Batomorphii.
  Theodor Billroth

  Christian Albert Theodor Billroth (ur. 26 sierpnia 1829 w Bergen auf Rügen, zm. 6 lutego 1894 w Opatii) – urodzony w Niemczech austriacki chirurg, profesor uniwersytecki w Zurychu i w Wiedniu, twórca nowoczesnej chirurgii krtani, przełyku i jamy brzusznej. Autor znanych metod resekcji żołądka oraz podręcznika Die allgemeine chirurgische Pathologie und Therapie wydrukowanego w 16 wydaniach. Był ponadto muzykiem, który jako jeden z pierwszych podjął się naukowej analizy muzyki.

  Krtań (łac. larynx) – górny odcinek układu oddechowego o 4 - 6 cm długości, nieparzysty narząd służący do wydawania dźwięków. Krtań łączy gardło z tchawicą. Krtań łączy się z gardłem za pośrednictwem wejścia do krtani (łac. aditus laryngis), a z tchawicą łączy się na poziomie górnej części trzonu C5 lub C6. Krtań ma kształt odwróconej, trójściennej piramidy o ściętym i zaokrąglonym wierzchołku oraz o dwóch ścianach przednio-bocznych i jednej tylnej.Alexander von Winiwarter (ur. 22 kwietnia 1848 w Wiedniu, zm. 31 października 1917 w Liège) – austriacko-belgijski lekarz, chirurg. Jego bratem był lekarz Felix von Winiwarter (1852-1931).

  Edukacja[]

  Billroth uczęszczał do szkoły w Greifswaldzie, po ukończeniu której rozpoczął studia medyczne na uniwersytecie w tym samym mieście. Następnie podążył za swoim profesorem Wilhelmem Baumem na Uniwersytet w Getyndze, aby skończyć studia doktoranckie na Uniwersytecie Berlińskim. Wspólnie z Rudolphem Wagnerem (1805-1864) i Georgiem Meissnerem (1829-1905) udał się do Triestu, aby studiować budowę układu nerwowego płaszczki.

  Rak żołądka (łac. carcinoma ventriculi, ang. gastric cancer, stomach cancer) – pierwotny nowotwór złośliwy żołądka wywodzący się z nabłonka błony śluzowej żołądka.Julius Leopold Pagel (ur. 29 maja 1851 w Pollnow (dziś Polanów), zm. 30 stycznia 1912 w Berlinie) – niemiecki lekarz i historyk medycyny.

  Chirurgia[]

  Billroth i jego asystenci (1871)

  Billroth pracował jako lekarz w latach 1853-1860 w klinice Charité. W Berlinie był również uczniem Carla Langenbucha. W latach 1860-1867 był profesorem na Uniwersytecie w Zurychu i dyrektorem szpitala chirurgicznego i kliniki w Zurychu. Pracując na tym stanowisku opublikował w 1863 roku swoje dzieło Die allgemeine chirurgische Pathologie und Therapie (patologia ogólna w chirurgii i terapia). W tym samym czasie podał propozycje wygłoszeń, prezentowania wyników, dobrych i złych, co zaowocowało uczciwą dyskusją o zachorowalności, śmiertelności i technikach ulepszając w rezultacie dobór pacjentów. W 1867 Billroth został mianowany profesorem Uniwersytetu Wiedeńskiego i odtąd praktykował chirurgię jako kierownik II Kliniki Chirurgii w Allgemeine Krankenhaus Szpitala Ogólnego w Wiedniu.

  PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.Charité w Berlinie – jedna z największych klinik w Europie. Charité - Universitätsmedizin Berlin jest szkołą medyczną dla Wolnego Uniwersytetu Berlina i Uniwersytetu Humboldtów.

  Billroth był odpowiedzialny za wiele przełomowych wydarzeń w medycynie, takich jak pierwsza ezofagektomia (1871), pierwsza laryngektomia (1873) i pierwsza udana gastrektomia z powodu raka żołądka w 1881 roku, za co operację tą nazwano jego nazwiskiem (operacja Billroth I i operacja Billroth II). Legendą stało się wydarzenie, kiedy Billroth o mało nie został ukamienowany na ulicach Wiednia, gdy po pierwszej wykonanej przez niego gastrektomii pacjent zmarł.

  Żołądek (łac. ventriculus, stomachus, gr. gaster) – narząd stanowiący część przewodu pokarmowego, którego zasadniczą rolą jest trawienie zawartych w pokarmie białek (nie zachodzi trawienie tłuszczów, a trawienie cukrów jest wręcz hamowane przez niskie pH żołądka). Żołądek wydziela sok żołądkowy zawierający enzymy trawienne:Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Billroth miał także znaczący udział w tworzeniu pierwszej nowoczesnej szkoły chirurgii. Wśród jego uczniów byli Alexander von Winiwarter, Jan Mikulicz-Radecki i John B. Murphy. Pionierski program rezydentury z chirurgii Williama Halsteda pozostawał pod wielkim wpływem własnych metod nauczania Billrotha.

  Uniwersytet Wiedeński (niem. Universität Wien, pełna nazwa łacińska Alma Mater Rudolphina Vindobonensis) – uniwersytet z siedzibą w Wiedniu w Austrii. Został założony 12 marca 1365 r. przez Rudolfa IV. Największy i najstarszy uniwersytet w krajach niemieckojęzycznych. 87.000 studiujących (2010/2011).Profesor (z łac. professor) – termin, który może oznaczać: tytuł naukowy nadawany samodzielnym pracownikom naukowym, stanowisko nauczycieli akademickich, tytuł honorowy nadawany w Polsce nauczycielom szkolnictwa podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego oraz tytuł zwyczajowy używany w polskim szkolnictwie średnim.

  Muzyka[]

  Billroth był utalentowanym amatorem pianina i skrzypiec. W 1860 roku poznał Brahmsa, który był ówcześnie wschodzącą gwiazdą wiedeńskiej sceny muzycznej. Stali się bliskimi przyjaciółmi dzieląc wspólne pojmowanie muzyki. Brahms często wysyłał Billrothowi swoje manuskrypty przed ich publikacją w zamian za jego szczerą opinię. Billroth brał ponadto udział w wielu próbnych przesłuchaniach kompozycji Brahmsa, często przed ich pierwszym wystawieniem. Brahms zadedykował swoje dwa pierwsze kwartety smyczkowe z dzieła Opus 51 Billrothowi.

  Uniwersytet im. Ernsta Moritza Arndta (także Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald, Alma Mater Gryphiswaldensis, Universitas Gryphiswaldensis lub Academia Gryphica) znajduje się w Greifswaldzie, w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie, w Niemczech.Triest (wł. Trieste, słow. i chorw. Trst, niem.Triest) – portowe miasto w północno-wschodnich Włoszech, nad Morzem Adriatyckim. Jest stolicą regionu autonomicznego Friuli-Wenecja Julijska i prowincji Triest. Według danych na rok 2007 gminę zamieszkuje 208 614 osób, 2469,1 os./km².

  Przypisy

  1. McLaren N, Thorbeck RV. Little-known aspect of Theodor Billroth's work: his contribution to musical theory.. „World journal of surgery”. 5 (21), s. 569–71, czerwiec 1997. PMID: 9204749. 
  2. JPGM_March04.pmd
  3. Royal Australasian College of Surgeons

  Bibliografia[]

 • Pagel JL: Biographisches Lexikon hervorragender Ärzte des neunzehnten Jahrhunderts. Berlin-Wien: Urban & Schwarzenberg, 1901, s. 174-177. [1]
 • Linki zewnętrzne[]

  Gastrektomia (łac. gastrectomia, gr. gastěr = żółądek + ektomě = wycięcie) – całkowita lub prawie całkowita resekcja żołądka w wyniku chirurgicznego zabiegu operacyjnego.Jama brzuszna (łac. cavum abdominis) – jedna z jam tułowia, składająca się z jamy otrzewnej i przestrzeni zewnątrzotrzewnowej, którą ze względu na położenie dzieli się na:  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Uniwersytet w Getyndze Georg-August-Universität Göttingen zwany Georgiana od imienia Georga Augusta jest znaną uczelnią w Niemczech. Założona w 1734 roku w Getyndze przez Jerzego II. Uniwersytet w Getyndze jest w czołówce uczelni niemieckich. Uczelnia powiązana jest z 45 laureatami Nagrody Nobla.
  Bergen auf Rügen – miasto w Niemczech, siedziba powiatu Vorpommern-Rügen oraz urzędu Bergen auf Rügen w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie. Leży w centrum wyspy Rugii, liczy ok. 14 tys. mieszkańców (2008).
  Przełyk (łac. esophagus, oesophagus, nosiciel pokarmów) – przewód mięśniowo-błoniasty o podłużnym przebiegu; łączy gardło z żołądkiem. Czynność przełyku polega na transporcie pokarmu z gardła do żołądka. Ściana przełyku nie ma zdolności wchłaniania pokarmu ani trawienia.
  Jan Antoni Mikulicz-Radecki (Johann Freiherr von Mikulicz-Radecki, ur. 16 maja 1850 w Czerniowcach, zm. 14 czerwca 1905 we Wrocławiu) – chirurg, uczeń Theodora Billrotha. Profesor w Krakowie, Królewcu i Wrocławiu. Pomysłodawca nowych technik operacyjnych i narzędzi chirurgicznych, jeden z pionierów antyseptyki i aseptyki. Twórca dwóch szkół chirurgicznych, polskiej w Krakowie i niemieckiej we Wrocławiu.
  Resekcja, wycięcie (łac. resectio) – rodzaj zabiegu operacyjnego polegający na usunięciu narządu bądź jego części z powodu istniejącej choroby. Określenie to jest spotykane w odniesieniu do wewnętrznych narządów takich jak płuco, jelito czy miazga zęba.
  Chirurgia (z grec. cheir − ręka, ergon – czyn, działanie, cheirurgia – ręcznie wykonywana praca) – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym. Jest nauką nadrzędną i zawiera wiele podspecjalności. Sama nazwa chirurgia identyfikowana jest z dziedziną o nazwie chirurgia ogólna. Jest to kliniczna dziedzina medycyny. Oprócz chirurgii zabiegowej istnieje jednak szeroki zakres chirurgii zachowawczej. Praca chirurga jest ciągłym wybieraniem mniejszego ryzyka. Niekiedy okazuje się, że mniejszym ryzykiem jest zaniechanie operacji, np. leczenie operacyjne małej przepukliny u pacjenta z ciężką niewydolnością oddechową stanowi większe ryzyko niż zaniechanie operacji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.