• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Thelon

  Przeczytaj także...
  Piżmowół, wół piżmowy (Ovibos moschatus) – gatunek ssaka łożyskowego z rzędu parzystokopytnych, jedyny przedstawiciel rodzaju Ovibos Blainville, 1816.Poniższa tabela przedstawia największe rzeki Ameryki Północnej ułożone według długości rzeki głównej. Mniejszą czcionką wymienione są ważniejsze dopływy tych rzek.
  Terytoria Północno-Zachodnie (ang. Northwest Territories lub NWT, fr. Territoires du Nord-Ouest lub TNO) – terytorium Kanady leżące w środkowej części północnych obszarów Kanady. NWT graniczy z terytoriami Jukon na zachodzie i Nunavut na wschodzie oraz z prowincjami: Kolumbia Brytyjska, Alberta i Saskatchewan. Północną granicą terytorium są wybrzeża Morza Arktycznego. W skład terytorium wchodzi także szereg wysp, w tym część wyspy Wiktorii, Wyspa Banksa i wiele pomniejszych. Teoretycznie też należy do niego trójkąt zawarty pomiędzy południkami, z wierzchołkiem na biegunie północnym.

  Thelon (ang. Thelon River, fr. Rivière Thelon) – rzeka w północnej Kanadzie, w Terytoriach Północno-Zachodnich. Jej długość wynosi 904 km, a dorzecze zajmuje powierzchnię 142,4 tys. km².

  Rzeka wypływa z jeziora Eyeberry i płynie w kierunku północnym, a później wschodnim. Przepływa przez kilka jezior, z których największe to jeziora Aberdeen w środkowym biegu i Baker w dolnym biegu. Thelon uchodzi do Zatoki Hudsona. Główne dopływy rzeki to Dubawnt i Kazan.

  Rzekę po raz pierwszy przekroczył Samuel Hearne w 1770. Szczegółowo badania rzeki prowadzili w latach 1893-1894 bracia Joseph i James Tyrrell.

  Sir James Tyrrell (ur. 1445 lub 1455, zm. 6 maja 1502) - zaufany rycerz króla Ryszarda III. Najstarszy syn Sir Williama Tyrella (ok. 1415-1461), straconego za spisek przeciw Edwardowi IV, i Margaret Darcy.Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².

  W 1927 nad rzeką Thelon założono rezerwat przyrody, w którym chronione są piżmowoły. W 1984 rzeka Thelon zaliczona została do Canadian Heritage Rivers System, czyli najcenniejszych pod względem przyrodniczym rzek Kanady.

  Zobacz też[]

 • Rzeki Ameryki Północnej
 • Linki zewnętrzne[]

 • Opis rzeki Thelon
 • Mapa rzeki Thelon



 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Dorzecze – zlewnia danej rzeki, czyli cały obszar, z którego wody powierzchniowe spływają do systemu określonej rzeki. Granicą dorzecza jest dział wodny, a jego punktem zamykającym – ujście danej rzeki do recypienta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.