• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Theileria

  Przeczytaj także...
  Theileria parva należy do królestwa protista, rodziny Theileriidae, rodzaj Theileria wywołuje u bydła chorobę pasożytniczą - teileriozę zwaną gorączką wschodniego wybrzeża Afryki. Theileria parva w krwinkach czerwonych występuje jako pałeczkowaty trofozoit o wielkości 1,5 - 2 µm.Pasożytnictwo, parazytyzm – forma antagonistycznego współżycia dwóch organizmów, z których jeden czerpie korzyści ze współżycia, a drugi ponosi szkody. Termin ten stosowany jest w biologii – w odniesieniu do dwóch organizmów różnych gatunków – oraz w socjologii, gdzie pasożytnictwem nazywany jest próżniaczy tryb życia osoby zdolnej do pracy. Zbliżonymi do pasożytnictwa formami – spotykanymi w biologii rozwoju – są szczególne taktyki rozrodcze prowadzone przez parazytoidy, pasożyty lęgowe oraz niektóre gatunki tzw. pasożytów płciowych (np. matronicowate).
  Teilerioza owiec theileriosis ovium jest to pasożytnicza choroba owiec. Chorobę powoduje pierwotniak Theileria ovis lub Th. hirci z rodzaju Theileria. Chorobę przenoszą kleszcze z rodzaju Rhipicephalus.

  Theileria – rodzaj chorobotwórczych pasożytów należących do protista. Należą tutaj:

  Rzekoma teilerioza pseudotheileriosis - pasożytnicza choroba bydła w południowej Europie, Afryce, Azji, Ameryce Północnej. Chorobę powoduje pierwotniak Theileria mutans z rodzaju Theileria należącej do protista. Chorobę przenoszą kleszcze z rodzaju Rhipicephalus.Corridor disease – pasożytnicza choroba bydła w środkowej Afryce. Chorobę powoduje pierwotniak Theileria lawrencei z rodzaju Theileria należącej do protista. Chorobę przenoszą kleszcze Rhipicephalus appendiculatus. Głównym nosicielem pasożytów jest bawół afrykański. Zarażone zwierzęta prezentują niewiele objawów, jednak śmiertelność sięga 80%. Sekcja zwłok wykazuje obrzęk płuc oraz czasem zanik mięśni.
 • Theileria parva – powoduje gorączkę wschodniego wybrzeża Afryki.
 • Theileria lawrencei – powoduje corridor disease.
 • Theileria annulata – powoduje tropikalną teileriozę bydła
 • Theileria mutans – powoduje rzekoma teileriozę
 • Theileria hirci – powoduje teileriozę owiec
 • Theileria ovis – powoduje teileriozę owiec
 • Theileria annulata - należy do królestwa protista, rodziny Theileriidae, rodzaj Theileria. Wywołuje u bydła chorobę pasożytniczą - teileriozę zwaną Tropikalna teilerioza bydła. Theileria annulata w krwinkach czerwonych występuje jako okrągły lub owalny trofozoit o wielkości 0,5 - 2 µm.Gorączka wschodniego wybrzeża Afryki jest to pasożytnicza choroba bydła występująca na wschodnim wybrzeżu Afryki równikowej oraz w środkowej Afryce. Chorobę powoduje pierwotniak Theileria parva z rodzaju Theileria należącej do protista. Chorobę przenoszą kleszcze głównie z rodzaju Rhipicephalus. Naturalnym rezerwuarem inwazji są bawoły. Choroba ta jest uznawana za jedną z najważniejszych chorób bydła w Afryce, powodując straty w wysokości 169 milionów dolarów w 1989.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Protisty (Protista) – jedno z pięciu królestw, wyróżnianych w ostatnich, hierarchicznych systemach klasyfikacji organizmów (np. w podziałach Whittakera i Margulis oraz Cavaliera-Smitha). Obejmuje wszystkie jądrowce, które pozostały po wyłączeniu organizmów zaliczonych do monofiletycznych kladów zwierząt, roślin i grzybów.
  Tropikalna teilerioza bydła – pasożytnicza choroba bydła występująca w południowej Europie, północnej Afryce, krajach bliskiego wschodu i w środkowej Afryce. Chorobę powoduje pierwotniak Theileria annulata z rodzaju Theileria należącej do protista. Chorobę przenoszą kleszcze Hyaloma detrium oraz niektóre gatunki z rodzaju Boophilus.

  Reklama