• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • The Weavers

  Przeczytaj także...
  Lewica – określa różne partie polityczne, w zależności od podziału sceny politycznej w danym kraju. Zwyczajowo określenie to stosuje się do sił politycznych dążących do zmian polityczno-ustrojowych, społecznych i gospodarczych, przeciwstawiających się tzw. tradycyjnemu porządkowi społecznemu, przeciwne prawicy. Głównym założeniem lewicy jest dążenie do wolności, równości i sprawiedliwości społecznej.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Ballada – jeden z wielu gatunków muzycznych. Początki ballady sięgają średniowiecza i muzyki dworskiej. Ballady śpiewane były przez trubadurów przy akompaniamencie instrumentu lub zespołu. Często były bardzo rozbudowane i zawierały setki wersów. Najczęściej snuły epicką opowieść o miłości lub wielkich czynach.

  The Weavers byli niezwykle popularnym i wpływowym kwartetem folkowym, założonym w Greenwich Village, w stanie Nowy Jork (Stany Zjednoczone).

  Grupę założyli w 1947 Ronnie Gilbert, Lee Hays, Fred Hellerman i Pete Seeger. Piąty członek, Eric Darling grał z zespołem podczas nieobecności Seegera. Sama nazwa The Weavers (Tkacze) pochodzi od tytułu dramatu Gerharta Hauptmana z 1892 roku. Po krótkim bezowocnym okresie, w którym zespół nie mógł znaleźć płatnego zajęcia, w końcu The Weavers wystąpili w klubie jazzowym Village Vanguard. Dzięki temu występowi, zauważył ich Gordon Jenkins, związany z wytwórnią Decca Records. W 1949 roku grupa nagrała utwór Leadbelly'ego z elementami tradycyjnej żydowskiej piosenki Tzena, Tzena.

  Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.Gordon Jenkins (ur. 12 maja 1910 w Webster Groves w stanie Missouri, zm. 1 maja 1984 w Malibu w stanie Kalifornia) – amerykański aranżer, kompozytor, autor tekstów, dyrygent i producent muzyczny.

  The Weavers grali tradycyjne piosenki ludowe z całego świata, ale także bluesa, folk, gospel, muzykę dla dzieci, muzykę śpiewaną przez pracowników i ballady ze Stanów Zjednoczonych, sprzedając miliony swoich płyt będąc na szczycie popularności. Byli bezpośrednimi prekursorami dwóch, bardziej nawet znanych, grup folkowych działających w latach 50. i 60.The Kingston Trio i Peter, Paul and Mary.

  Antykomunizm to polityka zwalczania komunizmu poprzez próby wykazania jego słabości w rywalizacji z systemem kapitalistycznym bądź innymi np. narodowo-syndykalistycznym czy korporacjonistycznym.Czarna lista Hollywood to umowna nazwa listy opublikowanej w latach 40. XX wieku w Stanach Zjednoczonych zawierającej nazwiska scenarzystów, reżyserów, aktorów, producentów i innych ludzi związanych z show-biznesem, którym odmówiono pracy w zawodzie z powodu poglądów politycznych, zdeklarowanych bądź będących jedynie podejrzeniem. Głównie chodziło o sympatyków i członków Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych. Lista wykorzystywana była w rozgrywkach wewnątrz branżowych, często mając niewiele wspólnego z faktycznymi poglądami politycznymi osób na niej zapisanych. Na liście znaleźli się m.in. reżyser i aktor Charles Chaplin oraz reżyser Elia Kazan.

  Zespół unikał kontrowersyjnych utworów, nie pokazywał się również na kontrowersyjnych wydarzeniach i przez to lewicowe ugrupowania uznały, że The Weavers zaprzedali swoje przekonania komercyjnym sukcesom. Niemniej jednak grupa była obserwowana przez FBI, a następnie wpisana na czarną listę podczas epoki McCarthy'ego. The Weavers stali się obiektem podejrzeń ze względu na reprezentowanie stylu protest song, które faworyzowały związki zawodowe jak również w związku z indywidualnymi przekonaniami członków grupy. Antykomuniści protestowali na ich występach, tępili także ludzi, od których sukces zespołu zależał. The Weavers byli prostym celem ze względu na swoją popularność i ogromną grupę fanów. Po tych wydarzeniach ich wspólna kariera zakończyła się i grupę rozwiązano w roku 1952.

  Decca – firma fonograficzna założona w Wielkiej Brytanii w 1929 przez Edwarda Lewisa. Po wchłonięciu kilku mniejszych producentów stała się drugą co do wielkości po EMI brytyjską wytwórnią płytową. Pod koniec 1934 powstała w Stanach Zjednoczonych jej filia.Greenwich Village, inaczej West Village lub w skrócie The Village - dzielnica mieszkalna na Manhattanie w Nowym Jorku. Graniczy z Broadwayem na wschodzie (granicą jest 5th St.), rzeką Hudson na zachodzie, Houston Street na południu i 14 Street na północy.

  Pete Seeger kontynuował swoją karierą solową. W 1955 dołączył do The Weavers, którzy wystąpili na koncercie w Carnegie Hall, obiekcie, którego zarząd nie był zainteresowany kontrowersjami otaczającymi grupę. Występ zakończył się znacznym sukcesem, jego zapis muzyczny nagrała wytwórnia Vanguard Records. The Weavers znowu osiągnęli szczyt popularności (pod koniec lat 50. muzyka folk stawała się coraz bardziej popularna, a nastroje antykomunistyczne powoli zanikały). Niemniej jednak, Seeger opuścił zespół, by poświęcić się solowej karierze, a The Weavers kontynuowali swoją działalność. Gdy Eric Darling również odszedł, zastąpił go Frank Hamilton, a następnie Bernie Krause.

  Carnegie Hall – nowojorska sala koncertowa, jedna z najbardziej prestiżowych na świecie. Mieści się w Nowym Jorku przy 57 ulicy i 7 alei. Dokładny adres to Carnegie Hall 881 Seventh Avenue, NY 10019-3210Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.

  Ronnie Gilbert również poświęcił się karierze solowej. Okazyjne występy całego zespołu w pierwotnym składzie odbyły się w roku 1964 i 1980.

  The Weavers zostali przyjęci w 2001 roku do Vocal Group Hall of Fame.

  Dyskografia[]

 • The Weavers' Greatest Hits
 • The Weavers at Carnegie Hall (Live)
 • The Weavers at Carnegie Hall (Live) Vol. 2
 • Wasn't That a Time! box set
 • Best of the Vanguard Years
 • The Weavers Reunion at Carnegie Hall: 1963 (Live)
 • The Reunion at Carnegie Hall, 1963, Pt. 2 (Live)
 • Reunion at Carnegie Hall No. 2 (Live)
 • Rarities From the Vanguard Vault
 • Kisses Sweeter Than Wine (Live)
 • The Almanac
 • The Best of the Decca Years
 • Ultimate Collection
 • The Weavers Classics
 • Best of the Weavers
 • Gospel
 • Goodnight Irene: Weavers 1949-53 box set
 • We Wish You a Merry Christmas
 • The Weavers on Tour (Live)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Artykuł magazynu Folk music archives o The Weavers (po angielsku)
 • Artykuł Vocal Group Hall of Fame o The Weavers (po angielsku)
 • Protest song (pieśń protestu) – rodzaj piosenki z nurtu muzyki zaangażowanej, której wymowa jest manifestem skierowanym przeciw jakiemuś zjawisku społecznemu lub politycznemu, np. przeciw wojnie lub biedzie.Blues (ang. smutek, rozpacz) – gatunek muzyczny wywodzący się ze śpiewów Afroamerykanów z południa USA, z pewnymi wpływami muzyki folk.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Makkartyzm (spotykana także pisownia maccartyzm, ang. McCarthyism) – ogólna nazwa działań politycznych, pozbawionych skrupułów metod śledczych oraz tworzenia atmosfery strachu i podejrzeń, w walce z „wewnętrznym zagrożeniem komunistycznym” w latach 1950-1954 w Stanach Zjednoczonych.
  Żydzi (dosł. "chwalcy /Jahwe/" lub "czciciele /Jahwe/" z hebr. Jehudim, יהודים, jid. Jidn, ייִדן, ladino ג׳ודיוס Djudios) – naród semicki zamieszkujący w starożytności Palestynę (określany wtedy jako Hebrajczycy albo Izraelici), posługujący się wtedy językiem hebrajskim, a w średniowieczu i czasach nowożytnych mieszkający w diasporze na całym świecie i posługujący się wieloma różnymi językami. Żydzi nie stanowią jednolitej grupy religijnej i etnicznej. Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm. Za Żydów uważa się jednak wiele osób, które nie są żydami ortodoksyjnymi. Kto jest Żydem (hebr.? מיהו יהודי) jest pytaniem, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż może to być identyfikacja kulturowa, etniczna lub religijna. Wiele osób, które uważają się z jakichś powodów za Żydów, nie są uznawane przez inne grupy lub instytucje. Dotyczy to na przykład żydów reformowanych, którzy nawet pomimo etnicznego pochodzenia żydowskiego czasem nie są uznawani przez żydów ortodoksyjnych. Według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem. Stąd wielu Żydów mieszkających w Izraelu czy USA nie ma według prawa tego kraju oficjalnego statusu Żyda.
  Federal Bureau of Investigation, FBI (pl. Federalne Biuro Śledcze) – amerykańska agencja państwowa zajmująca się przestępstwami wykraczającymi poza granice danego stanu. Stanowi też część systemu bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.
  Związek zawodowy – masowa organizacja społeczna zrzeszająca na zasadzie dobrowolności ludzi pracy najemnej. Jej celem jest obrona interesów społeczno-ekonomicznych. Tworzona może być według kryteriów gałęzi produkcji, zawodu lub regionu w którym operuje. Związki ponadto rozwijając mogą działalność samopomocową, edukacyjną czy kulturalną.
  Gospel (gospels) – rodzaj chrześcijańskiej muzyki obrzędowej (sakralnej), mającej swój rodowód w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki. Muzyka gospel charakteryzuje się dominacją wokalu, teksty mają charakter chrześcijański.
  Gerhart (Gerhard) Johann Robert Hauptmann (ur. 15 listopada 1862 w Bad Salzbrunn, zm. 6 czerwca 1946 w Agnieszkowie) – niemiecki dramaturg i powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1912, przedstawiciel nurtu naturalistycznego w teatrze.
  Huddie William Ledbetter (ur. 20 stycznia 1888 w Mooringsport, Luizjana, zm. 6 grudnia 1949 w Nowym Jorku) – amerykański muzyk folkowy i bluesowy, znany z czystego i mocnego śpiewu, wirtuozerii gitary dwunastostrunowej i bogatego dorobku standardów folkowych. Najlepiej znany pod pseudonimem „Leadbelly” lub „Lead Belly”. W 1988 został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.