The Walt Disney Company

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The Walt Disney Company, powszechnie znana jako Walt Disney lub Disney – amerykańska korporacja środków masowego przekazu i rozrywki założona 16 października 1923 roku przez braci Roya i Walta Disneya w Burbank w Kalifornii jako małe studio Disney Brothers Cartoon Studio. Jest to największy na świecie konglomerat medialny pod względem przychodów, wyprzedzając NBCUniversal i WarnerMedia, które są własnością telekomunikacyjnych gigantów, odpowiednio, Comcast i AT&T.

Buena Vista – amerykańska wytwórnia filmowa i telewizyjna założona w 1953 roku zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów oraz seriali grupy Walt Disney Motion Pictures Group oraz Disney-ABC Television Group. Posiada również filie w innych grupach The Walt Disney Company, np. Buena Vista Records.VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.

Firma operowała jako The Walt Disney Studio i Walt Disney Productions zanim w 1986 roku zmieniła nazwę na The Walt Disney Company. W jej skład wchodzi 6 segmentów biznesowych: Studios (Walt Disney Studios), General Entertainment Networks (Walt Disney Television), Sports Networks (ESPN Inc.), Media and Entertainment Distribution, International Operations i Parks, Experiences and Products. Dyrektorem generalnym od 2020 roku jest Bob Chapek, a przewodniczącym firmy od 2012 roku jest Robert Iger. Od 1991 roku firma wchodzi w skład indeksu Dow Jones Industrial Average.

Kansas City – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Missouri, nad rzeką Missouri. W 2019 roku liczy 495,3 tys. mieszkańców, oraz ponad 2,1 mln na obszarze metropolitalnym, który rozlewa się na stan Kansas i obejmuje miasto Kansas (w stanie Kansas). Touchstone Pictures – amerykańska marka filmowa utworzona w Los Angeles w 1984 roku i używana przez filmową część The Walt Disney Company, obecnie działającą pod nazwą Walt Disney Motion Pictures Group. Tradycyjnie sygnowano nią filmy, których dystrybuowanie pod marką Disney (kojarzoną jednoznacznie z produkcją dziecięcą) uważano za ryzykowne lub niewłaściwe. Często jest uważana za samodzielną wytwórnię filmową, jednak w rzeczywistości nią nie jest i nigdy nie była.

Maskotką korporacji jest stworzona przez Uba Iwerksa i Walta Disneya rysunkowa postać, Myszka Miki.

Historia[ | edytuj kod]

1923 – 1928: Era filmów niemych[ | edytuj kod]

Budynek na Kingswell Avenue w Los Angeles, gdzie zaczynało swoją działalność Disney Brothers Cartoon Studio

Na początku 1923 roku w Kansas City, Missouri, animator Walt Disney utworzył krótkometrażowy film zatytułowany Alice’s Wonderland, w którym dziecięca aktorka Virginia Davis pojawiła się u boku animowanych postaci. Po zbankrutowaniu w tym samym roku swojego studia, Laugh-O-Gram Studio, Disney dołączył do swojego brata Roya Disneya w Hollywood. Margaret J. Winkler, która zajmowała się filmową dystrybucyjną skontaktowała się z Disneyem i zaoferowała dystrybucję całej serii Alice Comedies z Disneyem, jako partnerem produkcyjnym. Jeszcze w tym samym roku, 16 października bracia Disneyowie utworzyli Disney Brothers Cartoon Studio, które w styczniu 1926 roku zmieniło nazwę na Walt Disney Studio.

Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Victory Through Air Power (Zwycięstwo poprzez użycie sił powietrznych) – amerykański film propagandowy wyprodukowany przez Walta Disneya podczas II wojny światowej. W filmie wykorzystano elementy animacji jak również klasyczną technikę filmową. Dzieło przedstawiało w przystępnej formie idee Aleksandra Siewierskiego dotyczące roli sił powietrznych w konflikcie zbrojnym. Muzyka filmu nominowana była do nagrody Akademii Filmowej

Po upadku popularności serii Alice Comedies, Disney stworzył pierwszą w pełni animowaną serię o Króliku Oswaldzie. Dystrybucją serii zajmowało się Winkler Pictures za pośrednictwem Universal Pictures. Pomimo iż Disney stworzył postać, zarobił zaledwie kilkaset dolarów, a dystrybutor stał się właścicielem praw do Królika Oswalda. W lutym 1928 roku, po ukończeniu 26 krótkometrażówek, Disney stracił kontrakt.

The Hollywood Reporter - amerykańskie czasopismo poświęcone życiu i karierze gwiazd Hollywood. Ukazuje się od 1930 roku.Aladyn – pełnometrażowy film animowany z 1992 roku wyprodukowany przez Walt Disney Pictures, trzydziesty pierwszy film z kanonu filmów animowanych Disney Company. Jest to swobodna adaptacja historii o Aladynie i magicznej lampie z Księgi tysiąca i jednej nocy.

1928 – 1934: Myszka Miki i Silly Symphonies[ | edytuj kod]

W 1928 roku, po stracie stworzonego przez siebie Królika Oswalda, Disney wymyślił postać myszki, którą początkowo nazwał Mortimer. Później zmienił on jej imię na Myszkę Miki, ponieważ jego żonie nie podobało się poprzednie imię. Pierwszymi kreskówkami z Myszką Miki były nieme Szalony samolot z maja 1928 roku i Galopujący Gaucho z sierpnia tego samego roku. Jednak pierwszym filmem z dźwiękiem był Parowiec Willie, który zadebiutował w listopadzie 1928. Stał się on wielkim hitem wytwórni i był pierwszym w pełni udźwiękowionym filmem animowanym. Pod koniec roku studio wydało udźwiękowione reedycję Galopującego Gaucho, a w kolejnym – Szalonego samolotu.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Comcast Corporation – amerykańska korporacja powstała w 1963 roku jako American Cable Systems. Obecnie jest ona największym operatorem kablowym jak też największym dostawcą usług internetowych w USA, w dochodach wyprzedzając dwukrotnie takich rywali jak Time Warner Cable czy Cox Communications (odpowiednio druga i trzecia pod względem liczby abonentów telewizji kablowej USA). Dostarcza telewizję kablową, szerokopasmowy Internet oraz wiele usług telefonicznych zarówno mieszkalnych jak i handlowych w 39 stanach USA oraz w Dystrykcie Kolumbii. Comcast ma również znaczny udział w sieci telewizyjnej i radiowej (posiada m.in. E! Entertainment Television, The Style Network, G4, Versus, Golf Channel) i sieci dystrybucji (posiadając ThePlatform).

Studio nadal produkowało serię o Myszce Miki i w sierpniu 1929 zaczęło nową, zatytułowaną Silly Symphonies, której dystrybucją zajęło się Columbia Pictures. 16 grudnia tego samego roku Walt Disney Studios przeszło reorganizację jako korporacja o nowej nazwie Walt Disney Productions Limited z dywizją Walt Disney Enterprises oraz dwiema spółkami zależnymi Disney Film Recording Company Limited oraz Liled Realty and Investment Company. Walt i jego żona posiadali 60% udziałów firmy, a Roy pozostałe 40% firmy. 24 stycznia 1930 roku King Features, wydawca New York Mirror, podpisał kontrakt na wydawnictwo komiksu o Myszce Miki na łamach gazety. W 1932 roku Disney podpisał dwuletni kontrakt z firmą Technicolor na produkcję kreskówek w kolorze. Pierwszą z kolorowych produkcji były Kwiaty i drzewa z 1932 roku.

American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.ABC Signature – amerykańskie studio zajmujące się produkcją telewizyjną. Jest jednostką zależną Walt Disney Television, dywizji The Walt Disney Company. Zostało uruchomione w 1985 roku jako Touchstone Television W latach 2007 – 2020 funkcjonowało pod nazwą ABC Studios. W 2020 roku nazwa studia została zmieniona po połączeniu z ABC Signature Studios.

1934 – 1945: Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków i II wojna światowa[ | edytuj kod]

Figurki przedstawiające filmową Królewnę Śnieżkę i siedmioro krasnoludków

Chcąc przełamać bariery w animacji jeszcze bardziej, Disney rozpoczął produkcję pierwszej pełnometrażowej animacji w 1934 roku. Po trzech latach pracy miała swoją premierę w grudniu 1937 roku Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, która do 1939 roku stała się najbardziej kasowym filmem tamtych czasów. Środki zarobione na tym filmie zostały wykorzystany do budowy studia filmowego w Burbank w Kalifornii. Nowe Walt Disney Studios, w którym firma ma swoją siedzibę po dziś dzień, zostało oddane do użytku pod koniec 1939 roku. W następnym roku, 2 kwietnia 1940 roku, Walt Disney Productions otrzymał swoją pierwszą ofertę publiczną.

Muppety (nazwa muppet to skrzyżowanie słowa marionette – marionetka i puppet – lalka; słowniki języka polskiego podają również pisownię mapet) – lalki teatralne stworzone przez amerykańskiego artystę plastyka i lalkarza Jima Hensona.Myszka Miki (w oryginale Mickey Mouse) – fikcyjna postać z filmów animowanych, stworzona w studiu Walta Disneya, po odebraniu wytwórni Disneya praw do Królika Oswalda.

W następnych latach studio wyprodukowało kolejne animowane filmy pełnometrażowe, takie jako Pinokio i Fantazja z 1940 roku, Dumbo z 1941, oraz Bambi z 1942. Po wybuchu II wojny światowej zyski ze sprzedaży biletów zaczęły spadać. Rządy Stanów Zjednoczony i Kanady zleciły studiu produkcję filmów szkoleniowych i propagandowych. W 1942 roku 90% pracowników studia pracowała przy filmach związanych z wojną. Powstały między innymi takie filmy jak Victory Through Air Power i Education for Death, oba wydane w 1943 roku. Studio wykorzystywało również stworzone przez siebie postaci; Kaczor Donald pojawił się w propagandowej animacji Der Fuehrer’s Face, która otrzymała Nagrodę Akademii Filmowej.

Silly Symphonies (pol. Głupie symfonie) – seria 75 krótkometrażowych filmów animowanych realizowanych w latach 1929-1939 w wytwórni Walt Disney Productions. Jest to cykl miniatur muzycznych bez wiodącego bohatera – każda z nich przedstawia odrębną historię. Oryginalną muzykę skomponowali m.in.: Carl Stalling, Leigh Adrian Harline, Frank Churchill.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

1946 – 1954: Czasy powojenne i rozwój telewizji[ | edytuj kod]

Walt Disney w 1946 roku

Z ograniczonym personelem i niewielkim kapitałem operacyjnym w czasie i tuż po wojnie, filmy Disneya przez większość lat czterdziestych były wydawane jako kolekcje filmów krótkometrażowych, takich jak Trzej Caballeros z 1944 i Kolorowe melodie z 1948 roku. W tym samym czasie studio zaczęło produkcję filmów fabularnych i dokumentalnych.

Universal Pictures – amerykańska wytwórnia filmowa założona 30 kwietnia 1912 roku przez Carla Laemmle. Obecnie należy do NBCUniversal, części koncernu Comcast. Razem z Paramount oraz Warner Brothers należy do najstarszych i największych wytwórni filmowych w USA. Od początku istnienia studia do 1 stycznia 2010 roku marką Universal opatrzono łącznie około 3400 filmów.Touchstone Pictures – amerykańska marka filmowa utworzona w Los Angeles w 1984 roku i używana przez filmową część The Walt Disney Company, obecnie działającą pod nazwą Walt Disney Motion Pictures Group. Tradycyjnie sygnowano nią filmy, których dystrybuowanie pod marką Disney (kojarzoną jednoznacznie z produkcją dziecięcą) uważano za ryzykowne lub niewłaściwe. Często jest uważana za samodzielną wytwórnię filmową, jednak w rzeczywistości nią nie jest i nigdy nie była.

W 1950 roku został wydany Kopciuszek - był on pierwszym animowanym filmem studia po wojnie, który odniósł sukces finansowy. Alicja w Krainie Czarów miała premierę w 1951 roku, a Piotruś Pan w 1953. Produkcja obu filmów animowanych rozpoczęto jeszcze przed wojną. W 1950 roku ukazał się pierwszy fabularny film akcji studia Wyspa skarbów. Później wydano jeszcze Opowieść o Robin Hoodzie i jego wesołych kompanach (1952), Miecz i róża (1953) i 20 000 mil podmorskiej żeglugi (1954). W 1953 roku Disney zakończył współpracę dystrybucyjną z RKO Radio Pictures, którą rozpoczął w 1937 roku i założył własną firmę do dystrybucji filmów Buena Vista Distribution.

Ub Iwerks wł. Ubbe Ert Iwwerks (ur. 24 marca 1901 w Kansas City, zm. 7 lipca 1971 w Burbank) − amerykański, animator i technik efektów specjalnych, najbardziej znany jako twórca pierwszego wizerunku Myszki Miki.Walt Disney Pictures – amerykańska wytwórnia filmowa powstała w 1983 roku w Los Angeles, wchodzące w skład The Walt Disney Company. Studio zajmuje się tworzeniem i dystrybucją głównie filmów i bajek dla dzieci i młodzieży. W ostatnich latach skupiło swoją uwagę również na produkcjach dla starszych widzów, nie zaprzestając dystrybuowania animacji z serii klasyki Disneya produkowanej przez Walt Disney Animation Studios.

W grudniu 1950 roku Walt Disney Productions i Coca-Cola Company nawiązały współpracę przy telewizyjnym programie specjalnym An Hour in Wonderland, który został wyemitowany na antenie NBC. W październiku 1954 roku stacja ABC wyemitowała pierwszy wyprodukowany przez studio program telewizyjny Disneyland.

1955 – 1984: Disneyland, Walt Disney World, śmierci Walta i Roya Disneyów[ | edytuj kod]

Disnayland w 1957 roku

18 lipca 1955 roku został otworzony pierwszy park rozrywki Disneyland w Kalifornii, jako idea miejsca, gdzie dorośli i dzieci mogą wspólnie spędzić czas. W 1955 roku zadebiutował na antenie ABC The Mickey Mouse Club, a w latach 1957 – 1959 stacja emitowała Zorro, pierwszy serial aktorski stworzony przez studio. W 1961 roku firma zakupiła prawa do postaci z książki Kubuś Puchatek.

General Electric – w 2009 dwunaste co do wielkości przedsiębiorstwo na świecie, zarówno pod kątem obrotów, generowanego dochodu jak i wartości rynkowej (406 mld USD w lipcu 2007). Spółka zajmuje obecnie trzecie miejsce na liście Największych Przedsiębiorstw na Świecie, czasopisma Forbes . Spółka publiczna notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GE (tzw. "Wall Street").Walt Disney Television – jednostka zależna The Walt Disney Company operująca jako segment biznesowy General Entertainment Networks. W latach 1996 – 2004 funkcjonowała pod nazwą ABC Group, a później jako Disney–ABC Television Group. W jej skład wchodzą studia produkcji telewizyjnej i amerykańskie stacje telewizyjne Disneya. Dywizja zarządza również 50% udziałów A&E Television Networks.

W 1964 roku studio wydało jeden ze swoich kasowych sukcesów - Mary Poppins, który otrzymał 5 Nagród Akademii Filmowej. W 1965 roku przedstawiono plany na park rozrywki Disney World, w którego skład miały wejść hotele, a także małe miasteczko. Pod ten cel wykupiono ponad 400 hektarów w Orlando na Florydzie. 15 grudnia 1966 roku Walt Disney zmarł z powodu komplikacji związanych z rakiem płuc. Jego miejsce zajął brat Roy. Jednym z jego pierwszych zarządzeń była zmiana nazwy parku „Disney World” na „Walt Disney World” aby uhonorować pamięć brata i jego wizję. 1 października 1971 roku park ten został otwarty, a Roy Disney zmarł na zawał 20 grudnia tego samego roku. Kierownictwem w firmie zajęli się Donn Tatum i Card Walker.

Hollywood Pictures – marka używana przez wytwórnie filmowe należące do The Walt Disney Company, obecnie przez Walt Disney Motion Pictures Group.Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.

W 1980 roku powstało Walt Disney Home Video jako odpowiedź na debiutujący rynek kaset VHS. 15 kwietnia 1983 roku otworzony został Tokyo Disneyland, a 3 dni później, 18 kwietnia wystartował kanał telewizyjny The Disney Channel. W tym samym miesiącu utworzone zostało Walt Disney Pictures. W 1983 roku Ron Miller utworzył Touchstone Pictures, aby produkować filmy dla starszej publiczności. W następnym roku został wydany pierwszy film tego studia - Plusk.

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków (ang. Snow White and the Seven Dwarfs) – pełnometrażowy, amerykański, rysunkowy film animowany z 1937 roku wyprodukowany przez wytwórnię Walta Disneya. Uważany za jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych filmów tej wytwórni. Reklamowany przez Disneya jako pierwszy pełnometrażowy film animowany, w rzeczywistości był pierwszą amerykańską produkcją tego typu, po wymienianych ośmiu innych, z których pierwszy nakręcono w Argentynie („Pleudopolis” z 1931 roku).Mała Syrenka (ang. The Little Mermaid) – pełnometrażowy film animowany z 1989 r., nawiązujący do baśni Mała Syrenka Hansa Christiana Andersena. Film został wyprodukowany przez wytwórnię filmową Walt Disney Pictures.

1984 – 2005: Kierownictwo Michaela Eisnera[ | edytuj kod]

Michael Eisner

W 1984 roku kierownictwo nad firmą objął Michael Eisner, który położył większy nacisk na markę Touchstone Pictures. Powstały wtedy między innymi Włóczęga z Beverly Hills (1986), Good Morning, Vietnam (1987), Stowarzyszenie Umarłych Poetów (1989) i Pretty Woman (1990). W 1986 roku firma oficjalnie zmieniła nazwę na The Walt Disney Company.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Robert (Bob) A. Iger (ur. 10 lutego 1951 w Oceanside, koło Nowego Jorku) - prezes (od czerwca 2000) i dyrektor naczelny (od października 2005) The Walt Disney Company.

W 1988 roku zadebiutował Kto wrobił królika Rogera?, który był hybrydą animacji i filmu animowanego. Wydane zostały również pełnometrażowe animacje: Mała Syrenka (1989), Piękna i Bestia (1991), Aladyn (1992) czy Król Lew (1994), które okazały się być sukcesami finansowymi studia animacyjnego.

1 lutego 1989 roku założono studio Hollywood Pictures, które obok Touchstone miało również produkować filmy dla dojrzalszej publiczności. W tym samym roku firma rozpoczęła rozmowy dotyczące przejęcia The Jim Henson Company razem z biblioteką produkcji i praw Mupettów. 16 maja 1990, kiedy nadal trwały negocjacje, Jim Henson zmarł. Zostały one zakończone w grudniu tego samego roku bez powodzenia. 12 kwietnia 1992 roku otworzono Euro Disney Resort, którego nazwę zmieniono dwa lata później na Disneyland Paris. W 1993 roku Disney założył drużynę hokejową ligi NHL o nazwie Mighty Ducks of Anaheim. W tym też roku zakupione zostało studio Miramax Films. W 1994 roku ówczesny prezes firmy, Franklin Wells, zginął w wypadku lotniczym. W tym samym roku Eisner planował wykupić NBC od General Electric. W 1995 roku udało mu się doprowadzić do kupna Capital Cities/ABC Inc za 19 miliardów dolarów. W wyniku tej transakcji Disney nabył między innymi ogólnokrajową stację telewizyjną ABC, A&E Television Networks i ESPN. W 1996 roku wykupiona została drużyna baseballowa Anaheim Angels. W 1997 roku Disney zawarł porozumienie ze Steve’em Jobsem dotyczące współpracy przy filmach produkowanych przez studio Pixar, należące do Jobsa.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (ang. United States Department of Justice) – jeden z departamentów Gabinetu Stanów Zjednoczonych. Na jego czele stoi prokurator generalny Stanów Zjednoczonych. Zadaniem departamentu sprawiedliwości jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz przestrzegania prawa w Stanach Zjednoczonych.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 2001 roku został zakupiony Fox Family Worldwide. W 2003 roku Disney sprzedał udziały w drużynie Anaheim Angels. W lutym 2004 roku nabył prawa do Muppetów i Niedźwiedzia w dużym niebieskim domu od The Jim Henson Company. Obie marki zostały umieszczone w Muppets Holding Company, LLC, w dywizji Consumer Products. W tym samym czasie Comcast Corporation złożyło ofertę kupna Disneya za 54 miliardy dolarów, która ostatecznie została odrzucona. W 2005 roku sprzedano Mighty Ducks of Anaheim.

Walter Elias „Walt” Disney (ur. 5 grudnia 1901 w Chicago, zm. 15 grudnia 1966 w Los Angeles) – amerykański producent filmowy, reżyser, scenarzysta, aktor dubbingowy, animator, przedsiębiorca, wizjoner i filantrop. Jeden z największych twórców przemysłu rozrywkowego w historii, legenda animacji i filmu. Zdobył rekordową liczbę 59 nominacji do Oscarów, z czego zdobył również rekordową liczbę 22 statuetek, siedmiokrotny zdobywca Nagrody Emmy. Wraz z bratem, Royem Oliverem Disneyem, założyli wspólnie przedsiębiorstwo Walt Disney Productions, znaną obecnie pod nazwą The Walt Disney Company, największą korporację mediową świata.Kopciuszek – amerykański film animowany Walta Disneya z 1950, będący adaptacją popularnej baśni w opracowaniu Charlesa Perraulta.

2005 – 2020: Kierownictwo Roberta Igera[ | edytuj kod]

Robert Iger w 2013 roku

Nowym dyrektorem generalnym firmy został Robert Iger, natomiast Eisner odszedł z firmy. 17 lipca 2005 roku na 50-lecie otwarcia pierwszego Disneylandu został otworzony Hong Kong Disneyland. 1 października Iger oficjalnie zastąpił Eisnera. W tym samym roku poinformowano o zamknięciu DisneyToon Studios Australia w październiku 2006. 23 stycznia 2006 roku poinformowano o zakupie studia animacyjnego Pixar od Steve’a Jobsa za 7,4 miliarda dolarów. Transakcja zakończyła się 5 maja tego samego roku. W 2006 roku Disney odzyskał prawa do Królika Oswalda. W kwietniu 2007 roku zmieniono nazwę Muppets Holding Company na The Muppets Studio i przeniesiono do dywizji Walt Disney Studios. W tym samym roku zamknięte zostało Hollywood Pictures. 31 sierpnia 2009 roku poinformowano o zakupie Marvel Entertainment za 4,24 miliarda dolarów. Transakcja ta zakończyła się 31 grudnia tego samego roku. W 2010 roku postanowiono sprzedać studio Miramax.

Niedźwiedź w dużym niebieskim domu / Miś z błękitnego domu – serial emitowany dawniej na kanałach TVP1, MiniMax i Canal+, obecnie można go oglądać na kanale MiniMini.Mary Poppins – amerykański musical z 1964 roku wyprodukowany przez Walta Disneya. Scenariusz oparto na powieści Pameli L. Travers pt. Mary Poppins. W 2006 roku Amerykański Instytut Filmowy umieścił film na 6 miejscu najlepszych musicali w historii kina.

W kwietniu 2011 roku rozpoczęto budowę Shanghai Disney Resort, które zostało otworzone w czerwcu 2016 roku. W lutym 2012 roku zakupione zostało UTV Software Communications, a w październiku tego samego roku poinformowano o planach zakupu Lucasfilm za 4,05 miliarda dolarów. Transakcja ta zakończyła się 12 grudnia. W marcu 2014 roku Disney zakupił Marker Studios, które zostało przemianowane w maju 2017 roku na Disney Digital Network. W sierpniu 2016 roku 33% udziałów BAMTech, a rok później powiększył je do 75%. Wtedy też ujawniono, że firma planuje uruchomienie własnych serwisów strumieniowych, ESPN+ w kwietniu 2018 i Disney+ w listopadzie 2019 roku.

Plane Crazy - amerykański film animowany z 1928 roku. Jest to pierwszy film, w którym występuje Myszka Miki. Oprócz niego występują w tym filmie też Myszka Minnie i Klarabella. Pierwotnie był to film niemy, lecz później został wzbogacony o ścieżkę dźwiękową.USA Today - amerykański dziennik, o zasięgu ogólnokrajowym, największy pod względem nakładu wśród amerykańskich gazet. Należy do Gannett Company. Główna siedziba znajduje się w McLean stanu Wirginia.
Wejście do głównej siedziby Disneya w Burbank, w Kalifornii

W listopadzie 2017 roku CNBC podało do wiadomości, że The Walt Disney Company negocjuje kupno części majątku 21st Century Fox. 14 grudnia 2017 roku, Disney oficjalnie ogłosił zamiar zakupu 21st Century Fox za 52,4 miliarda dolarów w akcjach. W marcu 2018 roku rozpoczęła reorganizację tworząc dwie nowe jednostki Parks, Experiences and Products i Direct-to-Consumer and International. Pierwsza z nich jest w głównej mierze połączeniem Parks & Resorts i Consumer Products & Interactive Media, natomiast druga jednostka ma zarządzać Disney International, sprzedażą i dystrybucją poza Stanami Zjednoczonymi oraz mediami strumieniowymi. W kwietniu 2018 roku poinformowano, że zakończenie transakcji zakupu części 21st Century Fox spodziewane jest w połowie 2019 roku. Jednak w czerwcu Comcast Corporation przedstawiło swoją ofertę zakupu za 65 miliardów dolarów. Kilka dni później Disney podbił swoją ofertę do 71,3 miliarda. 27 czerwca 2018 roku umowa ta została zaakceptowana przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych pod warunkiem, że Disney odsprzeda 22 regionalne kanały sportowe należące do Foxa. Następnego dnia Disney i Fox wyznaczyły datę zebrania udziałowców, w sprawie głosowania nad umową, na 27 lipca tego samego roku. 8 października ogłoszono nową strukturę organizacyjną dywizji Media Networks, która ma obowiązywać po zakończeniu transakcji, a 10 dni później dywizji Walt Disney Studios. W 2018 roku zamknięte zostało Disneytoon Studios. 20 marca 2019 roku poinformowano o zakończeniu transakcji kupna 21st Century Fox. Dzień później poinformowano o planach zamknięcia studia Fox 2000. W połowie stycznia 2020 roku poinformowano, że zostały zmienione nazwy zakupionych studiów filmowych 20th Century Fox i Fox Searchlight Pictures na 20th Century Studios i Searchlight Pictures.

Ameryka Łacińska, Iberoameryka – termin obejmujący 20 krajów i 9 autonomii Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej, w których mówi się językami romańskimi, tj. po hiszpańsku, portugalsku lub francusku.National Hockey League (NHL) albo Ligue nationale de hockey (LNH) (pl. Narodowa Liga Hokeja) – zawodowa organizacja zrzeszająca 30 drużyn hokejowych z Ameryki Północnej. Drużyny należące do NHL każdego sezonu walczą o Puchar Stanleya. Cechuje ją wysoki poziom gry oraz wysokie zarobki graczy (średnia pensja w sezonie 2000/2001 wyniosła 1 400 000 $). Liga ta została założona w 1917 roku w Montrealu w Kanadzie. Obecnie w NHL większość stanowią zespoły ze Stanów Zjednoczonych, a ponad połowa graczy pochodzi z Kanady. Składa się z dwóch konferencji oraz sześciu dywizji. Od kilku lat jedynym Polakiem występującym w NHL jest Wojtek Wolski, Kanadyjczyk polskiego pochodzenia.

od 2020: Kierownictwo Boba Chapeka[ | edytuj kod]

25 lutego 2020 Bob Chapek zastąpił Boba Igera na stanowisku dyrektora generalnego firmy, Iger natomiast pozostał przewodniczącym wykonawczym do końca 2021 roku. W sierpniu tego samego roku nastąpił rebranding studiów telewizyjnych. ABC Studios zostało zintegrowane z ABC Signature Studios pod nową nazwą ABC Signature. 20th Century Fox Television zostało przemianowane na 20th Television, a Fox 21 Television Studios na Touchstone Television. W tym samym miesiącu Chapek poinformował o planach uruchomiania kolejnego serwisu streamigwego na rynek międzynarodowy o nazwie Star. Mają się na nim znaleźć produkcje ABC Signature, 20th Television, FX Productions, Freeform, 20th Century Studios i Searchlight Pictures. W październiku nastąpiła kolejna restrukturyzacja firmy, wskutek której struktura Disneya została podzielona pomiędzy sześć biznesowych segmentów. W grudniu poinformowano, że Star wystartuje 23 lutego 2021 roku jako usługa zintegrowana Disney+, w krajach gdzie serwis jest dostępny, poza Ameryką Łacińską, gdzie ma zostać uruchomiony oddzielny serwis Star+ w czerwcu tego samego roku.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Kto wrobił królika Rogera? (ang. Who Framed Roger Rabbit) – amerykańska komedia kryminalna z 1988 roku, oparta na powieści Gary’ego Wolfa Who Censored Roger Rabbit. Film jest nadawany w wersji lektorskiej.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
RKO Radio Pictures - jedna z czołowych wytwórni hollywoodzkich lat 30. i 40. XX w. Jej niezwykłe początki istnienia wiążą się z korporacją RCA, która promując własny patent kina dźwiękowego, odrzuciła propozycję współpracy z istniejącymi wytwórniami i założyła osobne przedsiębiorstwo produkcji i dystrybucji filmów RKO.
Entertainment and Sports Programming Network (krócej ESPN) – amerykańska całodobowa stacja telewizyjna poświęcona tematyce sportowej. Stacja powstała 7 września 1979 roku. Posiada prawa transmisji w USA do licznych imprez sportowych w piłce nożnej (mistrzostwa świata w piłce nożnej, Liga Mistrzów UEFA i MLS), footballu amerykańskim (NFL, Arena Football League oraz lig uniwersyteckich), koszykówce (NBA, WNBA oraz lig uniwersyteckich), baseballu (MLB), wyścigach samochodowych (IRL, NASCAR, NHRA), golfie, a także licznych innych dyscyplinach sportowych, takich jak kręgle, bilard, lacrosse czy sporty ekstremalne.
Tokyo Disney Resort (jap. 東京ディズニーリゾート, Tōkyō Dizunī Rizōto) jest parkiem tematycznym znajdującym się w miejscowości Urayasu, w prefekturze Chiba, w Japonii, na północnym wybrzeżu Zatoki Tokijskiej, na sztucznie usypanym lądzie.
Freeform (poprzednio znany jako ABC Family) – amerykański kanał telewizyjny o profilu rozrywkowym, należący do Disney-ABC Television Group.
20th Century Studios (dawniej 20th Century Fox) – jedna z głównych amerykańskich wytwórni filmowych, położona w Century City w obszarze hrabstwa Los Angeles na zachód od Beverly Hills, własność The Walt Disney Company. W 1949 roku powstał oddział 20th Century Fox Television. Charakterystyczne fanfary odgrywane na początku filmów 20th Century Fox pojawiły się w 1953.
Kolorowe melodie (ang. Melody Time) – amerykański film animowany z 1948 roku wyprodukowany przez wytwórnię Walta Disneya.

Reklama