• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • The WB

  Przeczytaj także...
  Żaba Michigan (ang. Michigan J. Frog) jest postacią animowaną, fikcyjnym charakterem który zadebiutował w kreskówce Looney Tunes pod tytułem One Froggy Evening (31 grudnia 1955), scenariusz napisał Michael Maltese a wyreżyserował Chuck Jones. W tej kreskówce Michigan jest uroczą żabą noszącą kapelusz i laskę. Śpiewa chwytliwe piosenki z przełomu XIX i XX wieku, jednocześnie tańczy i wykonuje akrobacje. Żaba ta wystąpiła także w późniejszej kreskówce zatytułowanej Another Froggy Evening która ujrzała światło dzienne 6 października 1995.Nie z tego świata (ang. Supernatural) – amerykański serial z gatunku dark fantasy, stworzony przez Erica Kripkego, wyemitowany po raz pierwszy 13 września 2005 roku przez amerykańską telewizję The WB (od drugiego sezonu przez stację The CW). W Polsce prawa do emisji tego serialu kupił TVN, który w lipcu 2010 zakończył emisję na 4 serii. Serial Nie z tego świata wyprodukowała firma Warner Bros. Television we współpracy z Wonderland Sound and Vision. Producentami wykonawczymi serii są Eric Kripke, Joseph McGinty Nichol oraz Robert Singer. W międzyczasie funkcję tę pełniła również Sera Gamble (w latach 2010–12), która od ósmego sezonu została zastąpiona przez Jeremy’ego Carvera oraz Kim Manners, który zmarł w trakcie produkcji czwartego sezonu.
  Kochane Kłopoty (ang. Gilmore Girls) - amerykański serial komediodramatyczny produkowany w latach 2000-2007, ukazujący losy matki i córki: Lorelai i Rory Gilmore. Serial ten stanowi doskonałe połączenie rzeczywistości z dużą dawką poczucia humoru na wysokim poziomie. Mimo wielu absurdalnych zdarzeń, można znaleźć w nim to, co trudno dojrzeć w realnym świecie: prawdziwą przyjaźń pomiędzy matką a córką, miłość, która przetrwa wszystko i psa bojącego się schodów oraz jedzącego brokuły.

  The WB Television Network była amerykańską siecią telewizyjną nadającą między 1995 a 2006 rokiem. Działała w kooperacji Warner Bros. i Tribune Broadcasting. Na początku 2006 roku Warner Bros. i CBS Corporation ogłosiły zamknięcie swoich sieci The WB oraz UPN i powołały wspólny kanał The CW, który wystartował we wrześniu 2006.

  Fox (Fox Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna, nadająca od 9 października 1986 roku. Wchodzi w skład Fox Entertainment Group będącą częścią News Corporation.MyNetworkTV - usługa współdzielenia nadawania w USA, należąca do News Corporation. Do 28 września 2009 r., kiedy była siecią w notowaniach oglądalności była na ostatnim miejscu pośród sieci. Rozpoczęła nadawanie 5 września 2006 r. z zasięgiem około 96 procent kraju. MyNetworkTV powstał, gdy CBS i Warner Bros. ogłosiły połączenie sieci UPN i The WB tworząc nową sieć zwaną The CW. W ciągu poprzednich lat Fox Television Stations Group kupił kilkanaście stacji UPN i The WB, w których zablokował zmianę ich afirmacji na The CW.

  Od początku do przełomu wieków[ | edytuj kod]

  Telewizja The WB rozpoczęła nadawanie 11 stycznia 1995. Jej oficjalną maskotką, która pojawiła się w pierwszym programie była będąca bohaterem seriali animowanych Żaba Michigan. Była nią przez kolejne 10 lat. Początkowo program The WB nadawany był raz w tygodniu, wieczorem przez wiele niezależnych stacji. Z czasem pasmo wspólne było poszerzane. Ramówka wówczas opierała się na rozrywce i sitcomach. Między 1995 a 1999 rokiem dystrybucję kablową w kraju zapewniała telewizja WGN z Chicago. Było to szczególnie przydatne, gdy The WB szukała nowych oddziałów.

  Pogoda na miłość (ang. One Tree Hill) – amerykański serial telewizyjny dla młodzieży. Premiera pierwszego odcinka odbyła się 23 września 2003 roku w telewizji WB. W Polsce pierwszą emisją zajmuje się TVN Siedem, jednak dopiero wyświetlanie serialu przez ogólnodostępny TVN spopularyzowało go wśród młodzieży. Emisję w Polsce zakończono na 2. sezonie. Obecnie nie jest wyświetlany w polskiej telewizji. W 2012 roku został wyemitowany ostatni 9 sezon serialu na programie CW.Tajemnice Smallville (org. Smallville) – amerykański serial przygodowy z elementami science fiction, wyprodukowany przez Alfreda Gougha i Milesa Millara. Opowiada o młodzieńczych latach i dorastaniu najbardziej znanego bohatera komiksów DC Supermana, stworzonego przez Jerry’ego Siegla i Joe Shustra. Na początku nadawany przez amerykańską telewizję The WB, pierwszy odcinek na antenie miał premierę 16 października 2001. Po pięciu seriach nastąpiło połączenie stacji The WB i UPN, z którego powstała nowa stacja The CW, na antenie której kontynuowano nadawanie dalszych serii serialu w USA. Do dziś zrealizowano dziesięć serii filmu. Serial podąża śladami Clarka Kenta, zanim został Supermanem. Pierwsze cztery serie skupiały się na Clarku i jego relacjach z przyjaciółmi z liceum w Smallville. Od piątej serii pokazano jak Clark wchodzi w dorosłe życie i skupiano się na jego karierze w Daily Planet, a także wprowadzano herosów i czarne charaktery z innych komiksów DC. 26 stycznia 2006 roku został wyemitowany setny odcinek Smallville pt. Reckoning.

  W pierwszym sezonie (1995/1996) program emitowany był w niedzielne wieczory, jednak żaden nie uzyskał wysokiej widowni. Mimo to sieć rozwijano dalej i w następnym sezonie emisję rozszerzono również do poniedziałków. Pierwszym sukcesem był serial Buffy: Postrach wampirów. Telewizja wówczas swój program skierowała głównie do młodzieży. W sezonie 1999/2000 dodano emisje piątkowe.

  Warner Bros. Entertainment (Warner Brothers) – amerykańska wytwórnia filmowa powstała w 1923 roku w Los Angeles. Obecnie należy do jednej z największych korporacji mediowych świata, Time Warner.Reba (2001-2007) – amerykański serial komediowy stworzony przez Allison M. Gibson. Wyprodukowany przez Acme Productions, Bee Caves Road i 20th Century Fox Television.

  2000-2006[ | edytuj kod]

  Do uzupełnienia

  Zamknięcie sieci[ | edytuj kod]

  17 stycznia 2006 CBS i Warner Bros. ogłosiły, że zamykają konkurencyjne sieci UPN i The WB, a w ich miejsce powstanie wspólna – The CW. W ciągu kolejnych dziewięciu miesięcy ważyły się losy, które programy obu sieci przejdą do nowego kanału oraz które ośrodki wejdą w skład The CW. Ostatecznie ustalono, że we wspólnej ramówce pojawią się: Siódme niebo, Beauty and the Geek, Kochane kłopoty, Pogoda na miłość, Reba, Tajemnice Smallville i Nie z tego świata. Nie wszystkie stacji The WB przeszły do nowej sieci. Część z nich została wykupiona przez FOX i stworzyła MyNetworkTV, a niektóre program zaczęły emitować pod własnym logiem.

  The CW Television Network – amerykańska sieć telewizyjna nadająca od 18 września 2006 roku. Kanał powstał z połączenia dwóch sieci: The WB i UPN (United Paramount Network, niektóre z kanałów lokalnych zostały przejęte przez News Corporation, właściciela sieci Fox i stworzyły nową sieć MyNetworkTV). Właścicielami stacji są CBS Corporation (UPN) i Warner Bros. Entertainment (The WB). Podstawę ramówki stacji tworzą seriale dramatyczne, sitcomy i różnego rodzaju reality shows. Docelową grupą odbiorców, według przedstawicieli zarządu stacji, są przede wszystkim kobiety w wieku od 18 do 34 lat.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.