• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • The Upsetters  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Clement Seymour Dodd, nazywany Sir Coxsone Dodd (ur. 26 stycznia 1932 w Kingston, zm. 4 maja 2004 tamże), jamajski producent muzyki reggae.Glenroy Phillip "Capo" Adams (ur. 27 listopada 1945 w Kingston, zm. 17 grudnia 2010 w Monie) – jamajski organista i wokalista, jeden z prekursorów muzyki reggae, znany przede wszystkim jako członek zespołów The Upsetters oraz The Wailers.
  Lee "Scratch" Perry (2009), muzyk często współpracujący z grupą w latach 60. i 70.

  The Upsetters – jamajski zespół muzyczny reggae, najbardziej znany jako grupa towarzysząca (ang. house band) producenta i wokalisty Lee "Scratch" Perry'emu, aktywny od 1968 do 1986 roku. Jej nazwa wzięła się od pseudonimu Perry'ego The Upsetter, który to zyskał dzięki piosence I Am the Upsetter, krytykującej producenta Clementa Dodda, i instrumentalnemu utworowi The Upsetter z 1968. Nazwę Upsetter nosiła też założona przezeń w 1968 wytwórnia. Większość albumów muzyka z lat 70. jest sygnowana jako Lee Perry & The Upsetters, a niektóre (m.in. Super Ape) tylko przez grupę. Przez jej skład przewinęli się znani muzycy reggae, m.in. Sly Dunbar, Boris Gardiner, Glen Adams czy bracia Carlton i Aston Barrett.

  UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.Super Ape to album wyprodukowany przez Lee "Scratch" Perry’ego, aczkolwiek jako autorzy wymienieni są członkowie The Upsetters, zespołu towarzyszącego Perry’ego. Płyta została wydana w sierpniu 1976 roku (na Jamajce miesiąc wcześniej pod tytułem Scratch the Super Ape z nieco inną kolejnością utworów). Album został wymieniony w książce The Rough Guide: Reggae: 100 Essential CDs, zbierającej 100 najlepszych albumów reggae i uważany jest za najważniejsze dokonanie Perry’ego.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Skład
 • 3 Dyskografia
 • 3.1 Z Lee "Scratch" Perrym
 • 3.2 Z innymi wykonawcami
 • 4 Bibliografia


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Black Ark to studio nagraniowe Lee "Scratch" Perry’ego, istniejące w latach 1973-1979. Mieściło się w dzielnicy Washington Gardens w Kingston, na tyłach rodzinnego domu Perry’ego. Chociaż wyposażenia nie można uznać za nowoczesne jak na ówczesne standardy, to Black Ark stało się miejscem jednych z najbardziej odkrywczych dźwięków i metod produkcji na Jamajce (jeśli nie na świecie).
  Bob Marley, właśc. Robert Nesta Marley (ur. 6 lutego 1945 w Nine Mile, zm. 11 maja 1981 w Miami) – jamajski wokalista, wykonawca muzyki reggae, zaś na początkowym etapie kariery – ska i rocksteady; współzałożyciel, główny wokalista i gitarzysta rytmiczny grupy The Wailers.
  I Chase the Devil - utwór reggae nagrany przez Maksa Romeo i The Upsetters, wydaną w 1976 roku na albumie War Ina Babylon. Istnieje też wersja dubowa nazywająca się "Disco Devil". Nagrał ją Lee "Scratch" Perry.
  Junior Murvin, właśc. Murvin Junior Smith (ur. ok. 1949 w regionie Saint James, zm. 2 grudnia 2013 w Port Antonio w regionie Portland) – jamajski muzyk reggae.
  Keyboard (pol. klawiatura), aranżer – elektryczny lub elektroniczny instrument klawiszowy, pozwalający grającemu na grę z automatycznym akompaniamentem. Nowoczesne keyboardy wykorzystują system MIDI.
  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  Max Romeo, właśc. Maxwell Livingston Smith (ur. 22 listopada 1947 w Saint James na Jamajce) – jamajski wokalista reggae i roots reggae. Do jego największych przebojów należą "Wet Dream" i "Chase the Devil".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.