• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • The Unforgettable Fire

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Certyfikaty sprzedaży w przemyśle muzycznym stanowią powszechnie stosowany na świecie system nagród za sprzedaż nagrań muzycznych.
  Impresjonizm (fr. impressionisme, łac. impressio „odbicie, wrażenie”) – kierunek w sztuce europejskiej, a później także amerykańskiej, który został zapoczątkowany przez grupę paryskich artystów studiujących w Atelier Gleyère oraz w Académie Suisse w drugiej połowie XIX wieku.
  .mw-parser-output table.album-studyjny td.naglowek{background:lightsteelblue!important}.mw-parser-output table.album-bootleg td.naglowek{background:lightblue!important}.mw-parser-output table.album-ep td.naglowek{background:lightsalmon!important}.mw-parser-output table.album-koncert td.naglowek,.mw-parser-output table.album-koncertowy td.naglowek,.mw-parser-output table.album-live td.naglowek{background:burlywood!important}.mw-parser-output table.album-soundtrack td.naglowek{background:gainsboro!important}.mw-parser-output table.album-demo td.naglowek,.mw-parser-output table.album-nielegal td.naglowek,.mw-parser-output table.album-mixtape td.naglowek{background:peachpuff!important}.mw-parser-output table.album-tribute td.naglowek,.mw-parser-output table.album-cover td.naglowek{background:thistle!important}.mw-parser-output table.album-kompilacja td.naglowek,.mw-parser-output table.album-split td.naglowek,.mw-parser-output table.album-remix td.naglowek{background:darkseagreen!important}.mw-parser-output table.album-wideo td.naglowek{background:lightskyblue!important}.mw-parser-output table.album-box td.naglowek{background:lightgray!important}

  The Unforgettable Fire – album grupy U2 wydany 1 października 1984 (zob. 1984 w muzyce).

  Brian Eno, właśc. Brian Peter George St. John le Baptiste de la Salle Eno (ur. 15 maja 1948 w Woodbridge, hrabstwo Suffolk) – angielski kompozytor muzyki ambient, producent muzyczny i muzyk rockowy grający na instrumentach klawiszowych i wielu innych. Znany z występów w grupie Roxy Music oraz z kariery solowej. Twórczość Briana Eno zaliczana jest do progresywnego rocka i progresywnego popu, ale także do muzyki awangardowej, elektronicznej, ambient, world – w szerokim pojęciu, eksperymentalnej. Artysta znany jest z awangardowych, multimedialnych realizacji.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Album był pierwszym wynikiem współpracy U2 z producentami Brianem Eno i Danielem Lanois. Rozpoczął też fascynację U2 Stanami Zjednoczonymi, która znacząco wpłynęła również na dwa następne albumy grupy. Nazwa albumu, znacząca po polsku „niezapominalny pożar”, pochodzi od serii obrazów autorstwa ofiar ataków atomowych na Hiroszimę i Nagasaki, które grupa zobaczyła w muzeum w Chicago, które posiadało również wystawę na temat Martina Luthera Kinga.

  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.Fairlight CMI (ang. Computer Musical Instrument) - 16-głosowy, cyfrowy syntezator firmy Fairlight Instruments, skonstruowany w okresie 1976-1978 przez P. Vogla i K. Ryrie. Jego produkcję rozpoczęto w 1979 roku.

  Utwór „Pride (In the Name of Love)”, opowiadający właśnie o Kingu, okazał się pierwszym przebojem U2 na wielką skalę. „Bad”, traktujący o uzależnieniu od heroiny, został sławny po koncercie Live Aid na Wembley w 1985 r., kiedy to U2 odegrało emocjonalną, dwunastominutową wersję utworu, a Bono zszedł z sceny i zatańczył z fanką. „Bad” do dziś jest jedną z ulubionych piosenek zespołu.

  "Pride (In the Name of Love)" – singel i piosenka zespołu U2 pochodzącą z albumu The Unforgettable Fire, wydana na singlu we wrześniu 1984. Piosenka była ważnym w historii grupy pierwszym wielkim przebojem.U2 – irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w roku 1976, pod nazwą U2 występujący od 1978. W jego skład wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen Jr..

  Większość albumu (z wyjątkiem m.in. „Pride”) przedkłada „klimat” nad proste melodie. W 1987 r. Bono określił The Unforgettable Fire jako „pięknie nieostry” i porównał album z impresjonistycznymi obrazami w odróżnieniu od billboardów.

  Album był nagrywany w Zamku Slane w hrabstwie Meath i wykończony w Windmill Lane Studios w Dublinie. Zamek uwidoczniony na okładce płyty to nie Slane, lecz Moydrum w miejscowości Athlone (hrabstwo Westmeath).

  Album jest dwukrotną platynową płytą w Wielkiej Brytanii (600 000 sprzedanych kopii) oraz trzykrotną platynową płytą w Stanach Zjednoczonych (3 000 000 kopii).

  Lawrence Joseph „Larry” Mullen Jr. (ur. 31 października 1961 w Artane, dzielnicy Dublina) – irlandzki perkusista. Członek zespołu U2.Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster.

  Lista utworów[ | edytuj kod]

  1. „A Sort of Homecoming” – 5:28
  2. Pride (In the Name of Love)” – 3:48
  3. Wire” – 4:19
  4. The Unforgettable Fire” – 4:55
  5. Promenade” – 2:35
  6. 4th of July” – 2:12
  7. Bad” – 6:09
  8. „Indian Summer Sky” – 4:17
  9. Elvis Presley and America” – 6:23
  10. MLK” – 2:31

  Single[ | edytuj kod]

 • Pride (In the Name of Love) (1984)
 • The Unforgettable Fire (1985)
 • Twórcy[ | edytuj kod]

  U2[ | edytuj kod]

 • Bono – wokale główne, gitara
 • The Edgegitara, syntezator, chórki
 • Adam Claytongitara basowa
 • Larry Mullen Jr. – perkusja
 • Pozostali muzycy[ | edytuj kod]

 • Brian Eno, Daniel Lanois – chórki i pozostałe instrumenty
 • Paul Barrett – fairlight
 • Chrissie Hynde – chórki w „Pride (In the Name of Love)”
 • Peter Gabriel – wokale w „A Sort of Homecoming” (Daniel Lanois Remix)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Okładka
 • Atak atomowy na Hiroszimę i Nagasaki – jedyne w historii dwa przypadki użycia broni atomowej do działań zbrojnych. Ataków dokonano w 1945 roku: 6 sierpnia o godzinie 8:15 w Hiroszimie, a 9 sierpnia o godzinie 11:02 w Nagasaki."Wire" – piosenka rockowej grupy U2, pochodząca z wydanego w 1984 albumu, The Unforgettable Fire. Zadebiutowała na żywo, gdy została zagrana jako utwór otwierający występ w Melbourne 17 września 1984. Był to jedyny raz, gdy "Wire" otworzył koncert oraz jeden z dwóch, kiedy piosenka z płyty The Unforgettable Fire rozpoczynała występ w ramach trasy Unforgettable Fire Tour. Utwór był grany regularnie przez pierwszą połowę koncertów tej trasy, jednak od czasu jej zakończenia nie został nigdy wykonany na żywo. Jego ostatnie wykonanie miało miejsce 7 lipca 1985.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Christine Ellen Hynde (ur. 7 września 1951 w Akron, Ohio) – amerykańska piosenkarka i gitarzystka rockowa, liderka zespołu The Pretenders. W 1985 r. nagrała wraz z zespołem UB40 cover piosenki I Got You Babe, dokładnie po 20 latach od jej wykonania przez duet Sonny & Cher.
  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  Meath (irl. Contae na Mí ) – hrabstwo w Irlandii, często nieformalnie nazywane The Royal County (królewskie hrabstwo). Stolicą hrabstwa jest Navan, gdzie mieszczą się siedziby władz, pomimo że Trim ma znaczenie historyczne, łącznie z lokalizacją sądu, normańskiego zamku i anglo-normańskiego parlamentu.
  "4th of July" - piosenka rockowej grupy U2, pochodząca z jej wydanego w 1984 roku albumu, The Unforgettable Fire. Jest to utwór instrumentalny, który nigdy nie został wykonany na żywo. Jednym wyjątkiem było zagranie go przez Adama Claytona podczas przygotowywania instrumentów, tuż przed koncertem w San José, 20 kwietnia 2001 roku. Jest to jedyna piosenka ambient wśród całego dorobku zespołu.
  "The Unforgettable Fire" to piosenka rockowej grupy U2, pochodząca z jej wydanego w 1984 roku albumu o tym samym tytule. Została wydana jako drugi singel promujący tę płytę. Utwór był zainspirowany wystawą sztuki dotyczącą ofiar zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki. Piosenka stała się kolejnym hitem zespołu w Wielkiej Brytanii, zajmując miejsce w czołowej dziesiątce (#6), a także w Holandii (#8).
  "Promenade" to piosenka rockowej grupy U2, pochodząca z jej wydanego w 1984 roku albumu, The Unforgettable Fire. Jest to krótki utwór, w którym wyraźnie odczuwalny jest wpływ Vana Morrisona.
  Zamek w Slane (ang. Castle Slane, irl. Caisleán Bhaile Shláine) – zamek położony jest w Slane w (hrabstwie Meath) w Irlandii. Zamek zwrócony jest ku rzece Boyne i położony zaledwie kilka kilometrów od Newgrange oraz miejsca słynnej bitwy nad Boyne w roku 1690. Od XVII wieku jest on siedzibą rodzinną Conynghamów, markizów Conyngham. Od roku 1981 na terenie posiadłości organizowanie są znane na świecie koncerty muzyczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.