• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • The Times

  Przeczytaj także...
  Polska Metropolia Warszawska” – dwudnik wydawany od 2007 w Warszawie przez wydawnictwo Polska Press, część niemieckiej grupy wydawniczej Verlagsgruppe Passau. Ukazuje się w województwie mazowieckim. The Sunday Times – brytyjski tygodnik o profilu społeczno-politycznym ukazujący się w niedziele, wydawany przez News UK (część News Corp), siostrzana gazeta dziennika The Times.
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  The Times – wysokonakładowy brytyjski dziennik społeczno-polityczny wydawany od 1785 roku w Londynie, od 1981 przez News Corporation Ruperta Murdocha. W połowie 2004 roku nakład dziennika wynosił około 650 tys. egzemplarzy.

  Został założony jako „The Daily Universal Register” przez Johna Waltera, który był też przez 24 lata redaktorem naczelnym. Od 1 stycznia 1788 ukazuje się pod nazwą „The Times”. Od powstania do 1792 wydawany był w technice logografii. W 1931 rozpoczął zamieszczanie fotografii w kolorze. Jako pierwszy dziennik zorganizował sieć korespondentów zagranicznych, wiódł też prym we wprowadzaniu nowinek technicznych w dziedzinie drukarstwa (pierwsza na świecie łamie strony komputerowo, od 1982; pierwsza w Wielkiej Brytanii stosuje pełny fotoskład). Pod koniec XIX wieku jego istnienie było zagrożone wskutek rozwoju taniej prasy bulwarowej. Od grudnia 1978 do listopada 1979 nie ukazywał się na skutek długotrwałego strajku związku zawodowego.

  Keith Rupert Murdoch (ur. 11 marca 1931 w Melbourne) – australijski wydawca, właściciel jednej z największych na świecie korporacji prasowej, telewizyjnej i wydawniczej - News Corporation, do której należą m.in. pisma The Sun, New York Post, The Times, Daily News, stacje telewizyjne British Sky, wytwórnie filmowe Metromedia, Sky Channel i wytwórnia 20th Century Fox. Od 2005 roku Murdoch był właścicielem serwisu MySpace.com (kupił go za 580 milionów dolarów). W czerwcu 2011 roku doszło do sprzedaży portalu firmie Specific Media za 35 milionów dolarów.Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii, 2001, odbyły się 7 czerwca 2001 roku na terenie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Wybory wygrała rządząca Brytyjska Partia Pracy premiera Tony’ego Blaira.

  Charakterystyczną cechą dziennika jest istnienie specjalnego komitetu powierniczego, który czuwa nad merytorycznym poziomem i polityczną niezależnością pisma – w skład komitetu wchodzą osoby cieszące się publicznym zaufaniem.

  Profil pisma uważa się za centroprawicowy. Tradycyjnie popiera ono Partię Konserwatywną, choć dwukrotnie udzieliło wyborczego poparcia Partii Pracy: w 2001 i 2005 (w 2010 ponownie wspierając torysów).

  Oprócz regularnego wydania „The Times” (nakład w połowie 2004 roku wynosił ok. 650 tys. egzemplarzy), ukazuje się też siostrzany tygodnik, redagowany przez odrębny zespół, The Sunday Times, a także, od 1914 roku, literacko-kulturalny dodatek „The Times Literary Supplement”. Od 1 listopada 2004 pismo ukazuje się wyłącznie w formacie tabloidowym. Od 1996 ma także wersję internetową.

  Tabloid (z ang. tabloid), bulwarówka – typ gazety, przeważnie dziennika. Także specjalny format edycyjny (37-40 cm x 27-30 cm).Times New Roman – czcionka kroju szeryfowego zlecona do wykonania przez londyński magazyn The Times w roku 1931 i zaprojektowana przez Stanleya Morisona. Po raz pierwszy została użyta przez firmę Monotype w 1932. Ze względu na jego wszechobecność krój Times New Roman poddawany był modyfikacjom zarówno przed jak i po rozpoczęciu epoki cyfrowej. Jednym z widocznych przykładów jest Georgia, mająca bardzo podobny krój do Times New Roman. Jest to jeden z najbardziej udanych i wszechobecnych krojów w historii.

  Od 15 października 2007 w Polsce ukazuje się dziennik Polska, którego redakcja współpracuje z „The Times” – wybrane materiały o tematyce międzynarodowej ukazują się w obu pismach w tym samym czasie.

  The Times zlecił zaprojektowanie czcionki Times New Roman, której używał od 1932.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Macintyre, B.: The Times, czyli uczta brytyjskiej inteligencji, „Polska Gazeta Wrocławska”, 14 I 2010.

 • Partia Pracy (ang. Labour Party, LP), potocznie laburzyści – brytyjska socjaldemokratyczna partia polityczna powstała w lutym 1900 r. ze zjednoczenia Niezależnej Partii Pracy, Towarzystwa Fabiańskiego i Federacji Socjaldemokratycznej; do 1906 roku pod nazwą Komitet Przedstawicielstwa Robotniczego (Labour Representation Comitee).Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Partia Konserwatywna (ang. Conservative Party, CP, oficjalna nazwa: Partia Konserwatywno-Unionistyczna, Conservative and Unionist Party), brytyjska partia polityczna powstała w 1832 roku w wyniku przekształcenia ugrupowania torysów, popularnie nazywana w dalszym ciągu torysami. Jedna z dwu (obok Partii Pracy) głównych partii w Wielkiej Brytanii.
  Logografia (greka lógos słowo, gráphein pisać), technika szybkiego zapisywania tekstów mówionych polegająca na tym, że kilka osób zapisywało kolejno po kilka słów, co pozwalało później odtworzyć całość.
  Dziennik - zbiór publikacji prasowych ukazujący się codziennie. Najczęściej dzienniki nie ukazują się w niedziele i święta.
  News Corporation (popularny skrót: News Corp.) – jeden z największych na świecie konglomeratów mediowych, założony i kontrolowany przez amerykańskiego miliardera australijskiego pochodzenia Ruperta Murdocha. Przychody News Corp. w 2005 r. szacowano na 23,859 miliardów dolarów amerykańskich. Konglomerat jest notowany na New York Stock Exchange.
  Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii odbyły się 6 maja 2010. W całych wyborach Brytyjczycy wybierali 650 posłów do Izby Gmin (o 4 więcej niż w poprzednich wyborach), jednak 6 maja zostało wyłonionych tylko 649 członków Izby. W okręgu wyborczym Thirsk and Malton wybory zostały przeniesione na 27 maja ze względu na śmierć jednego z kandydatów w czasie kampanii wyborczej, już po zamknięciu listy kandydujących. Pierwsze posiedzenie nowo wybranego Parlamentu odbyło się 18 maja.
  Centroprawica – w demokracjach parlamentarnych koalicja utworzona przez partie centrum oraz prawicy, zmierzająca do realizacji wspólnych celów, np. powołania wspólnego rządu albo wspólnej akcji w parlamencie. Przykładem jest ukraińska koalicja Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.