• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • The Singles: The First Ten Years

  Przeczytaj także...
  Does Your Mother Know? (oryginalnie "I Can Do It") - singel szwedzkiego zespołu ABBA z 1979 roku. To drugi singel wydany z płyty Voulez-Vous. Na stronie B znajduje się utwór "Kisses of Fire" z tego samego albumu.SOS – trzeci singel szwedzkiego zespołu ABBA z albumu ABBA wydany w 1975 r. Na stronie B znajduje się utwór "Man in the Middle". Wokalistka ABBY, Agnetha Fältskog nagrała szwedzką wersję piosenki i umieściła na swoim solowym albumie "Elva kvinnor i ett hus". Do piosenki nagrano teledysk.
  I Have a Dream (pol. Mam marzenie) – popularna nazwa nadana historycznemu przemówieniu Martina Luthera Kinga, wygłoszonemu w czasie Marszu na Waszyngton, w którym poruszył problem nierówności rasowych pomiędzy białymi a czarnoskórymi mieszkańcami USA.
  .mw-parser-output table.album-studyjny td.naglowek{background:lightsteelblue!important}.mw-parser-output table.album-bootleg td.naglowek{background:lightblue!important}.mw-parser-output table.album-ep td.naglowek{background:lightsalmon!important}.mw-parser-output table.album-koncert td.naglowek,.mw-parser-output table.album-koncertowy td.naglowek,.mw-parser-output table.album-live td.naglowek{background:burlywood!important}.mw-parser-output table.album-soundtrack td.naglowek{background:gainsboro!important}.mw-parser-output table.album-demo td.naglowek,.mw-parser-output table.album-nielegal td.naglowek,.mw-parser-output table.album-mixtape td.naglowek{background:peachpuff!important}.mw-parser-output table.album-tribute td.naglowek,.mw-parser-output table.album-cover td.naglowek{background:thistle!important}.mw-parser-output table.album-kompilacja td.naglowek,.mw-parser-output table.album-split td.naglowek,.mw-parser-output table.album-remix td.naglowek{background:darkseagreen!important}.mw-parser-output table.album-wideo td.naglowek{background:lightskyblue!important}.mw-parser-output table.album-box td.naglowek{background:lightgray!important}

  The Singles – The First Ten Years – składanka piosenek szwedzkiego zespołu ABBA wydana w 1982 roku, na dziesięciolecie zespołu. Rok później ukazała się wersja na CD. Album składa się z dwóch płyt i zawiera dwie nowe piosenki: „The Day Before You Came” oraz „Under Attack”.

  Mamma Mia - singel szwedzkiego zespołu ABBA, z trzeciego albumu ABBA. Jedna z bardziej znanych piosenek kwartetu, dotarła na pierwsze miejsce brytyjskiej listy przebojów . Do utworu nagrany został teledysk. W 1980, powstała hiszpańska wersja piosenki, umieszczona została na albumie Gracias Por La Música.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Lista utworów[ | edytuj kod]

  Strona A
  1. Ring Ring” – 3:04
  2. Waterloo” – 2:42
  3. „So Long” – 3:05
  4. I Do, I Do, I Do, I Do, I Do” – 3:15
  5. SOS” – 3:20
  6. Mamma Mia” – 3:32
  7. Fernando” – 4:13
  Strona B
  1. Dancing Queen” – 3:51
  2. Money, Money, Money” – 3:05
  3. Knowing Me, Knowing You” – 4:01
  4. The Name of the Game” – 3:59
  5. Take a Chance on Me” – 4:05
  6. Summer Night City” – 3:34
  Strona C
  1. Chiquitita” – 5:24
  2. Does Your Mother Know” – 3:13
  3. Voulez-Vous” – 5:07
  4. Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)” – 4:50
  5. I Have a Dream”– 4:42
  Strona D
  1. The Winner Takes It All” – 4:54
  2. Super Trouper” – 4:12
  3. One of Us” – 3:56
  4. The Day Before You Came” – 5:50
  5. Under Attack” – 3:46

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. www.discogs.com (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Okładka
 • Under Attack – singel zespołu ABBA z albumu The Singles: The First Ten Years. Główny śpiew przypadł Agnecie Fältskog. Zespół promował tę piosenkę w niemieckiej telewizji. W reedycji płyty The Visitors na CD piosenka została dodana jako bonus. Na stronie B singla znajduje się piosenka "You Owe Me One", w której zastosowano nowe syntezatory. Piosenką "Under Attack" zespół rozstał się ze sceną i zawiesił swoją działalność.Fernando – singel zespołu ABBA, nie wydany na żadnym albumie, tylko w niektórych krajach dołączony na składance Greatest Hits. W Australii i Nowej Zelandii utwór zawsze umieszczano na albumie Arrival. Piosenka "Fernando" rozeszła się w wielomilionowym nakładzie na całym świecie. Była wielkim przebojem i numerem jeden na listach przebojów w 12 krajach. Na stronie "B" znaduje się piosenka "Hey, Hey, Helen"
  Warto wiedzieć że... beta

  Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight) – niealbumowy singel zespołu ABBA. Pierwszy raz pojawił się w składance Greatest Hits Vol. 2. W późniejszych wydaniach piosenka dodana została do albumu Voulez-Vous jako bonus. Utwór szybko stał się hitem podbijając światowe listy przebojów. Do piosenki nagrany został teledysk, który pokazuje jak ABBA pracowała w studiu nagraniowym.
  Waterloo – singel szwedzkiego zespołu ABBA z albumu Waterloo. Jedna z najbardziej znanych piosenek ABBY. Utwór został nagrany na potrzeby Melodifestivalen, czyli krajowych eliminacji do Eurowizji w Szwecji. Zespół był wtedy pod wpływem glam rocku, który przeżywał swój rozwój w Anglii, stąd Waterloo ma takie brzmienie. ABBA wygrała Melodifestivalen 9 lutego 1974 roku. Wygrana otworzyła im drogę na Eurowizję, którą wygrali właśnie z tą piosenką. Singel stał się pierwszą piosenką, która podbiła brytyjską listę przebojów.Do piosenki nagrano teledysk. W 2005 Waterloo została przebojem 50-lecia Konkursu Piosenki Eurowizji.
  I Do, I Do, I Do, I Do, I Do – singiel szwedzkiego zespołu ABBA pochodzący z wydanego w 1975 roku albumu ABBA. Twórcami piosenki byli menadżer zespołu Stig Anderson, Benny Andersson oraz Björn Ulvaeus. Na stronie B znajdowała się piosenka Rock Me. Utwór cechuje się chwytliwą melodią a wiodącym instrumentem jest saksofon. Piosenkę zaśpiewały razem Agnetha Fältskog i Anni-Frid Lyngstad.
  "Chiquitita" (z hiszpańskiego dziewczynka) - singel szwedzkiego zespołu ABBA z albumu Voulez-Vous. Utwór stał się wielkim hitem w Hiszpanii. Na stronie B znalazł się utwór "Lovelight".
  Knowing Me, Knowing You – singel zespołu ABBA z albumu Arrival. Słowa piosenki napisali dwaj członkowie Björn Ulvaeus, Benny Andersson oraz menedżer ABBY Stig Anderson. Piosenka stała się hitem na całym świecie, dotarła do 1. miejsca na brytyjskiej liście przebojów. Tekst opowiada o rozstaniu się dwóch osób, opisuje ich wewnętrzny stan emocjonalny. Na stronie "B" singla znajduje się utwór "Happy Hawaii".
  Dancing Queen – nazwa jednego z największych przebojów szwedzkiego zespołu muzyki pop ABBA. Jako jedyna piosenka zespołu dotarła na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów Billboard Hot 100. Na brytyjskiej liście przebojów piosenka zajęła pierwsze miejsce jako jeden z dziewięciu utworów ABBY.
  Ring Ring - singel szwedzkiego zespołu ABBA wydany w 1973 przez Polar Music. Piosenka pochodzi z debiutanckiego albumu o tym samym tytule. Stig Anderson, menadżer grupy zadecydował o wzięciu udziału w Melodifestivalen - krajowych eliminacjach do Eurowizji. Ring Ring zajął dopiero 3 miejsce i nie dostał się do Eurowizji. Udało się to rok później z piosenką "Waterloo". Do piosenki nagrano teledysk.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.974 sek.