• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • The Settlers  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.Secret Service. Magazyn gier komputerowych – polski miesięcznik o grach komputerowych i konsolowych wydawany w latach 1993-2001 przez wydawnictwo ProScript. Pierwszy numer czasopisma trafił do kiosków 16 marca 1993 roku. Pomysłodawcami i założycielami pisma byli Marcin „Martinez” Przasnyski i Waldemar „Pegaz Ass” Nowak, znani wcześniej z Top Secret. Magazyn zakończył działalność po 95 numerach.
  Rozgrywka[ | edytuj kod]

  Zadaniem gracza jest takie kierowanie rozwojem społeczności i zarządzanie zasobami, by nie zabrakło surowców, ani żywności. W tym celu ma za zadanie sensowną instalację na podległym terenie najrozmaitszych kopalń, warsztatów, magazynów i budynków wojskowych, które umożliwiają poszerzenie terytorialne królestwo. Do tego musi dbać o sieć połączeń drogowych – bez nich nie istniał transport surowców. Sama walka z przeciwnikiem o terytoria miała uproszczone mechanizmy – gracz wskazywał wojskowy budynek, oraz decydował, ilu żołnierzy może ruszyć do ataku, reszta odbywała się automatycznie, a żołnierze pojedynkowali się ze sobą. Gra miała łącznie 24 typy budynków i 21 profesji

  Amiga (hiszp. la amiga – przyjaciółka) – popularna marka komputerów produkowanych między innymi przez firmę Commodore. Po bankructwie Commodore marka została przejęta przez firmę Escom, a następnie przez Gateway. W końcu wyłoniła się samodzielna firma Amiga INC, która po bankructwie sprzedała wszelkie prawa firmie KMOS. Z kolei KMOS zmieniło nazwę na Amiga Inc.CHIP – dawny miesięcznik i obecny portal internetowy zajmujący się tematyką informatyczną i nowymi technologiami. Pierwsze (drukowane) wydanie ukazało się w kwietniu 1993, ostatnie 5 kwietnia 2017 roku.

  Tryby gry[ | edytuj kod]

 • misja – gracz gra przeciw przeciwnikom kontrolowanym przez komputer (AI zwana w czasach wydania gry CPU), lub dwóch graczy w kolonii niebieskich osadników.
 • trening – tryb przeznaczony dla niedoświadczonych graczy, umożliwiający zapoznanie się ze sposobem prowadzenia gry.
 • demonstracja – tryb obserwatora umożliwiający zapoznanie się z możliwościami oferowanymi w grze i sposobami rozwoju. Obserwujemy, jak komputer rozwija swoją kolonię.
 • jeden gracz – tryb jednego gracza z możliwością modyfikacji jednego lub dwóch graczy w kolonii niebieskich osadników.
 • dwóch graczy – tryb gry dla dwóch graczy walczących między sobą w kolonii niebieskiej i czerwonej. Ekran dzielony jest na dwie części, a sterowanie może się odbywać m.in. przy pomocy dwóch myszy komputerowych.
 • Wydania[ | edytuj kod]

  Oryginalne niemieckie wydanie gry Blue Byte nosiło nazwę Die Siedler, ale na rynku światowym funkcjonuje pod tytułem The Settlers. Przedsiębiorstwo Strategic Simulations Inc. chciało nadać grze tytuł Serf City, jednak wydanie drugiej wersji gry w serii (The Settlers II) zmusiło amerykańskiego wydawcę do powrotu do oryginalnej nazwy The Settlers.

  The Settlers (niem: Die Siedler) – seria gier komputerowych z gatunku gier strategicznych wydanych przez Blue Byte Software. Pierwsza gra The Settlers ukazała się w 1993.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Intro – nieinteraktywna sekwencja wyświetlana na początku gry komputerowej, mająca za zadanie objaśnić główne założenia fabularne, przedstawić postać gracza bądź, poprzez swoją atrakcyjną formę, zachęcić do grania (jak np. w grach wyścigowych). Pierwotnie miała formę krótkiego filmu lub animacji, z czasem dzięki rozwojowi grafiki komputerowej przyjęła także formę sceny renderowanej na silniku gry.
  Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 1993 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Feudalizm (z łac. feodum lub feudum - lenno) – nazwa określająca ustrój społeczno polityczny rozpowszechniony w średniowieczu w Europie, opierający się na systemie hierarchicznej zależności jednostek, z podziałem społeczeństwa na stany. W skład społeczeństwa feudalnej Polski wchodziła:szlachta, duchowieństwo, mieszczanie i chłopi . Aczkolwiek systemy o podobnej konstrukcji i działaniu odnaleźć można również w innych okresach i w innych kręgach kulturowych. Również na kontynencie europejskim pewne pozostałości systemu feudalnego odnaleźć można jeszcze dziś, co więcej niektóre jego elementy były istotną częścią ustroju ekonomicznego niektórych państw jeszcze w XIX stuleciu. W teorii marksistowskiej feudalizm jest formacją społeczną następującą po niewolnictwie, a przed kapitalizmem.
  Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.
  Kolonia – w polskim prawie jednostka osadnicza powstała w wyniku ekspansji miejscowości na terenach oddalonych od wcześniej istniejącej zabudowy, w szczególności kolonia miasta lub wsi. Na Warmii, Mazurach i Pomorzu często określana mianem wybudowanie (powstawały głównie po separacji gruntów wiejskich).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.58 sek.