• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • The Ring - czasopismo

  Przeczytaj także...
  Bokser roku według czasopisma The Ring (ang. Ring Magazine fighters of the year) — nagroda przyznawana co roku najlepszemu bokserowi roku według czasopisma The Ring. Każdy zwycięzca, od momentu powstania nagrody w 1928 roku, otrzymuje złoty i srebrny medal.Jack Dempsey, właściwie William Harrison Dempsey (ur. 24 czerwca 1895, zm. 31 maja 1983) − amerykański bokser, w latach 1919-1926 mistrz świata wagi ciężkiej; przydomki ringowe: Kid Blackie (w początkowym okresie kariery), Manassa Mauler, Tiger Jack .
  Czasopismo – periodyk, publikacja periodyczna, wydawnictwo ciągłe, druk ukazujący się najczęściej w określonych terminach, pod niezmienionym tytułem, posiadający numerację ciągłą, zawierający ustaloną szatę graficzną, a także niezbyt często zmieniający się format i objętość, zawierający materiały od wielu autorów i określoną tematykę, aczkolwiek mogący się różnić wersjami językowymi, mutacjami regionalnymi.

  The Ring (zwany również Ring Magazine) – ukazujące się raz w miesiącu amerykańskie czasopismo poświęcone boksowi. Jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych periodyków o tej tematyce na świecie. Prowadzi rankingi i przyznaje tytuły mistrza świata w zawodowym boksie.

  Tomasz Adamek (ur. 1 grudnia 1976 w Żywcu) – polski bokser, były zawodowy mistrz świata organizacji International Boxing Federation (IBF) i International Boxing Organization (IBO) w kategorii juniorciężkiej oraz World Boxing Council (WBC) w kategorii półciężkiej, medalista mistrzostw Europy amatorów, międzynarodowy mistrz Polski. Zdobywca 2. miejsca w 2005 i 4. w 2006 roku w plebiscycie na najlepszego sportowca Polski. Założyciel klubu sportowego KS Cios-Adamek w Gilowicach.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  Historia[ | edytuj kod]

  Czasopismo zostało założone w 1922 roku w Nowym Jorku przez Nata Fleischera, który był nieprzerwanie przez pół wieku, aż do swojej śmierci w 1972 roku, jego redaktorem naczelnym. Pierwsze wydanie ukazało się 22 lutego 1922 roku. W początkowych latach istnienia periodyku na jego łamach były omawiane wydarzenia zarówno z dziedziny boksu jak i wrestlingu. Z czasem The Ring stał się czasopismem wyłącznie o tematyce pięściarskiej. W swej historii The Ring miał jedynie pięciu właścicieli. Obecnym (od 2007 roku) jest wielokrotny zawodowy mistrz świata i mistrz olimpijski w boksie Óscar de la Hoya. Redaktorem naczelnym jest Michael Rosenthal.

  World Boxing Council, WBC - jedna z największych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych organizacji boksu zawodowego z siedzibą w Meksyku. Do organizacji należy 161 państw członkowskich. Prezydentem World Boxing Council jest José Sulaimán. Sankcjonowane przez organizację walki odbywają się w 17 kategoriach wagowych.Wrestling (ang. professional wrestling, często skracane do pro wrestling i wrestling; pl. "profesjonalne zapasy", "zawodowe zapasy" ) – rodzaj spektaklu łączący atletykę i sztukę teatralną, rodzaj rozrywki sportowej popularnej w Stanach Zjednoczonych, Japonii (Puroresu), Meksyku (Lucha Libre) oraz w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Bazuje on na klasycznych zapasach greckich i wolnej amerykance ze współczesnymi dodatkami, takimi jak ciosy, oparte na sile chwyty i rzuty oraz akrobatyczne manewry. Duży wpływ na obecny kształt wrestlingu miały również sztuki walki. Dodatkowym aspektem jest okazyjne użycie improwizowanych broni dla nadania dramatyzmu. Należy wspomnieć że zawodnicy narażeni są na utratę zdrowia i życia. Część z nich kończy karierę na wózku inwalidzkim lub przykuci do łóżka, tak jak Darren Drozdov czy Thomas Billington (Dynamite Kid). Na taki stan rzeczy wpływają urazy zawodników odniesione podczas walki, prowadzony styl życia, narkotyki, środki przeciwbólowe i sterydy. Organizatorzy tego widowiska mówią o tych zjawiskach niechętnie.

  Obecnie czasopismo wydawane jest jedynie w wersji anglojęzycznej. W przeszłości ukazywały się również edycje hiszpańskojęzyczne (The Ring En Espanol, 1977-1985) oraz francuskie i japońskie.

  Mistrzowie świata The Ring[ | edytuj kod]

  Czasopismo posiada długą tradycję przyznawania własnych tytułów mistrza świata w zawodowym boksie (we wszystkich kategoriach wagowych). Pierwszy pas mistrzowski The Ring został przyznany w 1922 roku Jackowi Dempseyowi. Inicjatywa ta została porzucona w latach 90. XX wieku. Jednak do idei tej powrócono w 2002 roku, gdy w obliczu kryzysu zawodowego pięściarstwa spowodowanego istnieniem szeregu organizacji roszczących sobie prawo do sankcjonowania, przyznawania i odbierania mistrzowskich pasów, powstała potrzeba wyłonienia jednego, najlepszego pięściarza w każdej z kategorii wagowych w oparciu o jasne i jednolite kryteria.

  Steve Cunningham, właśc. Steven Ormain Cunningham (ur. 15 lipca 1976 w Filadelfii) – amerykański bokser, były zawodowy mistrz świata organizacji IBF w kategorii junior ciężkiej (do 200 funtów).Óscar de la Hoya (ur. 4 lutego 1973) – amerykański zawodowy bokser meksykańskiego pochodzenia, wielokrotny mistrz świata w sześciu kategoriach wagowych, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie.

  Niekwestionowanym mistrzem świata wg The Ring może zostać jedynie bokser, który pokonał w bezpośredniej walce poprzedniego mistrza The Ring. Mistrzostwo utracić można jedynie z trzech powodów: porażki w walce o obronę tytułu, zakończenia kariery lub przejścia do innej kategorii wagowej. W przypadku wakatu, mistrzem zostaje pięściarz, który zunifikował pasy trzech największych organizacji (WBA, WBC i IBF) albo zwycięzca walki pomiędzy numerem 1 i 2 (wyjątkowo 1 i 3) w rankingu danej kategorii wagowej prowadzonym przez czasopismo.

  International Boxing Federation (IBF) - międzynarodowa organizacja boksu zawodowego utworzona w 1983 roku na bazie USBA (United States Boxing Association) oraz kilku organizacji z Europy i Ameryki Południowej. Założył ją Bob Lee, który przegrał wybory na prezydenta innej organizacji bokserskiej - WBA i razem z grupą działaczy postanowił założyć nową federację.World Boxing Association (WBA) – międzynarodowa organizacja boksu zawodowego, utworzona w 1962 roku na bazie działającej od 1921 National Boxing Association (NBA). Siedzibą organizacji jest Panama, a jej prezydentem od 1982 roku Gilberto Mendoza.

  Pierwszym polskim bokserem uhonorowanym pasem mistrza świata The Ring został Tomasz Adamek po zwycięstwie nad Steve'em Cunninghamem w grudniu 2008 roku.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. ABOUT THE RING (ang.). [dostęp 11 grudnia 2008].
  2. Nigel Collins: The history of a boxing institution (ang.). [dostęp 11 grudnia 2008].
  3. Max Kellerman: Kellerman: Gatti vs. the unknown (ang.). [dostęp 11 grudnia 2008].
  4. Adamek presented with RING belt (ang.). ringtv.com, 21 lutego 2009. [dostęp 1 marca 2009].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • The Ring Online
 • Rankingi i Mistrzowie The Ring
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Bokser roku według czasopisma The Ring
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.859 sek.