• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • The Prodigy  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  No Good (Start the Dance) – tytuł utworu i ósmego singla brytyjskiej formacji The Prodigy. Singel został wydany 16 maja 1994 r., na dwa miesiące przed premierą albumu Music for the Jilted Generation. Płyta dotarła do 4. pozycji na liście najlepiej sprzedających się singli w Wielkiej Brytanii.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH
  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Liam Howlett przy syntezatorach.

  The Prodigy – brytyjski zespół muzyczny tworzący muzykę elektroniczną.

  Muzyka zespołu stanowi pochodną wielu gatunków muzycznych. Styl muzyczny formacji ewoluował począwszy od techno i rave we wczesnych latach 90. XX w., po breakbeat, hardcore, dance, big beat industrial i rock z elementami punkowej ekspresji wokalnej w latach późniejszych. Od 2000 roku w zespole tworzyli: Liam Howlett (kompozytor), Keith Flint (wokalista, zm. 2019) oraz Maxim Reality (wokalista). W latach 1989-2000 do zespołu należał tancerz Leeroy Thornhill, a we wczesnych latach istnienia The Prodigy występowała także wokalistka i tancerka Sharky. Grupa jest uznawana przez krytyków muzycznych za pionierów muzyki breakbeat.

  „Breathe” – drugi singel z trzeciego albumu The Fat of the Land brytyjskiej grupy muzycznej The Prodigy, wydany 11 listopada 1996 roku przez XL. Industrial – awangardowy styl w muzyce elektronicznej, czerpiący inspiracje z fascynacji, a jednocześnie rozczarowania zdehumanizowaną cywilizacją przemysłową, z jednej strony dążącą do technicznej doskonałości, a z drugiej spychającą jednostkę ludzką na dalszy plan.

  Historia[ | edytuj kod]

  Maxim w czasie koncertu w 2009 roku
  Keith Flint i Rob Holliday w czasie koncertu w 2010 roku

  Wszystko zaczęło się około 1989 r., kiedy do Wielkiej Brytanii zawitała moda na muzykę rave. Liam Howlett został zatrudniony jako DJ w klubie Barn w mieście Rayne, gdzie zapamiętale montował własne przeróbki rozmaitych utworów techno, a głównie takich jego odmian jak minimal i detroit. Stojąc za konsoletą Liam poznał Leeroya, który przychodził do Barn tańczyć. W niedługim czasie na scenie, a raczej na parkiecie klubu pojawił się Keith Flint, który również przychodził do Barn się bawić. Liam zdobył spore doświadczenie w grupie Cut 2 Kill, w której występował jako drugi DJ.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Breakbeat – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej, której charakterystycznym elementem jest przebieg rytmiczny, rzadko ma metrum 4/4, mocno synkopowany i bogaty w polirytmie (w przeciwieństwie do prostszych w budowie uderzeń w muzyce house). Linia basu nie jest ułożona harmonicznie do beatu. Breakbeat nierzadko ma sample perkusyjne, lecz częściej wykonuje się go z uderzeń podobnych do techno i funk. Najczęściej robiony jest na syntezatorach i automatach perkusyjnych.

  Po konflikcie, jaki pojawił się w grupie Liam odszedł i postanowił, iż spróbuje swoich sił solo. W krótkim czasie nagrał swoją pierwszą kasetę demo, którą zaprezentował Leeroyowi i Keithowi. Obaj oszaleli na jej punkcie i zaproponowali Liamowi wspólne występy: Liam jako muzyk a Keith i Leeroy jako tancerze. Liam przystał na tę propozycję i tak zrodziło się The Prodigy. Pierwszym menedżerem zespołu został Ziggy, znajomy Liama. To właśnie on zaproponował, że do grupy powinien dołączyć MC. Pomysł uzyskał ogólną aprobatę. Ziggy uruchomił więc swoje kontakty i znalazł Keitha Palmera, lepiej znanego jako Maxim Reality. Pierwsze występy z Maximem nie były najlepsze – stał z tyłu sceny i co jakiś czas „wrzucał” parę wersów. Potem jednak doszło do przełomu, a Maxim stał się pełnoprawnym członkiem grupy. Przez jakiś czas występowała z nimi jeszcze dziewczyna, Sharky, ale zrezygnowała uznając, że woli odwiedzać kluby i tańczyć rave. Grupa wystąpiła po raz pierwszy w Boże Narodzenie 1990 roku w londyńskim klubie The Labyrinth, a w styczniu 1991 w Wielkiej Brytanii ukazał się ich pierwsze EP „What Evil Lurks”. Dopiero jednak singiel „Charly” spowodował, że zespół stał się znany na brytyjskiej scenie rave.

  "Smack My Bitch Up" – trzeci i ostatni singel z trzeciego albumu studyjnego The Fat of the Land brytyjskiej grupy muzycznej The Prodigy, wydany w listopadzie 1997 roku przez XL Recordings. Utwór uzyskał spory rozgłos dzięki teledyskowi, który przedstawiał sceny zażywania narkotyków i seksu. W 2010 roku "Smack My Bitch Up" został wybrany najbardziej kontrowersyjną piosenką wszech czasów. Singel sprzedał się w nakładzie ponad 100 tysięcy kopii w Wielkiej Brytanii.Keith Flint (ur. 17 września 1969 w Braintree, Anglia) – brytyjski muzyk, wokalista zespołu The Prodigy (postać najbardziej charakterystyczna z całego zespołu ze względu na fryzurę, makijaż i dużą liczbę kolczyków). 13 grudnia 2006 poślubił Mayumi Kai.

  Pierwszym albumem grupy był wydany 28 września 1992 roku Experience, utrzymany w klimacie rave. Zajął on 12. miejsce na liście najlepiej sprzedających się albumów w Wielkiej Brytanii. Zespół gra coraz częściej koncerty z większą grupą fanów. Międzynarodową sławę przyniósł im drugi album Music for the Jilted Generation wydany w 1994 roku, promowany m.in. przez singiel „No Good (Start the Dance)”. Album ten był inspirowany m.in. sprzeciwem wobec wprowadzonych wówczas w Wielkiej Brytanii ustaw de facto kryminalizujacych imprezy rave. Teledysk do singla ,,Voodoo people'' nakręcony zostaje na wyspie St. Lucia. Prowokacyjny teledysk z piosenką ,,Poison" przynosi także dużą popularność zespołowi.

  UK Albums Chart – lista przebojów publikująca najlepiej sprzedające się albumy (również w wersji digital download) w Wielkiej Brytanii. Jest sporządzana przez The Official Charts Company i publikowana w magazynie Music Week (Top 75) oraz na stronie internetowej OCC (Top 100); pełna lista 200 albumów jest publikowana wyłącznie w newsletterze ChartsPlus.Music for the Jilted Generation – drugi album studyjny brytyjskiego zespołu The Prodigy, wydany 4 lipca 1994 roku nakładem wytwórni XL Recordings. W 2007 roku ukazała się dwupłytowa reedycja zawierająca strony B singli oraz remiksy utworów z ery Music for the Jilted Generation zatytułowana More Music for the Jilted Generation.

  Największy sukces komercyjny odniósł trzeci album The Fat of the Land (1997), z hitami „Firestarter”, „Breathe” i kontrowersyjnym „Smack My Bitch Up”. Na płycie jest 10 utworów, które nadają się zarówno do słuchania w domach jak i na koncertach zespołu. Teledysk Firestarter nakręcony zostaje w londyńskim metrze i szokuje on widzów. Kontrowersyjny jest także klip Breathe i Smack My Bitch Up. Później na kilka lat zespół wycofał się ze sceny muzycznej. W 1999 Liam Howlett wydał didżejski album The Dirtchamber Sessions Volume One, solowych występów próbowali też inni członkowie zespołu, jednak bez większych sukcesów. W 2000 zespół opuścił Leeroy Thornhill.

  Didżej lub DJ, dyskdżokej (ang. Disc Jockey – Dee Jay) – osoba zajmująca się dobieraniem oraz odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo w celu rozbawienia publiczności. DJ najczęściej stara się stworzyć płynność muzyczną w swoim występie, łącząc ze sobą różne utwory muzyczne, a nawet dodając efekty dźwiękowe, sample, utwory typu acapella. DJ-e turntabliści posługują się także skreczem.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

  W 2002 The Prodigy wydali singiel „Baby's Got a Temper”, za którym jednak nie poszło wydanie nowego albumu, ponieważ zespół cały czas był na falach popularności. Dopiero w 2004 roku ukazał się album Always Outnumbered, Never Outgunned, który jednak nie zyskał większej popularności, ale podbił angielską publiczność. Rok później zespół wydał swoje największe przeboje na płycie Their Law: The Singles 1990-2005. The Prodigy kręcą do niego przerobioną wersję piosenki ,,Voodoo people".

  Hardcore – ogólne określenie dla grupy gatunków elektronicznej muzyki tanecznej charakteryzującej się cięższym brzmieniem i szybszym tempem w stosunku do pozostałych gatunków elektronicznej muzyki tanecznej.Rave – całonocna impreza, podczas której DJ-e i inni artyści wykonują muzykę elektroniczną. W latach 60. slangowego określenia rave pierwotnie używali pochodzący z Karaibów mieszkańcy Londynu jako określenie imprezy. W późnych latach 80. termin ten zaczął funkcjonować jako określenie subkultury, która wyrosła z ruchu acid house w Chicago i Nowym Jorku po czym rozwinęła się na scenie klubowej w Wielkiej Brytanii.

  23 lutego 2009 grupa wydała nowy album zatytułowany Invaders Must Die. W kwietniu 2010 w Budapeszcie Lasertheater w Budapesti Planetárium założył spektakl laserowy do muzyki The Prodigy. Był on wyświetlany do grudnia 2010. Szósty studyjny albumu grupy, zatytułowany The Day Is My Enemy, ukazał się 30 marca 2015. Promują go hity takie jak ,,Nasty” i ,,Wild Frontier”.

  OLiS – oficjalna lista sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video, istniejąca od 23 października 2000 roku.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  2 listopada 2018 roku miała miejsce premiera siódmego studyjnego albumu o nazwie No Tourists promowany m.in. "Need Some1", "Light up the Sky" i "Timebomb Zone" . Jest to ostatni album grupy nagrany z udziałem wokalisty Keitha Flinta. Piosenkarz The Prodigy odebrał sobie życie 4 marca 2019 r. No Tourists zadebiutował na pierwszym miejscu notowania UK Albums Chart, stając się siódmym z rzędu albumem The Prodigy, który tego dokonał. W Polsce album dotarł do 33 miejsca w notowaniu OLiS.

  Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).

  20 sierpnia 2019 roku Liam Howlett za pośrednictwem mediów społecznościowych zespołu ogłosił powrót do studia i pracę nad nowym albumem The Prodigy.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  RMF FM (Radio Muzyka Fakty), pierwotnie: Radio Małopolska Fun – pierwsza polska prywatna stacja radiowa, obecnie nadająca w formacie radiowym AC
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Rave – odmiana elektronicznej muzyki tanecznej popularna na przełomie lat 80. i 90. na zachodzie Europy. W stosunku do wczesnych gatunków jak Techno czy House charakteryzowała się mocniejszym brzmieniem, szybszym tempem i bardziej mrocznym klimatem. Duży wpływ miał na to syntezator basowy Roland TB-303 i technika samplingu.
  Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.
  No Tourists − siódmy album studyjny brytyjskiego zespołu The Prodigy, wydany 2 listopada 2018 roku nakładem wytwórni Take Me to the Hospital. Jest to ostatni album grupy nagrany z udziałem wokalisty Keitha Flinta przed jego śmiercią w marcu 2019 roku. W listopadzie 2018 roku zespół rozpoczął światową trasą koncertową promującą krążek.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.982 sek.