• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • The Potteries

  Przeczytaj także...
  Ceramika – w rozumieniu tradycyjnym, tworzywa i wyroby otrzymywane w wyniku wypalenia odpowiednio uformowanej gliny. Nazwa tych wyrobów wywodzi się z greckiego określenia κεραμικός (keramikos), które pochodzi z kolei od słowa κέραμος (keramos – ziemia, glina).Josiah Wedgwood (ur. 12 lipca 1730, zm. 3 stycznia 1795) – angielski producent porcelany, założyciel przedsiębiorstwa Wedgwood. Abolicjonista. Dziadek Charlesa Darwina i Emmy Darwin.
  Kidsgrove – miasto w Anglii, w hrabstwie Staffordshire, w dystrykcie Newcastle-under-Lyme. Leży 33 km na północ od miasta Stafford i 228 km na północny zachód od Londynu. W 2001 miasto liczyło 24 112 mieszkańców.
  Dawna fabryka ceramiki w Stoke-on-Trent

  The Potteries (również Staffordshire Potteries) – kraina geograficzno-historyczna w Anglii, w północnej części hrabstwa Staffordshire, obejmująca miasto Stoke-on-Trent oraz jego najbliższe okolice. Historycznie do krainy należało sześć miast – Burslem, Fenton, Hanley, Longton, Stoke i Tunstall, które w 1910 roku zostały połączone w obecne Stoke-on-Trent. Obszar ten słynie z produkcji ceramiki, skąd wzięła się jego nazwa (ang. pottery – warsztat ceramiczny).

  Newcastle-under-Lyme – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Staffordshire, w dystrykcie (borough) Newcastle-under-Lyme. W 2001 roku miasto liczyło 73 944 mieszkańców.Fenton – miasto w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Staffordshire, w dystrykcie (unitary authority) Stoke-on-Trent. Leży 22 km na północ od miasta Stafford i 216 km na północny zachód od Londynu. W 2001 miasto liczyło 12 194 mieszkańców.

  Początki garncarstwa na tym obszarze sięgają co najmniej XIII wieku, a jego gwałtowny rozwój miał miejsce w XVIII wieku, gdy kraina stała się ogólnokrajowym centrum produkcji ceramiki. Powstały wówczas pierwsze fabryki, należące do przedsiębiorstw Wedgwood (zał. Josiah Wedgwood), Spode (zał. Josiah Spode) i Mintons (zał. Thomas Minton).

  Garncarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł (znane od neolitu). Jest to rękodzielniczy wyrób ceramicznych naczyń i przedmiotów codziennego użytku.Tunstall – dzielnica miasta Stoke-on-Trent, w Anglii, w Staffordshire, w dystrykcie (unitary authority) Stoke-on-Trent. W 2011 miejscowość liczyła 6232 mieszkańców.

  Od krainy swoją nazwę wzięła aglomeracja miasta Stoke-on-Trent – The Potteries Urban Area, w skład której wchodzą również miasta Newcastle-under-Lyme oraz Kidsgrove.

  Kraina opisana została w licznych powieściach Arnolda Bennetta, m.in. Anna z pięciu miast (Anna of the Five Towns), The Old Wives' Tale oraz w trylogii Clayhanger, Hilda Lessways i These Twain.


  Stoke-on-Trent – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie ceremonialnym Staffordshire, nad rzeką Trent. Około 238 tys. mieszkańców.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Pottery (ang.). Oxford Dictionaries Online. [dostęp 2011-07-02].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • The Potteries (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2011-07-02].
 • Stoke-on-Trent. W: Wielka Brytania – Zielony Przewodnik. Kraków: Wydawnictwo Bezdroża, 2007, s. 493. ISBN 978-83-60506-13-4.
 • Burslem – miasto w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Staffordshire, w dystrykcie (unitary authority) Stoke-on-Trent. Leży 27 km na północ od miasta Stafford i 221 km na północny zachód od Londynu. Miasto liczy 14 303 mieszkańców.Arnold Bennett (ur. 27 maja 1867, zm. 27 marca 1931) - angielski pisarz. Autor naturalistycznych powieści opisujących codzienne życie mieszczańskiej prowincji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hanley – miasto w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Staffordshire, w dystrykcie (unitary authority) Stoke-on-Trent. Leży 25 km na północ od miasta Stafford i 219 km na północny zachód od Londynu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.