• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • The Plastic Ono Band

  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

  The Plastic Ono Band – koncepcjonalna grupa muzyczna założona przez Johna Lennona i Yoko Ono w 1969 roku, jeszcze przed rozpadem zespołu The Beatles.

  The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.Shaved Fish – pierwszy kompilacyjny album Johna Lennona. Został wydany 24 września 1975 roku i zawiera wszystkie single, jakie Lennon wydał do tego czasu na amerykańskim rynku muzycznym. Płyta osiągnęła komercyjny sukces zajmując odpowiednio 12. i 5. miejsce na listach przebojów w USA i Wielkiej Brytanii. Album wydany został na dwa tygodnie przed narodzinami syna Johna - Seana - i jego odejściem ze świata muzyki i showbiznesu tym spowodowanym. Na płycie znalazła się większość najpopularniejszych piosenek artysty, z których 5 wcześniej nie pojawiło się na żadnym albumie studyjnym.

  W 1968 roku John Lennon zaczął artystycznie współpracować z Yoko Ono. Rok później wspólnie wydali dwa awangardowe albumy muzyczne: Unfinished Music No.1: Two Virgins i Unfinished Music No.2: Life with the Lions. Od tamtej pory postanowili, że każda ich wspólna praca artystyczna będzie sygnowana autorstwem The Plastic Ono Band. Pierwszym wydawnictwem grupy był singel Give Peace a Chance, nagrany podczas słynnej akcji Bed-In for Peace, która odbyła się w Montrealu, podczas podróży poślubnej Lennona i Ono. W nagraniu wzięło udział wielu przypadkowych ludzi, którzy przyszli po prostu popatrzeć na młodą parę. Następnym singlem, jaki wydała grupa było Cold Turkey - opowieść Lennona o tym jak wyzbywa się nałogu brania heroiny. Jedyny długogrający album, którego autorem jest grupa, to Live Peace in Toronto 1969. Jest to nagranie pochodzące z festiwalu "Toronto Rock and Roll Revival Festival", który odbył się we wrześniu 1969 roku. Potem Lennon i Ono dodawali nazwę Plastic Ono Band do swoich solowych dzieł (np. John Lennon/Plastic Ono Band). Ostatni raz w XX wieku użyto tej nazwy w roku 1975 na kompilacyjnym albumie Johna Lennona Shaved Fish. W 2009 ukazał się sygnowany nazwą Yoko Ono Plastic Ono Band album Between My Head and the Sky.

  Yoko Ono Lennon (jap. 小野 洋子 Ono Yōko, ur. 18 lutego 1933 w Tokio) – amerykańska artystka, wokalistka i feministka pochodzenia japońskiego, żona Anthony’ego Coxa, a następnie Johna Lennona, matka Seana Lennona i Kyoko Chan Cox. Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Live Peace in Toronto 1969 – zapis koncertu, który odbył się 12 września 1969 roku w Toronto. Na koncercie wystąpiła koncepcyjna grupa The Plastic Ono Band założona przez Johna Lennona (gitara, wokal) i Yoko Ono (wokal), uzupełniona muzykami takimi jak Alan White (perkusja), Eric Clapton (gitara, wokal) i Klaus Voormann (gitara basowa). Dźwięk na albumie pochodzi z filmu Donna Alana Pennebakera,Sweet Toronto, dokumentującego koncert.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  John Winston Ono Lennon (ur. 9 października 1940 w Liverpoolu, zm. 8 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – brytyjski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, jeden z Beatlesów.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.