• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • The Operative: No One Lives Forever

  Przeczytaj także...
  Strzelanka pierwszoosobowa, FPS (od ang. first-person shooter) – gatunek gier komputerowych skoncentrowanych na walce z przeważającym zastosowaniem broni palnej, których akcja obserwowana jest z perspektywy pierwszej osoby. Innymi słowy, gracz doświadcza akcji oczami głównego bohatera. Widzi ręce i broń postaci. Pozostałe części ciała tylko na filmach objaśniających fabułę. Strzelanka pierwszoosobowa jako gatunek dzieli cechy wspólne z innymi strzelankami, które stanowią zarazem część gatunku gier akcji. Innego rodzaju broń niż broń palna jest możliwa, ale jej znaczenie jest zwykle drugorzędne.Fox Interactive – amerykańska firma z siedzibą w Los Angeles zajmująca się produkcją i wydawaniem gier komputerowych.
  Spin-off (ang. produkt uboczny) – w terminologii związanej z produkcją filmową, telewizyjną i grami komputerowymi jest to określenie nowego produktu powstałego na bazie dużej popularności bohaterów lub wątków produkcji oryginalnych. Spin-off występuje też w książkach i komiksach, głównie amerykańskich, rzadziej w japońskich - najczęściej prezentuje wtedy przygody drugoplanowych bohaterów serii pierwotnej, rozwijając wątki poboczne.

  The Operative: No One Lives Forevergra komputerowa z gatunku first-person shooter, wyprodukowana w 2000 roku przez amerykańskie studio Monolith Productions i wydana przez Fox Interactive. Tematyką nawiązuje do filmów szpiegowskich z lat 60. XX wieku.

  Bohaterką No One Lives Forever jest Cate Archer, agentka z tajemniczej organizacji Unity strzegącej pokoju na świecie. Przemierzając egzotyczne kraje w poszukiwaniu śladów międzynarodowej organizacji przestępczej, napotyka szereg agentów dążących do jej zlikwidowania. Do walki z przeciwnikami Archer używa zarówno konwencjonalnej broni, jak i gadżetów szpiegowskich, którymi okazują się przedmioty mody kobiecej.

  Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.Monolith Productions – firma specjalizująca się w tworzeniu gier wideo, założona w październiku 1994 roku w Kirkland, USA. Na początku działalności firma stworzyła demo, bazujące na prototypie systemu Windows, pokazując jego możliwości w grach, dzięki czemu nawiązała współpracę z Microsoftem. Firma wydała silnik 3D LithTech. W 2004 roku Monolith został kupiony przez Time Warner.

  No One Lives Forever spotkała się z bardzo przychylnym odbiorem ze strony recenzentów, którzy wielokrotnie opisywali ją jako najlepszą grę gatunku od czasów Half-Life’a. Produkcja doczekała się dwóch kontynuacji zrealizowanych przez Monolith: No One Lives Forever 2: A Spy in H.A.R.M.'s Way z 2002 roku oraz mającego charakter spin-offu Contract J.A.C.K. z 2003 roku.

  Half-Life – gra komputerowa z gatunku first-person shooter stworzona przez Valve Corporation. Wydana w 1998 roku przez Sierra Studios na platformę Microsoft Windows gra stanowiła debiutancki produkt Valve oraz pierwszą część z serii gier uniwersum Half-Life. W 2001 r. gra została wydana także na Play Station 2. Wersje na Mac OS oraz Linuxa zostały udostępnione w styczniu 2013 roku. W Half-Life gracz wciela się w postać Gordona Freemana, dr fizyki teoretycznej, zmuszonego do wywalczenia sobie drogi ucieczki z tajnego amerykańskiego ośrodka badawczego, w którym podczas jednego z eksperymentów związanych z technologią teleportacji doszło do katastrofy i śmierci wielu członków zespołu badawczego.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The Operative: No One Lives Forever (PC) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2014-03-18].
  2. Redakcja IGN: No One Lives Forever (ang.). IGN, 2000-11-10. [dostęp 2014-05-08].
  3. Erik Wolpaw: The Operative: No One Lives Forever Review (ang.). GameSpot, 2000-11-10. [dostęp 2014-05-08].
  4. Tom Bramwell: No One Lives Forever (ang.). Eurogamer, 2001-01-10. [dostęp 2014-05-08].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.731 sek.