• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • The Old Gum Tree

  Przeczytaj także...
  Gubernator Australii Południowej (ang. Governor of South Australia) - formalnie najwyższe stanowisko polityczne w stanie Australia Południowa.Sir John Hindmarsh (ochrzczony 22 maja 1785 w Chatham - zm. 29 lipca 1860 w Londynie) – brytyjski wojskowy i administrator kolonialny, pierwszy gubernator Australii Południowej.
  Australia Południowa – jeden ze stanów Australii, położony jest w centralno-południowej części kontynentu australijskiego, u brzegów Oceanu Południowego. Ma obszar 1 043 514 km². Stolicą Australii Południowej jest Adelaide, znana jako "City of Churches" (Miasto Kościołów). Australia Południowa została założona jako kolonia Wielkiej Brytanii w 1836 roku i przyłączyła się do Związku Australijskiego (Australii) w 1901. Ludność Południowej Australii to w przybliżeniu 1,60 mln osób (IX 2008), większość z nich mieszka w stolicy stanu, w pobliżu brzegu oceanu i wzdłuż rzeki Murray .
  Obecny wygląd The Old Gum Tree
  Znaczek australijski z 1936

  The Old Gum Tree (ang. „Stary eukaliptus”) – historyczne miejsce obecnie położone w dzielnicy Glenelg North w Adelaide, w którym 28 grudnia 1836 gubernator John Hindmarsh ogłosił proklamację, ustanawiającą kolonię Australia Południowa. W tym samym miejscu corocznie obchodzona jest uroczystość założenia stanu, podczas której urzędujący gubernator Australii Południowej ponownie odczytuje proklamację Hindmarsha.

  Wyspa Kangura (ang. Kangaroo Island) – trzecia co do wielkości wyspa Australii (po Tasmanii i Wyspie Melville’a). Położona jest 112 km na południowy zachód od Adelaide, przy wejściu do Zatoki Świętego Wincentego, 13 km od przylądka Jervis, przy samym końcu półwyspu Fleurieu w Australii Południowej.Adelaide (wym. [ˈædəleɪd]), egzonim wariantowy: Adelajda – miasto w Australii, stolica stanu Australia Południowa, położone nad Oceanem Indyjskim u ujścia rzeki Torrens. Piąte co do wielkości miasto w Australii z liczbą ludności wynoszącą 1,35 mln mieszkańców. Miasto leży w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, temperatury w dzień wahają się od 15 °C w lipcu do około 29 °C w styczniu.

  Hindmarsh przybył do brzegów Australii Południowej na pokładzie HMS „Buffalo” po wcześniejszym zbadaniu okolic dzisiejszej Adelajdy i Wyspy Kangura przez poprzednie ekspedycje i założeniu kilku mniejszych osad. 28 grudnia 1836 około godziny 14 Hindmarsh po raz pierwszy stanął na ziemi australijskiej i wraz ze swoim sekretarzem George'em Stevensonem, grupą oficjeli i 20 żołnierzy piechoty morskiej udał się do przygotowanego wcześniej namiotu. Tam, w cieniu starego eukaliptusa, sekretarz Hindmarsha, George Stevenson, uroczyście odczytał proklamację ustanawiającą Australię Południową jako brytyjską kolonię.

  Eukaliptus kamaldulski Eucalyptus camaldulensis (ang. Red River Gum) – gatunek drzewa należącego do rodziny mirtowatych. Pochodzi z Australii ale uprawiany jest w wielu innych regionach świata. Jego łacińska nazwa camaldulensis wywodzi się od nazwy miasta Camedoli we Włoszech, gdzie znajduje się klasztor Kamedułów i skąd po raz pierwszy opisano ten gatunek.

  Miejsce, w którym odbyła się ta uroczystość, nie zostało w tamtym czasie w żaden sposób oznaczone, ale w 1855 zostało ono odnalezione i rozpoznane przez przebywających na wakacjach w Glenelg George'a Stevensona i jego rodzinę. Dwa lata później, w 1857, John Hector, który był właścicielem działki, na której znajdował się historyczny eukaliptus, przekazał 62 stopy kwadratowe tej ziemi na rzecz Australii Południowej, później jeszcze kilkukrotnie dokupowano ziemi, powiększając to historyczne miejsce. Kontrowersje co do tożsamości historycznego drzewa zaczęły się prawie od razu po jego odnalezieniu i trwają do dziś, choć z analizy zachowanych dokumentów źródłowych, relacji pisemnych i ustnych świadków oraz z zachowanych szkiców wynika z dużą dozą prawdopodobieństwa, że „stary eukaliptus” jest tym drzewem, pod którym została założona Australia Południowa.

  Do czasów współczesnych „stary eukaliptus”, najprawdopodobniej należący do gatunku Eucalyptus camaldulensis, się nie zachował. Wielokrotnie podejmowano próby jego ratowania, aby ostatecznie w 1963 zacementować całkowicie resztki próchniejącego drzewa, na powierzchni betonu odwzorowując charakterystyczną korę eukaliptusa.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Proclamation Day (ang.). [dostęp 2010-09-21].
  2. Pioneer Ships to arrive in South Australia 1836 (ang.). [dostęp 2010-09-21].
  3. Dieuwke Jessop: The Old Gum Tree (ang.). [dostęp 2010-09-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-08-27)].
  4. Glenelg - The Old Gum Tree (ang.). State Library of South Australia. [dostęp 2010-09-21].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.