• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • The Nice

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Emerson, Lake and Palmer (ELP) – brytyjskie, progresywne trio rockowe. ELP powstało w roku 1970 jako supergrupa. Od 1998 zespół pozostaje w stanie hibernacji.

  The Nicebrytyjska progresywna grupa rockowa założona w 1967 roku. Formacja była jednym z prekursorów rocka symfonicznego − łączyła cechy muzyki poważnej z rockiem.

  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Refugee – brytyjski zespół rockowy, założony w listopadzie 1973 roku w Londynie i wykonujący muzykę z pogranicza rocka progresywnego i symfonicznego.

  Historia[ | edytuj kod]

  Najbardziej znanym muzykiem The Nice i twórcą jej sukcesów był pianista – wirtuoz Keith Emerson. Już w początkach działalności grupy doszło do reorganizacji jej składu osobowego. Perkusistę Iana Hague dość szybko zastąpił Brian Davison. Po nagraniu w 1967 roku pierwszego albumu zespół opuścił gitarzysta David O’List. Grupa zasłynęła dzięki zręcznym przeróbkom muzyki poważnej, głównie romantyków ale też dzięki własnym kompozycjom i scenicznej ekstrawagancji. Na płytach zespół prezentował muzykę dość skomplikowaną i trudną, muzykę która wyprzedzała swoją epokę. Wraz z nadejściem dekady lat siedemdziesiątych tego typu forma muzycznej wypowiedzi stała się ogromnie popularna. The Nice było jedną z grup wspierających The Jimi Hendrix Experience podczas tournée w USA (luty – kwiecień 1968). Zespół rozpadł się, gdy Emerson zdecydował się ją opuścić, by wraz z Gregiem Lake'em i Carlem Palmerem utworzyć słynne trio Emerson, Lake and Palmer. W 1973 roku powstała supergrupa Refugee, którą Jackson i Davison utworzyli ze szwajcarskim pianistą Patrickiem Morazem.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Noel David Redding – (ur. 25 grudnia 1945 w Folkestone w Anglii, zm. 11 maja 2003 w Country Cork w Irlandii) - angielski gitarzysta rockowy, sławę uzyskał grając jako basista w The Jimi Hendrix Experience.

  Muzycy[ | edytuj kod]

 • Keith Emerson (zmarły) – instrumenty klawiszowe, śpiew (1967–1970, 2002)
 • Keith „Lee” Jackson – gitara basowa, śpiew (1967–1970, 2002)
 • David „Davy” O’List – gitara basowa, śpiew (1967–1968)
 • Ian Hague – perkusja, instrumenty perkusyjne (1967)
 • Brian „Blinky” Davison (zmarły) – perkusja, instrumenty perkusyjne (1967–1970, 2002)
 • Dyskografia[ | edytuj kod]

  Albumy[ | edytuj kod]

 • 1968 The Thoughts of Emerlist Davjack
 • 1968 Ars Longa Vita Brevis
 • 1969 The Nice
 • 1970 Five Bridges
 • 1971 Elegy
 • Kompilacje[ | edytuj kod]

 • 1972 Autumn '67 Spring '68
 • 1996 America (The BBC Sessions)
 • 2001 The Swedish Radio Sessions
 • 2002 Live at the BBC
 • 2009 Live At The Fillmore East December 1969
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Noel Redding, Carol Appleby: Czy jesteś doświadczony? Prawdziwa historia The Jimi Hendrix Experience. Poznań: Kagra, 2000. ISBN 83-87598-91-7. (pol.)
  2. Wspomnienia z przeszłości - cz. 2 (Refugee) (ang.). metalmundus.pl. [dostęp 2015-06-29].
  3. Keith Emerson, Emerson, Lake and Palmer Keyboardist, Dead at 71 (ang.). www.rollingstone.com. [dostęp 2016-09-12].
  4. Chris Welch: Brian Davison: Drummer with The Nice (ang.). www.independent.co.uk. [dostęp 2016-09-12].
  5. BBC Sessions - The Nice - Symphonic Prog (ang.). [dostęp 2015-06-29].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Refugee - "Refugee (Remaster)"
 • The Nice - Discogs
 • Instrument perkusyjny – instrument muzyczny, w którym źródłem dźwięku jest drganie całości lub części instrumentu, które jest wywoływane uderzeniem odpowiedniej części instrumentu pałką, szczotką lub dłonią lub też potrząsaniem całym instrumentem.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).
  Warto wiedzieć że... beta

  Greg Lake (ur. 10 listopada 1948 w Bournemouth) - brytyjski basista, gitarzysta i wokalista rockowy znany z występów w progresywnych grupach King Crimson i Emerson, Lake and Palmer oraz kariery solowej, w której poświęcił się wykonywaniu ballad rockowych.
  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.796 sek.