• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • The New School

  Przeczytaj także...
  Jack Kerouac (ur. 12 marca 1922 w Lowell, Massachusetts, zm. 21 października 1969 w St. Petersburg, Floryda) – amerykański powieściopisarz, poeta i artysta, jeden z najwybitniejszych członków Beat Generation. Tematyka jego książek, w dużej liczbie autobiograficznych, obracała się wokół jego własnych podróży po świecie i przygód z nimi związanych, a także wokół własnych przemyśleń i refleksji dotyczących życia.Hannah Arendt (ur. 14 października 1906 w Linden, Niemcy, zm. 4 grudnia 1975 w Nowym Jorku, Stany Zjednoczone) – niemiecka teoretyk polityki, filozof i publicystka, jedna z najbardziej wpływowych myślicielek XX wieku.
  Lewica – określa różne partie polityczne, w zależności od podziału sceny politycznej w danym kraju. Zwyczajowo określenie to stosuje się do sił politycznych dążących do zmian polityczno-ustrojowych, społecznych i gospodarczych, przeciwstawiających się tzw. tradycyjnemu porządkowi społecznemu, przeciwne prawicy. Głównym założeniem lewicy jest dążenie do wolności, równości i sprawiedliwości społecznej.

  The New School (do 1997 New School for Social Research) – amerykański uniwersytet prywatny, położony w dzielnicy Greenwich Village na Manhattanie w Nowym Jorku. Założony w roku 1919 przez grupę postępowych profesorów uniwersyteckich i intelektualistów, wśród których byli Thorstein Veblen i John Dewey. Obecnie ok. 9.000 studentów studiuje na nim m.in. nauki społeczne, filozofię, psychologię, architekturę, grafikę, muzykę nowoczesną i jazz. Wydaje własne pisma naukowe, m.in. „Constellations” i „Social Research”. Siedziba międzynarodowego think tanku World Policy Institute.

  John Dewey (ur. 20 października 1859 w Burlington w stanie Vermont, zm. 1 czerwca 1952 w Nowym Jorku) – filozof, pedagog, czołowy przedstawiciel amerykańskiego progresywizmu. Twórca koncepcji szkoły pracy (1896–1902) w Chicago. Wykładał między innymi na uniwersytetach w Nowym Jorku na Uniwersytecie Columbia od 1904 oraz w Chicago.Uniwersytet (łac. universitas magistrorum et scholarium „ogół nauczycieli i uczniów”) – najstarszy rodzaj uczelni o charakterze nietechnicznym, której celem jest przygotowanie kadr pracowników naukowych oraz kształcenie wykwalifikowanych pracowników.

  Historia[ | edytuj kod]

  New School została założona w roku 1919 przez grupę intelektualistów, w tym kilku profesorów zniechęconych nacjonalistycznym klimatem panującym wówczas na Uniwersytecie Columbia. W pierwszym semestrze oferowała ok. 100 kursów, głównie dziedzinie ekonomii i nauk politycznych.

  Ann Snitow – amerykańska feministka, profesor literatury i gender studies w New School for Social Research w Nowym Jorku. Zwolenniczka łączenia postulatów feministycznych z postulatami innych ruchów emancypacyjnych (socjalistycznych, afroamerykańskich, gejowsko-lesbijskich itp.).Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.

  W roku 1933 rozbudowana dzięki utworzeniu University in Exile (Uniwersytetu na Wygnaniu), przystani dla intelektualistów, którzy opuścili Niemcy po przejęciu władzy przez Hitlera. Wykładali na nim m.in. Hannah Arendt, Leo Strauss, Hans Jonas, Erich Fromm, Max Wertheimer, Aron Gurwitsch. W latach 40. New School gościła również francuski uniwersytet na uchodźstwie, École libre des hautes études, gdzie wykładali po francusku m.in. Jacques Maritain, Claude Lévi-Strauss i Roman Jakobson. Wacław Lednicki – profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley – uważa natomiast, że była ona zamknięta dla uchodźców z Polski. Jak pisał, „wydaje mi się, że szkoła ta chyba ani jednego polskiego uczonego nie uratowała i nie sprowadziła do Ameryki”.

  Filozofia kontynentalna – termin pochodzący z anglosaskiej tradycji filozoficznej, odnoszący się do tradycji filozoficznych pozostających pod znacznym wpływem pewnej grupy filozofów Europy kontynentalnej XIX i XX w. Czasem słowo "kontynentalny" jest w historii filozofii używane do odróżnienia innych niż współczesne kierunków filozoficznych świata anglosaskiego i "kontynentalnej" Europy (np. rozróżnia się "oświecenie kontynentalne" i "oświecenie brytyjskie"). Przeważnie jednak używane jest dla odróżnienia pewnej niekoherentnej grupy kierunków filozoficznych (do której należą przede wszystkim klasyczny idealizm niemiecki, egzystencjalizm, hermeneutyka, fenomenologia, strukturalizm, postmodernizm, w pewnej mierze: marksizm, neotomizm i feminizm) od filozofii analitycznej – należy tu zauważyć, że filozofia analityczna we współczesnym anglosaskim świecie filozoficznym ma większe znaczenie, niż np. w niemieckim czy francuskim. Należy jednak zwrócić uwagę także na to, że poza krajami anglosaskimi istnieją także inne, w których filozofia analityczna zdobyła duże znaczenie – należą do nich zwłaszcza Polska, Austria i kraje skandynawskie. Ponadto wiele kierunków, które bywają uważane za "analityczne" może silnie inspirować się współczesną filozofią "nieanalityczną", a wiele kierunków uznawanych za "nieanalityczne" silnie inspirować się filozofią analityczną lub nawet (jak marksizm analityczny) być jej częścią.Ruth Benedict z domu Fulton, (ur. 5 czerwca 1887, zm. 17 września 1948) – amerykańska badaczka z dziedziny antropologii.

  W latach 1957–1959 John Cage prowadził w New School zajęcia z „kompozycji eksperymentalnej”.

  W latach 70. i 80. New School gościła wielu dysydentów z Europy Środkowej i Wschodniej, wspierając intelektualnie opozycję demokratyczną w tym regionie. Od lat 90. jej wykładowcy prowadzą co roku międzynarodowe szkoły letnie Democracy & Diversity: w Przegorzałach koło Krakowa oraz w Kapsztadzie w Południowej Afryce.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Think tank (ang., dosłownie: zbiornik myśli) – komitet doradczy, z założenia niezależny, niedziałający dla zysku ośrodek zajmujący się badaniami i analizami dotyczącymi spraw publicznych. Do celów działalności think tanków należy zazwyczaj poszukiwanie sposobów rozwiązania problemów społecznych i udział w publicznej debacie. Spotkać można szersze rozumienie tego pojęcia, na oznaczenie grupy osób lub instytucji mających podobne cele, ale niekoniecznie posiadających status organizacji pozarządowych.

  W latach 1997–2005 uczelnia nosiła nazwę New School University.

  Środowisko intelektualne[ | edytuj kod]

  Od swojego powstania New School ma profil lewicowy. Jej założyciele i pierwsi wykładowcy związani byli z amerykańską tradycją progresywną, wkrótce zaczęto w niej wykładać również europejską teorię krytyczną. Dziś jest jednym z niewielu amerykańskich uniwersytetów, na których uczy się filozofii kontynentalnej.

  Erich Fromm (ur. 23 marca 1900 we Frankfurcie nad Menem, zm. 18 marca 1980 w Muralto) – niemiecki filozof, socjolog, psycholog i psychoanalityk pochodzenia żydowskiego.Claude Lévi-Strauss (ur. 28 listopada 1908 w Brukseli, zm. 30 października 2009 w Paryżu) – francuski antropolog. Twórca strukturalizmu w antropologii kulturowej.

  Wykładają na niej m.in. Ann Snitow, Ágnes Heller, Elżbieta Matynia, Arjun Appadurai, Simon Critchley, Andrew Arato, Nancy Fraser, Ira Katznelson.

  Do absolwentów New School należą: Jack Kerouac, Tennessee Williams, James Baldwin, Ruth Benedict, Eleanor Roosevelt, Judith Malina, Sufjan Stevens.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. New School Factbook 2006 (ang.). [dostęp 2011-09-19].
  2. The New School (ang.). Middle States Commission on Higher Education. [dostęp 2011-09-19].
  3. W.Lednicki, Pamiętniki, tom 2, Londyn: Wyd. B.Świderski, 1967 s. 667.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona New School (en)
 • Podstawowe fakty o New School (en)
 • Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Leo Strauss (ur. 20 września 1899 w Kirchhein, zm. 18 października 1973 w Annapolis) - niemiecko-amerykański myśliciel polityczny pochodzenia żydowskiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Tennessee Williams, właśc. Thomas Lanier Williams III (ur. 26 marca 1911 w Columbus w stanie Missisipi, zm. 25 lutego 1983 w Nowym Jorku) – amerykański dramaturg, prozaik i poeta. Jeden z najważniejszych dramatopisarzy XX wieku.
  Max Wertheimer (ur. 15 kwietnia 1880 w Pradze, zm. 12 października 1943 w New Rochelle, Nowy Jork) – niemiecki psycholog i filozof, jeden z założycieli psychologii Gestalt. Ponad dwa lata studiował prawo, ale zdecydował się zmienić kierunek studiów na filozofię. Zdobył stopień doktorski na Uniwersytecie w Würzburgu w 1904.
  Nancy Fraser (ur. 20 maja 1947) - profesor filozofii i teorii politycznej w New School for Social Research w Nowym Jorku.
  Thorstein Veblen (ur. 30 lipca 1857, zm. 3 sierpnia 1929) – ekonomista i socjolog amerykański pochodzenia norweskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.