• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • The Narrow Way

  Przeczytaj także...
  Ummagumma – czwarty album brytyjskiego zespołu rockowego Pink Floyd. Jest to album dwupłytowy - pierwsza jego część zawiera utwory grupy z dwóch pierwszych płyt (Astronomy Domine, Set the Controls for the Heart of the Sun i Saucerful of Secrets) oraz singla (Careful with That Axe, Eugene) wykonane na koncertach w Birmingham i Manchester w 1969 roku. Drugą z kolei wypełniają utwory o charakterze eksperymentalnym, nagrane samodzielnie przez każdego z członków grupy.Michelangelo Antonioni (ur. 29 września 1912 w Ferrarze, zm. 30 lipca 2007 w Rzymie) – włoski reżyser i scenarzysta filmowy.
  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  The Narrow Way” – utwór brytyjskiej grupy rockowej Pink Floyd, pochodzący z jej czwartego albumu studyjnego – Ummagumma. Zarówno tekst jak i kompozycja stworzone zostały przez gitarzystę Pink Floyd, Davida Gilmoura, który podzielił ją na trzy części.

  Geneza utworu[]

  Pierwsza część nosi nazwę „Baby Blue Shuffle in D major”, otrzymała ją podczas nagrania audycji w siedzibie BBC, 2. grudnia 1968 roku. Dość mocno przypomina ona kompozycje takie jak „Rain in the Country (take 1)”, czy „Unknown Song”, nagrane jako ścieżka dźwiękowa do filmu Zabriskie Point (w reżyserii Michelangelo Antonioniego), na przełomie listopada i grudnia 1969 r.. Trzecia część utworu została włączona w widowisko sceniczne The Man and the Journey, jakie zespół przedstawiał podczas swojej trasy koncertowej w roku 1969.

  Zabriskie Point – film w reżyserii Michelangelo Antonioniego z 1970 nawiązujący do młodzieżowego fermentu końca lat 60.David Jon Gilmour (ur. 6 marca 1946 w Cambridge) – angielski progresywny muzyk rockowy, gitarzysta, wokalista, kompozytor. Najbardziej znany jako długoletni członek Pink Floyd.

  Pomimo iż trzy części – zgodnie z nazwą – tworzą jedną całość i na płycie występują kolejno po sobie, to różnią się znacznie pod względem tempa i brzmienia.

  Przypisy

  1. Pink Floyd – Ummagumma (ang.). discogs.com. [dostęp 2014-07-24].
  2. Pink Floyd - The Narrow Way (ang.). swisscharts.com. [dostęp 2014-07-24].
  3. Fun Trivia: P : Pink Floyd (ang.). funtrivia.com. [dostęp 2014-07-24].
  4. UMMAGUMMA (ang.). progarchives.com, 2009-04-20. [dostęp 2014-07-24].
  5. Mabbett, Andy: The Complete Guide to the Music of Pink Floyd. Londyn: Omnibus Press, 1995, s. 29. ISBN 0-7119-4301-X.
  6. Echoes FAQ Ver, 4.0 - 5/10
  7. Pink Floyd (ang.). W: Ummagumma [on-line]. starling.rinet.ru. [dostęp 2014-07-24].
  BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.Pink Floyd – angielski zespół rockowy założony w 1965 roku w Londynie. Ich twórczość, początkowo klasyfikowana jako rock psychodeliczny, w późniejszych latach nabrała cech muzyki progresywnej. Grupa znana jest z filozoficznie zabarwionych tekstów piosenek, eksperymentów z dźwiękiem, innowacyjnego podejścia do kwestii grafiki w albumach oraz rozbudowanych występów koncertowych. Sprzedali na całym świecie ponad 200 milionów albumów (z tego ok. 74,5 miliona w samych Stanach Zjednoczonych), co czyni ich jedną z najlepiej sprzedających się grup muzycznych w historii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.