• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • The Isley Brothers

  Przeczytaj także...
  Funk – jest stylem muzycznym, powstałym w Ameryce w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy to muzycy pochodzenia afroamerykańskiego połączyli muzykę soul, jazz, rhythm and blues, tworząc nowy, rytmiczny i energetyczny styl muzyczny wzbogacony o psychodeliczne brzmienie.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  The Isley Brothers – amerykańska grupa wokalno instrumentalna. W czasie swej rozciągniętej na ponad pięć dekady aktywności twórczej, grupa tworzyła muzykę w gatunkach gospel, rytm and blues, rock and roll, soul, rock, disco, funky, tradycyjny pop. Grupa rozpoczęła swą karierę w 1954 roku jako wokalny kwartet, śpiewający gospel i składający się z muzykalnych braci – Ronalda, O'Kelly'ego, Rudolfa i Vernona. Gdy ten ostatni zginął w wypadku motocyklowym w 1955 r., grupa występowała jako trio. Punktem przełomowym dla zespołu było nagranie przeboju Shout. Wprowadził on grupę na szczyty popularności. Lata 1959-1962 były dla grupy szczególnie owocne. Nagrywała wtedy wiele przebojów, które na stałe weszły do kanonu rock and rolla. Do największych zalicza się cover - Twist and Shout. Począwszy od połowy lat sześćdziesiątych, gdy dołączył do niej (jako sideman) Jimi Hendrix, zaczęła zmierzać w kierunku psychodelicznego soulu. Po koniec dekady Hendriksa zastąpił najmłodszy z braci Ernie, kontynuujący agresywny, psychodeliczny styl gitarowy. Lata siedemdziesiąte stały się kolejnym wielkim okresem grupy. Zespół stał się jednym z tych, które zdefiniowały muzykę disco i funky, nie tylko w sferze muzycznej, lecz także scenicznej, tanecznej i ogólnej oprawy oraz kolorystyki. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych grupa kontynuowała nagrywanie i występowała (ostatecznie jako duet), wykonując bardzo eklektyczny repertuar.

  Soul (ang.dusza) – gatunek muzyki rozrywkowej wywodzący się z rhythm and bluesa, początkowo będąc jego częścią.Disco, znane także pod nazwą muzyka dyskotekowa – gatunek muzyki popularnej, głównie, choć nie wyłącznie, przeznaczony do tańca w dyskotekach. Szczególnie popularny w drugiej połowie lat siedemdziesiątych XX wieku.

  W 1992 grupa została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.

  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.Jimi Hendrix, właśc. James Marshall Hendrix (ur. 27 listopada 1942 w Seattle w stanie Waszyngton w USA, zm. 18 września 1970 w Londynie w Anglii) – amerykański gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów.

  Skład zespołu[]

 • Ernie Isley - gitara, śpiew, perkusja
 • Chris Jasper - śpiew, instrumenty klawiszowe
 • Marvin Isley - gitara basowa
 • O'Kelly Isley - śpiew
 • Ronald Isley - śpiew
 • Rudolph Isley - śpiew
 • Vernon Isley - śpiew
 • Dyskografia[]

  1959 Shout! 1964 Take Some Time out for the Isley Brothers 1964 Twisting & Shouting 1966 This Old Heart of Mine 1967 Soul on the Rocks 1967 Tamla Motown Presents 1969 It's Our Thing 1969 Live at Yankee Stadium 1969 The Brothers - Isley 1970 Get Into Something 1971 Givin' It Back 1971 In The Beginning 1972 Brother, Brother, Brother 1973 3 + 3 1973 The Isleys Live 1974 Live It Up 1975 The Heat Is On 1976 Harvest for the World 1977 Go for Your Guns 1978 Showdown 1979 Timeless 1979 Winner Takes All 1980 Go All the Way 1981 Inside You 1981 Grand Slam 1982 The Real Deal 1983 Between the Sheets 1985 Masterpiece 1987 Smooth Sailin' 1989 Spend the Night 1991 Tracks of Life 1994 Live 1996 The Isley Brothers Live 1996 Mission to Please [7191] 2001 Eternal 2003 Body Kiss 2003 Groove With You 2007 I'll Be Home For Christmas

  Przypisy

  1. allmusic ((( The Isley Brothers > Biography )))
  2. The Isley Brothers: inducted in 1992 (ang.). The Rock and Roll Hall of Fame and Museum, Inc.. [dostęp 2016-07-01].
  Instrumenty klawiszowe – instrumenty muzyczne pochodzące z różnych grup: strunowych, dętych, samobrzmiących, elektrycznych i elektronicznych mających jedną wspólną cechę posiadania klawiatury (zazwyczaj w stroju równomiernie temperowanym).Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Przebój, szlagier lub hit (to ostatnie określenie pochodzi z języka angielskiego, gdzie oznacza to samo i dosłownie tłumaczy się jako uderzenie) – popularny w określonym czasie utwór muzyczny lub piosenka. Określenie zazwyczaj odnosi się do muzyki rozrywkowej lecz często znaczenie jego rozciąga się na muzykę poważną oraz na inne dziedziny sztuki mówiąc na przykład o "przeboju filmowym" lub "kinowym". Przebój muzyczny zwykle charakteryzuje się łatwo wpadającą w ucho melodią i jest wielokrotnie emitowany przez stacje radiowe, oraz osiąga wysoką sprzedaż. Choć istnieją ponadczasowe przeboje, których popularność zdaje się nie przemijać, to zasadniczo mamy tu do czynienia ze zjawiskiem okresowym.
  Muzyk sesyjny – profesjonalny muzyk najmowany do grania lub śpiewania, w przeciwieństwie do muzyków, którzy albo są stałymi członkami zespołów muzycznych albo występują na własną rękę.
  Rock and Roll Hall of Fame – muzeum rock and rolla i rocka oraz hall of fame honorująca artystów rockowych i inne osoby, które wniosły zasadniczy wkład w rozwój tych gatunków muzyki.
  Gospel (gospels) – rodzaj chrześcijańskiej muzyki obrzędowej (sakralnej), mającej swój rodowód w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki. Muzyka gospel charakteryzuje się dominacją wokalu, teksty mają charakter chrześcijański.
  Gitara – instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma sześć strun, lecz można spotkać również gitary z czterema, pięcioma, siedmioma, ośmioma, dziesięcioma oraz dwunastoma strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej, country, flamenco, rockowej oraz w wielu formach popu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.