• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • The Honeymooners - serial telewizyjny

  Przeczytaj także...
  22 września jest 265. (w latach przestępnych 266.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 100 dni.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.

  The Honeymooners – amerykański telewizyjny sitcom, produkowany przez Jackie Gleason Enterprises dla telewizji CBS w latach 19551956. Oparty był na postaciach stworzonych i rozwiniętych przez Jackie Gleasona w 1951 r. i spopularyzowanych pierwotnie w serii skeczy, wykonywanych w cieszących się ogromnym powodzeniem programach telewizyjnych Cavalcade of Stars i The Jackie Gleason Show. W głównej roli obsadził się sam Jackie Gleason.

  Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Akcja jest osadzona przy ulicy Chauncey 328 w Bushwick na Brooklynie, w mieszkaniu ubogiego małżeństwa walczącej klasy pracującej: Ralpha i Alice Kramden. Para ciągle walczy ze sobą, ale ostatecznie okazuje sobie miłość. Nad Kramdenami mieszkają sąsiedzi: Ed i Trixie Norton.

  W przeciwieństwie do innych popularnych seriali komediowych tamtej ery, których akcja rozgrywała się w komfortowych wnętrzach klasy średniej, mieszkanie bohaterów The Honeymooners było skromne, z akcją rozgrywającą się głównie w kuchni.

  Miodowe lata – serial komediowy, a zarazem spektakl teatralny wyświetlany przez Polsat od 13 października 1998 roku do zimy 2004 roku. Jest licencyjną wersją amerykańskiego sitcomu z lat pięćdziesiątych The Honeymooners. Sztuka kręcona była na deskach Teatru Żydowskiego w Warszawie, na specjalnej obrotowej scenie, dzięki której możliwa była szybka zmiana scenografii pomiędzy scenami.Flintstonowie, pierwotnie w Polsce pod tytułem Między nami Jaskiniowcami (ang. The Flintstones) – amerykański serial animowany opowiadający o przygodach 2 rodzin jaskiniowców: Flintstonów i Rubble’ów.

  Wszystkie 39 odcinków zostało nagranych na żywo przed publicznością liczącą 1000 widzów w Adelphi Theater, w Nowym Jorku.

  The Honeymooners zadebiutowało jako półgodzinny serial 1 października 1955 r. o godzinie 20:30, w najlepszym czasie antenowym. Pomimo początkowego ogromnego sukcesu i drugiego miejsca na liście najpopularniejszych show w USA, ostatecznie wylądował na dziewiętnastym miejscu i produkcja zakończyła się po nakręceniu 39 odcinków, obecnie nazywanych "Klasyczne 39". Ostatni odcinek został nadany 22 września 1956 r. Obecnie serial jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł amerykańskiej, telewizyjnej komedii. Zainspirował telewizyjne seriale komediowe Flintstonowie i The King of Queens (Diabli nadali).

  Polsat – polski komercyjny kanał telewizyjny, który jako pierwszy w kraju otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie. Rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 o 16:30. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.Diabli nadali (oryg. "The King of Queens") – amerykański serial komediowy, opowiadający o perypetiach młodego małżeństwa, Carrie i Douga Heffernanów, którzy zmuszeni są mieszkać w jednym domu z ojcem Carrie, Arthurem Spoonerem.

  W 2005 r. powstał film pełnometrażowy The Honeymooners (w Polsce znany pod tytułem: Bardzo długa podróż poślubna).

  Główni bohaterowie[ | edytuj kod]

 • Ralph Kramden (Jackie Gleason) – jest kierowcą autobusu w fikcyjnej firmie Gotham Bus Company. W serialu nigdy nie był pokazany prowadzący autobus, za to często akcja rozgrywa się w bazie autobusowej. Jest sfrustrowany swym brakiem szczęścia i często wymyśla sposoby jak wspólnie z żoną szybko się wzbogacić. Ma nadwagę i łatwo można wyprowadzić go z równowagi. Często stosuje zniewagi i groźby użycia przemocy fizycznej.
 • Alice Kramden (Audrey Meadows) – jest od czternastu lat żoną Ralpha, cierpliwą i z ciętą ripostą. Często musi znosić ataki męża lecz zazwyczaj odpłaca mu się.
 • Edward "Ed" Norton (Art Carney) – jest pracownikiem nowojorskiej kanalizacji i najlepszym przyjacielem Ralpha. Z natury jest dużo lepszy od Ralpha, niemniej jednak znieważa go na podobnych zasadach. Ed jest zazwyczaj nazywany przez Ralpha Nortonem. Często jest wmieszany w intrygi i plany Ralpha. Obaj są członkami fikcyjnego klubu Raccoon Lodge.
 • Thelma "Trixie" Norton (Joyce Randolph) – jest dbającą żoną Eda i najlepszą przyjaciółką Alice.
 • Sukces po emisji serialu poza USA doprowadził do produkcji seriali licencyjnych. W 1994 holenderska telewizja KRO wyprodukowała serial na bazie oryginalnych odcinków, który stał się ogromnym hitem. Po wyczerpaniu się oryginalnych odcinków stworzyła na ich bazie nowe. W 1998 r. telewizja Polsat użyła obu serii i po dostosowaniu ich do polskich, współczesnych warunków stworzyła serial Miodowe lata.

  Bardzo długa podróż poślubna (oryg. The Honeymooners) – amerykańska komedia z 2005 roku, oparta na amerykańskim serialu telewizyjnym z lat pięćdziesiątych The Honeymooners.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • The Honeymooners w bazie IMDb (ang.)
 • The Honeymooners w bazie Filmweb
 • Strona w jęz. angielskim poświęcona serialowi
 • Warto wiedzieć że... beta

  Bushwick – dzielnica w północnej części Brooklynu, w Nowym Jorku. Graniczy z dzielnicami: od południowego zachodu z East Williamsburg, od południowego wschodu z dzielnicą Ridgewood należącą do Queensu oraz od południowego zachodu z Bedford-Stuyvesant.
  Serial telewizyjny – wieloodcinkowy program telewizyjny, zazwyczaj mający określoną strukturę narracyjną i utrzymany w określonej konwencji (np. dramatu, komedii, science-fiction, horroru) lub łączący różne konwencje.
  Sitcom (ang. situation comedy) – rodzaj serialu komediowego, w którym dominuje tzw. humor sytuacyjny. Akcja sitcomu rozgrywa się przez większość czasu w jednym pomieszczeniu. Rodzaj tej sztuki filmowej zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych. Nazwa sitcom pochodzi od angielskiego wyrażenia situation comedy i oznacza komedię sytuacyjną.
  Art Carney, właśc. Arthur William Matthew (ur. 4 listopada 1918 w Mount Vernon, zm. 9 listopada 2003 w Chester w stanie Connecticut) – amerykański aktor sceniczny, filmowy, telewizyjny i radiowy.
  John Herbert "Jackie" Gleason, Jr. (ur. 26 lutego 1916 w Nowym Jorku, zm. 24 czerwca 1987 w Fort Lauderdale) − amerykański aktor, komik i piosenkarz. Był nominowany do Oscara za rolę drugoplanową w filmie Bilardzista. Twórca i główny bohater amerykańskiego serialu The Honeymooners, którego polska adaptacja otrzymała tytuł: Miodowe lata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.753 sek.