The Gathering (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The Gatheringholenderski zespół muzyczny, który był pionierem gothic metalu i jednym z prekursorów tego gatunku. Jako jeden z pierwszych zespołów doom-metalowych dołączył damski wokal do męskiego growlingu. Obecnie zespół tworzy muzykę w klimacie trip rocka z elementami rocka progresywnego i atmosferycznego, który ma jeszcze większe powodzenie wśród odbiorców.

Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

Nazwa zespołu została zaczerpnięta z filmu Nieśmiertelny z Christopherem Lambertem w roli głównej. Zgromadzenie (ang. gathering) oznaczało zebranie się wszystkich nieśmiertelnych pozostałych przy życiu w jednym miejscu.

Bart Smits po odejściu z The Gathering założył zespół Wish, działający w latach 1993-2003, następnie został wokalistą w zespole Lindane. Niels Duffhuës występuje solo i wykonuje muzykę opartą głównie na brzmieniu gitary akustycznej i pianina.

5 czerwca 2007 roku Anneke van Giersbergen ogłosiła, że założyła zespół Agua De Annique i w związku z tym postanawia opuścić dotychczasową grupę. Jej ostatni planowany występ odbył się 4 sierpnia 2007 na festivalu Ankkarock w Finlandii.

Nieśmiertelny (ang. Highlander), film fantasy produkcji amerykańsko brytyjskiej z 1986 roku, z Christopherem Lambertem i Seanem Connerym w rolach głównych. Film opowiada historię górala ze Szkocji, który został obdarzony nieśmiertelnością. Muzykę do filmu nagrał zespół Queen. Zdjęcia zostały zrealizowane m.in. w okolicach zamku Eilean Donan, na wyspie Skye, w dolinie Glen Nevis, w Glenfinnan i okolicach Mallaig.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Po odejściu Anneke van Giersbergen zespół rozpoczął pracę nad nowymi piosenkami oraz nad znalezieniem nowej wokalistki. Kolejną wokalistką the Gathering została pochodząca z Norwegii Silje Wergeland. Silje była wokalistką norweskiego zespołu Octavia Sperati przez 8 lat, wliczając kilka innych projektów.

17 stycznia 2014 zespół ogłosił zawieszenie działalności i odejście basistki Marjolein Kooijman. W 2018 zespół wznowił działalność.

Anneke van Giersbergen (ur. 8 marca 1973 roku w Sint-Michielsgestel) - holenderska wokalistka, muzyk i kompozytorka. Van Giersbergen znana jest przede wszystkim z występów w grupie muzycznej The Gathering, której była członkinią w latach 1994–2007. Obecnie występuje w grupie muzycznej Agua De Annique, której jest założycielką.Christopher Lambert, właśc. Christophe Guy Dénis Lambert (ur. 29 marca 1957 w Great Neck) - amerykański aktor i producent filmowy, makler papierów wartościowych pochodzenia francuskiego; posiada dwa obywatelstwa i paszporty: USA i Francji.

Muzycy[ | edytuj kod]

Obecny skład zespołu[ | edytuj kod]

 • Silje Wergeland - śpiew (2009–2014; 2018–)
 • Rene Rutten - gitara (1989–2014; 2018–)
 • Frank Boeijen - instrumenty klawiszowe (1990–2014; 2018–)
 • Hans Rutten - perkusja (1989–2014; 2018–)
 • Hugo Prinsen Geerling - gitara basowa (1989–2004; 2014; 2018–)
 • Byli członkowie zespołu[ | edytuj kod]

 • Marjolein Kooijman - gitara basowa (2004–2014)
 • Anneke van Giersbergen - śpiew, gitara (1994–2007)
 • Jelmer Wiersma - gitara (1989–1998)
 • Niels Duffhuës - śpiew, gitara (1993–1994)
 • Martine van Loon - śpiew (1993–1994)
 • Bart Smits - śpiew (1989–1993)
 • Marike Groot - śpiew (1992–1993)
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Trip rock – gatunek muzyczny, używany dla określenia muzyki zespołów czerpiących inspiracje z trip hopu oraz różnych odmian muzyki rockowej, przede wszystkim post rocka oraz rocka alternatywnego. Terminu po raz pierwszy użyli członkowie grupy Massive Attack do opisania swojej nowej płyty Mezzanine.
  Gothic metal – rodzaj muzyki metalowej. Za pierwszą płytę definiującą gatunek uznaje się album Gothic zespołu Paradise Lost. Charakterystyczną cechą metalu gotyckiego jest pompatyczny śpiew, smutny oraz melancholijny nastrój utworów. Teksty piosenek są zazwyczaj lirykami dotyczącymi świata fantazji, snów i marzeń, uczuć, okultyzmu, magii. Metal gotycki przyczynił się do podziałów w subkulturze gotyckiej.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Marike Groot (ur. 1968 w IJmuiden) - holenderska piosenkarka. Karierę rozpoczęła w połowie lat osiemdziesiątych jako wokalistka punkowej grupy The Grabiits. W latach 1989-1992 była wokalistką Little Mary Big, który z czasem przekształcił się w Visions of Johanna. Później dołączyła do grupy The Gathering, gdzie brała udział w nagraniu debiutanckiego albumu zespołu Always... z 1992 roku. Obecnie Marike Groot śpiewa w zespołach Wonderlust i The Bratles The Weavils.
  Agua De Annique - projekt holenderskiej wokalistki Anneke van Giersbergen, byłej członkini zespołu The Gathering. Agua De Annique został założony w 2007 roku.

  Reklama