• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • The Freddie Mercury Tribute Concert  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Robert Frederick Xenon ‘Bob’ Geldof, irl. Roibeard Mac Giolla Dhuibh (ur. 5 października 1951 w Dublinie) – irlandzki wokalista, autor tekstów piosenek, aktor (zagrał główną rolę Pinka w filmie Alana Parkera Pink Floyd The Wall), działacz społeczny i biznesmen.LaserDisc (LD) – pierwszy komercyjnie dostępny dysk optyczny, opracowany i wprowadzony na rynek w latach 70. XX wieku. Średnica dysku: najczęściej 12 cali (30 cm) – czas odtwarzania 60 minut (w trybie longplay 2 godziny), również 8 cali (20 cm) – czas odtwarzania 20 minut (w trybie longplay 40 minut). Zapis sygnału wizyjnego był analogowy, a dźwięku – analogowy bądź cyfrowy. Płyty były dwustronne.

  The Freddie Mercury Tribute Concert – koncert rockowy, który odbył się 20 kwietnia 1992 roku na stadionie Wembley w Londynie. Celem imprezy było złożenie hołdu wokaliście grupy Queen, Freddiemu Mercury, który pięć miesięcy wcześniej, 24 listopada 1991 roku, zmarł na AIDS. Pieniądze z koncertu przeznaczono na walkę z AIDS.

  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.

  W lutym 1992, na corocznym rozdaniu Brit Awards, Roger Taylor i Brian May ogłosili termin koncertu. 72 tys. biletów zostało sprzedanych w 2 godziny, pomimo że nie było jeszcze wiadomo, kto oprócz Queen wystąpi na Wembley.

  Szacuje się, że w imprezie udział wzięło około 2 miliardów ludzi na całym świecie, z czego 72 tysiące brało udział na żywo, a reszta przez radio i telewizję. Impreza trwała od godziny 18:00 do 3:00 nad ranem. Gospodarzami wieczoru byli trzej pozostali członkowie Queen: Brian May, Roger Taylor i John Deacon. Zaproszonymi gośćmi do udziału w koncercie byli m.in: David Bowie, Roger Daltrey, Def Leppard, U2, Extreme, Bob Geldof, Spinal Tap, Guns N’ Roses, Ian Hunter, Tony Iommi, Elton John, Annie Lennox, Metallica, George Michael, Liza Minnelli, Robert Plant, Mick Ronson, Seal, Lisa Stansfield, Elizabeth Taylor, Paul Young i Zucchero.

  Tie Your Mother Down – singel zespołu Queen, napisany przez gitarzystę Briana Maya, zamieszczony też na albumie A Day at the Races. Rozpoczyna się on jednym z najbardziej charakterystycznych riffów gitarowych na świecie.Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.

  Kiedy koncert był transmitowany przez MTV, drogą satelitarną grupa U2 zadedykowała Mercury’emu wykonywany na żywo na koncercie w Sacramento (Kalifornia) utwór „Until the End of the World”.

  Wydania[ | edytuj kod]

  Wydanie oryginalne[ | edytuj kod]

  Koncert został wydany w 1992 na VHS (na całym świecie na ogół wydanie dwukasetowe) i Laserdiscu w USA i Japonii w 1993, a w Wielkiej Brytanii w 1997. Z powodu ograniczeń technicznych w wydaniach zabrakło dwóch ostatnich utworów Extreme, pierwszych dwóch Def Leppard, utworu Spinal Tap, podobnie jak „Innuendo”. W wydaniu amerykańskim nie zmieścił się utwór „Too Late God” w wykonaniu Boba Geldofa i „Las Palabras de Amor” w wykonaniu Zucchero.

  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.„We Are the Champions” – ballada rockowa brytyjskiego zespołu Queen, napisana przez Freddiego Mercury’ego. Pochodzi z wydanego w 1977 roku albumu News of the World. Należący do największych przebojów grupy utwór – obok „We Will Rock You” – regularnie pojawia się podczas wydarzeń sportowych.

  Wydano także album A Tribute to Freddie Mercury.

  Wydanie specjalne[ | edytuj kod]

  W kwietniu 2002 w 10. rocznicę koncert został wydany na DVD i stał się #1 w Wielkiej Brytanii. Cała pierwsza część koncertu nie została wydana, co spotkało się z krytyką. Na prośbę Roberta Planta zrezygnowano również z opublikowania utworu „Innuendo”. Artysta wyjaśniał, że był w słabej formie wokalnej i nie pamiętał dobrze tekstu, przez co nie śpiewał słów w odpowiednim momencie.

  Somebody to Love” – napisana przez Freddiego Mercury’ego ballada rockowa z repertuaru brytyjskiego zespołu Queen. Utwór wydano na singlu promującym album A Day at the Races, wydany w 1976 roku. Można go też znaleźć na albumie Greatest Hits.Until The End Of The World to piosenka rockowej grupy U2, pochodząca z jej wydanego w 1991 roku albumu, Achtung Baby. Opowiada ona o historii Jezusa i Judasza. Mówi ona między innymi o Ostatniej Wieczerzy i o samobójstwie Judasza po tym, jak zdradził Jezusa.

  Rozdzielczość 4:3 zastąpiono panoramiczną, tracąc dużą część oryginalnego obrazu.

  Cały dochód ze sprzedaży obu wydań zasilił The Mercury Phoenix Trust.

  We wrześniu 2013 koncert został wydany na Blu-rayu. Wydawnictwo zawiera obydwie części koncertu, jednakże nadal niepełne, gdyż wycięto te same utwory, które zostały wycięte w wersji VHS.

  Książka[ | edytuj kod]

  9 sierpnia 2013 ukazała się w sprzedaży książka Freddie Mercury Tribute & Brian May Interview, zawierająca przemyślenia na temat koncertu, relacje oraz wywiad z Brianem Mayem tuż po śmierci Freddiego.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Radio Ga Ga – utwór brytyjskiej grupy rockowej Queen z albumu The Works (1984). Napisany został przez Rogera Taylora. Był wykonywany na żywo podczas tras koncertowych w latach 1984–1986.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Hammer to Fall – piosenka z 1984 roku napisana przez Briana Maya. Utwór nagrany przez brytyjski zespół Queen zamieszczono na ich albumie The Works (1984).
  Queen – brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury’ego. Basista John Deacon dołączył do grupy rok później.
  Miriam Stockley, ur. 15 kwietnia 1962 r. w Johannesburgu) – brytyjska wokalistka, znana jako artystka sesyjna oraz wokalistka grupy Adiemus
  Sacramento – stolica amerykańskiego stanu Kalifornia, siedziba hrabstwa Sacramento. Za sprawą populacji liczącej 470 956 mieszkańców (2012), stanowi szóste pod względem wielkości miasto w Kalifornii. Sacramento jest gospodarczym i kulturalnym centrum obszaru metropolitalnego o tej samej nazwie, zamieszkiwanego przez 2 527 123 osób (2009) – czwartego ze względu na wielkość w stanie Kalifornia (ustępując Greater Los Angeles Area, San Francisco Bay Area i San Diego) i dwudziestego drugiego w całych Stanach Zjednoczonych. W 2002 roku magazyn Time uznał Sacramento za najbardziej zintegrowane etnicznie i rasowo miasto amerykańskie.
  Paul Antony Young (ur. 17 stycznia 1956 w Luton) – brytyjski wokalista soulowo-popowy. Wcześniej lider zespołów Kat Kool & Kool Cats, Streetband i Q-Tips. Jego sukces solowy sprawił, że stał się idolem nastolatków lat osiemdziesiątych. Jest znany z przebojowych singli, które dotarły do pierwszej dziesiątki brytyjskiej listy: „Love of the Common People” (1982), „Wherever I Lay My Hat” (1983), „Come Back and Stay” (1983), „Everything Must Change” (1984) i „Every Time You Go Away” (1985).
  Robert Anthony Plant CBE (ur. 20 sierpnia 1948 w West Bromwich) – brytyjski wokalista rockowy i autor tekstów, frontman zespołu Led Zeppelin.
  Ian Hunter właściwie Ian Hunter Patterson (ur. 3 czerwca 1939 roku w Oswestry w hrabstwie Shropshire), to angielski, wokalista, muzyk, kompozytor i instrumentalista. Hunter był wokalistą grupy Mott The Hoople, a po jej rozpadzie współpracował z takimi wykonawcami, jak The Apex Group, The Spiders from Mars, E Street Band czy Ringo Starr.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.