The Fens

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa przedstawiająca obszar The Fens
Wiatrak napędzający pompę wodną na terenie Wicken Fen
Kanał i pola uprawne na zachód od miasta Ely

The Fens (również Fenland, Fenlands) – kraina geograficzno-historyczna we wschodniej Anglii obejmująca południową część hrabstwa Lincolnshire, północną Cambridgeshire i zachodnią Norfolku. Obszar The Fens, liczący ok. 4000 km² i częściowo depresyjny, w przeszłości pokryty był torfowiskami. Obecnie znaczna jego część jest osuszona i wykorzystywana rolniczo.

Whittlesey – miasto w Anglii, w hrabstwie Cambridgeshire, w dystrykcie Fenland. Leży 43 km na północny zachód od miasta Cambridge i 117 km na północ od Londynu. W 2001 miasto liczyło 15 581 mieszkańców.Cambridgeshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone na zachodnim skraju Anglii Wschodniej.

Słowa fen oraz fenland, od których pochodzi nazwa regionu, w języku angielskim oznaczają nizinne tereny podmokłe.

Geografia[ | edytuj kod]

Region The Fens jest nizinną podmokłą równiną, na pograniczu Anglii Wschodniej i krainy Midlands, położoną na południe i zachód od zatoki The Wash, z pozostałych stron otoczoną wzgórzami. Środkowa część regionu jest depresyjna z pojedynczymi niskimi wzniesieniami, które ze względu na to, że w przeciwieństwie do otaczających je mokradeł pozostawały suche, nazywano wyspami (m.in. Isle of Ely). Na terenie The Fens znajduje się najniżej położone miejsce w Anglii – Holme Fen (2,75 m p.p.m) w pobliżu wsi Holme.

English Midlands (także Midlands) – kraina geograficzno-historyczna obejmująca środkową część Anglii, położona pomiędzy Anglią Północną a Południową.National Trust for Places of Historic Interest or Natural Beauty – brytyjska organizacja zajmującą się ochroną zabytków i przyrody w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. National Trust została założony w 1895 roku jako organizacja użyteczności publicznej. Na terenie Szkocji działa odrębna organizacja, National Trust for Scotland. Działalność National Trust opiera się w dużej mierze na pracy wolontariuszy.

Obszar The Fens poprzecinany jest licznymi kanałami oraz rzekami uchodzącymi do zatoki The Wash (m.in. Great Ouse, Nene, Welland i Witham).

Na terenie The Fens znajdują się dwa miasta posiadające status cityEly w środkowej części regionu oraz Peterborough na jego zachodnim skraju. Innymi ważniejszymi miastami krainy są Boston, King’s Lynn, March, Spalding, Whittlesey oraz Wisbech.

Holme – wieś w Anglii, w hrabstwie Cambridgeshire, w dystrykcie Huntingdonshire. Leży 40 km na północny zachód od miasta Cambridge i 108 km na północ od Londynu.Spalding – miasto w Anglii, w hrabstwie Lincolnshire, w dystrykcie South Holland. Leży 56 km na południowy wschód od miasta Lincoln i 142 km na północ od Londynu. Miasto liczy 30 000 mieszkańców.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

City – termin używany w języku angielskim w znaczeniu dużego miasta, a czasami ścisłego centrum miasta. Angielskie słowo wywodzi się z łacińskiego określenia civitas.
Witham (ang. River Witham) – rzeka we wschodniej Anglii, w hrabstwie Lincolnshire. Długość rzeki wynosi około 130 km.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Ely – miasto w Wielkiej Brytanii, we wschodniej Anglii, w hrabstwie Cambridgeshire, dystrykcie East Cambridgeshire, położone w krainie historycznej Isle of Ely. Liczba ludności - 15 102 (2001).
Norfolk – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone nad Morzem Północnym i zatoką The Wash, na obszarze krainy geograficzno-historycznej zwanej Anglią Wschodnią (East Anglia).
The Wash – estuarium i zatoka na wschodnim wybrzeżu Anglii (Wielka Brytania), zasilane wodami rzek Witham, Welland, Nene oraz Great Ouse. Zbliżone kształtem do kwadratu. Jest jednym z największych spośród estuariów Wielkiej Brytanii.
Boston – miasto portowe w Anglii, w hrabstwie Lincolnshire nad Morzem Północnym u ujścia rzeki Witham. 55 124 mieszkańców. Boston był niegdyś ważnym producentem wełny oraz eksporterem soli i zbóż.

Reklama