• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • The Dells

  Przeczytaj także...
  Baryton jest to rodzaj głosu ludzkiego. Głos męski mieszczący się w środkowym zakresie skali głosu (niższy od tenoru, wyższy od basu). Jest to najczęstszy głos występujący u mężczyzn. Barytonowy zakres skali głosu sięga od A do f w muzyce chóralnej i od G do g w muzyce poważnej, ale może być poszerzony zarówno w górę jak i w dół. Głos barytonowy można sklasyfikować na baryton dramatyczny (jest to głos o ciemnej barwie posiadający bardzo bogate i pełne brzmienie oraz niską tessiturę głosu, zakres od G do f ) oraz baryton liryczny (głos ten posiada jasną barwę o lekkim i ciepłym brzmieniu oraz wyższej tessiturze głosu niż baryton dramatyczny, zakres od A do g ).Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  Bas – najniższy solowy i chóralny głos męski, sięgający od E wielkiego do f razkreślnego (różne źródła podają różne skale). Basem określa się też osobę śpiewającą basem (w przypadku głosu w chórze używamy liczby mnogiej basy).
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  The Dells - amerykańska grupa rytm and bluesowa powstała w 1952. W 2002 grupa obchodziła jubileusz 50-lecia istnienia. To postawiło The Dells na szczycie listy najdłużej istniejących zespołów muzyki popularnej. Grupa należała do najwspanialszych zespołów wokalnych swego gatunku, a w złożoności harmonicznej ustaliła niedościgniony wzór dla dziesiątek popowych i jazzowych zespołów tego typu.

  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.The Flamingos - amerykańska grupa rhythm and bluesowa śpiewająca początkowo także doo wop. Wszyscy członkowie grupy charakteryzowali się fenomenalnymi warunkami głosowymi i śpiewali w złożonych, wielogłosowych harmoniach. Grupa powstała w 1952 i zakończyła działalność w początku lat siedemdziesiątych XX wieku. Największym przebojem grupy była piosenka I Only Have Eyes for You.

  Grupe założyło pięciu czarnoskórych śpiewaków: Fuches, Allison, Junior, McGill i Barksdale. Na krótko dołączył do nich brat Mickeya McGilla - Lucius. W wyniku poważnego wypadku samochodowego, jakiemu uległ McGill w 1958 grupa dotychczas intensywnie koncertująca, zmuszona została do zawieszenia działalności na dwa lata. Gdy się reaktywowała, postanowił nie wracać do niej Funches, zaangażowany już w inna grupę The Flamingos. Zastąpił go John E. Carter. Była to jedyna zmiana personalna w pięćdziesięcioletniej działalności zespołu.

  Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.Rock and Roll Hall of Fame – muzeum rock and rolla i rocka oraz hall of fame honorująca artystów rockowych i inne osoby, które wniosły zasadniczy wkład w rozwój tych gatunków muzyki.

  Do największych przebojów zespołu należały Oh What a Nite, Oh, What a Night, Stay in My Corner i wiele innych.

  W 2004 grupa The Dells została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.

  W grupie występowali:

 • Vern Allison śpiew (tenor)
 • Chuck Barksdale śpiew (bas)
 • John E. Carter śpiew (tenor)
 • Johnny Funches śpiew (tenor)
 • Marvin Junior śpiew (baryton)
 • Mickey McGill śpiew (baryton)
 • Lucius McGill śpiew
 • Dyskografia Jaksona Brown: 1965 It's Not Unusual 1968 Stay in My Corner 1968 There Is 1969 Love Is Blue 1969 Musical Menu 1969 The Dells 1970 Like It Is, Like It Was 1971 Come Together [Original Soundtrack] 1971 Freedom Means 1972 Sweet as Funk Can Be 1973 Give Your Baby a Standing Ovation 1974 The Mighty Mighty Dells 1975 No Way Back 1975 We Got to Get Our Thing Together 1977 Love Connection 1977 They Said It Could't Be Done, But We Did It 1978 New Beginnings 1979 Face to Face 1980 I Touched a Dream 1981 Whatever Turns You On 1991 The Second Time 1992 I Salute You 1994 Dells, Vol. 2 2002 Open Up My Heart: The 9/11 Album 2002 Open Up My Heart: The 9/11 Suite 2003 Hott

  Przypisy

  1. The Dells: inducted in 2004 (ang.). The Rock and Roll Hall of Fame and Museum, Inc.. [dostęp 2016-07-01].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Tenor jeden z czterech głównych rodzajów, klas głosu ludzkiego. Mianem tym określa się również osoby śpiewające tym głosem.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.