The Cloisters

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ogród i zabudowania The Cloisters, Park Fort Tryon, Nowy Jork
Wirydarz przeniesiony z klasztoru Saint-Michel-de-Cuxa

The Cloisters – oddział nowojorskiego Metropolitan Museum of Art. Początki zbiorów sięgają 1925 roku, kiedy to John D. Rockefeller Jr. zakupił kolekcję dzieł średniowiecznych od amerykańskiego rzeźbiarza, Georga'a Grey Barnarda, w tym fragmenty arkad czterech klasztorów The Cloisters (ang.). Rockefeller przeniósł zbiory do swojej rezydencji na północnym Manhattanie, do położonego na najwyższym wzniesieniu całej wyspy Fortu Tryon, przebudowanego na zespół klasztorny. Pierwsza wystawa miała miejsce w 1938. Muzeum gromadzi zbiory sztuki i architektury europejskiego średniowiecza od X do XVI wieku.

Wirydarz (łac. viridarium – gaj, park) – kwadratowy lub prostokątny ogród umieszczony wewnątrz zabudowań klasztornych.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

W zabudowę włączono fragmenty pięciu klasztorów francuskich: Saint-Michel-de-Cuxa, Saint-Guilhem-le-Désert, Bonnefont-en-Comminges, Trie-en-Bigorre oraz Froville.

Układ muzeum[ | edytuj kod]

 • Sala Romanesque
 • W sali znajdują się cztery kamienne portale sprowadzone z Francji datowane na XII – XIII wiek, freski hiszpańskie z XII wieku oraz pochodzące z Francji i Włoch XII-wieczne rzeźby w drewnie.

 • Kaplica Fuentidueña
 • Przeniesiona z kościoła pod wezwaniem Św. Marcina z Fuentidueña (Segowia) kamienna apsyda (wzniesiona z ok. 3 tys. kamiennych bloków) z freskiem Św. Jana z kościoła w Tredós (Lérida) oraz XII-wieczne rzeźby z Włoch, Austrii, Hiszpanii.

  Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.Karmelici (pełna nazwa po łac. Ordo fratrum Beatae Virginis Mariae de monte Carmel) – katolicki zakon kontemplacyjny Marii Panny z góry Karmel o surowej regule.
 • Wirydarz z klasztoru Saint-Guilhem
 • Wirydarz z elementami kamieniarki z klasztoru Saint-Guilhem-le-Désert (Francja) pochodzący z IX – XII wieku.

 • Kaplica Langon
 • Kaplica z fragmentami kamiennych murów kościoła Notre-Dame-du-Bourg z Langon, Akwitania, Gironde. Późny wiek XII.

 • Sala kapituły Notre-Dame-de-Ponaut
 • Sala z benedyktyńskiego klasztoru Notre-Dame-de-Ponaut z Francji, Gaskonia, z XII wieku.

  George Grey Barnard (ur. 24 maja 1863 w Bellefonte, zm. 24 kwietnia 1938 w Nowym Jorku) – amerykański rzeźbiarz, grafik i kolekcjoner sztuki. Członek stowarzyszony National Academy of Design (od 1902). Kaplica (łac. cappa zdrobniale capella kapliczka) – niewielka chrześcijańska budowla sakralna, wolno stojąca lub połączona z większym obiektem architektonicznym; wydzielone pomieszczenie z ołtarzem lub boczna część kościoła tworząca odrębną całość, w której znajduje się ołtarz.
 • Wirydarz z klasztoru Cuxa
 • Dwunastowieczny wirydarz z klasztoru benedyktyńskiego Saint-Michel-de-Cuxa, Pireneje. Na środku fontanna z klasztoru Saint-Genis-des-Fontaines. Odtworzony średniowieczny ogród przyklasztorny.

 • Sala gotycka
 • Wczesnogotyckie rzeźby z Francji oraz rzeźba Matki Boskiej z katedry w Strasburgu. Przełom XII – XIV wieku.

 • Kaplica gotycka
 • Rzeźbione nagrobki (Francja i Hiszpania) oraz witraże z Austrii. XII i XIV wiek.

  Marcin z Tours, Święty Marcin, Marcin Miłościwy, cs. Swiatitiel Martin Miłostiwyj, jepiskop Turskij (ur. pomiędzy rokiem 316 a 317 w Sabarii, dziś Szombathely w Pannonii - zm. 8 listopada 397 w Candes nad rz. Vienne) – biskup Tours, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, Wyznawca.Portal – architektoniczne, ozdobne obramienie drzwi wejściowych w kościołach, pałacach, ratuszach, bogatszych kamienicach, czasami także drzwi wewnętrznych.
 • Sala Dziewięciu Herosów
 • Średniowieczne francuskie tapiserie ze scenami biblijnymi.

 • Sala Tapiserii Jednorożca
 • Sala z tapiseriami przedstawiającymi polowanie i schwytanie Jednorożca. Tapiserie z Brukseli z ok. 1500 r.

 • Sala Boppard
 • Piętnastowieczne witraże z Boppard, Rhein-Hunsrück, Niemcy.

 • Sala Campin
 • Tryptyk Roberta Campin przedstawiający Zwiastowanie, 1945 r. Drewniany sufit z Hiszpanii.

  Saint-Guilhem-le-Désert – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Langwedocja-Roussillon, w departamencie Hérault.Gotyk – styl w architekturze i innych dziedzinach sztuk plastycznych (rzeźbie, malarstwie i sztuce sepulkralnej), który powstał i rozwinął się w połowie XII wieku we Francji (Anglosasi uważają, że w Anglii) i swoim zasięgiem objął zachodniochrześcijańską Europę.
 • Sala późnogotycka
 • Ekspozycja rzeźby i fragmentów ołtarzy z Francji, Hiszpanii, Niemiec oraz Włoch.

 • Wirydarz z Bonnefont
 • Wirydarz z elementami kamieniarki z klasztoru Cystersów z Bonnefont-en-Commindes, Comminges, Francja, wczesny XIV wiek. W ogrodzie ponad 250 roślin typowych dla ogrodów w średniowiecznych klasztorach.

 • Wirydarz z klasztoru Trie
 • Wirydarz z karmelitańskiego klasztoru w Trie-en-Bigorre, XV wiek. W ogrodzie rośliny pokazane na tapiseriach z Jednorożcem.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
 • Skarbiec
 • Złote i srebrne precjoza, głównie liturgiczne, pochodzące od IX do XVI wieku.

 • Korytarz szkła
 • Witraże i szklane eksponaty z obiektów sakralnych oraz przedmioty świeckie, datowane od XIV do XVI wieku, Europa Północna.

  Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Akwitania (fr. Aquitaine) – kraina historyczna i region administracyjny we Francji, położony na wybrzeżu atlantyckim w południowo-zachodniej części kraju. Graniczy z Hiszpanią oraz regionami: Poitou-Charentes, Limousin i Midi-Pyrénées. Dzieli się na pięć departamentów: Dordogne, Gironde, Landes, Lot-et-Garonne i Pyrénées-Atlantiques.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Froville – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Alzacja-Szampania-Ardeny-Lotaryngia, w departamencie Meurthe-et-Moselle.
  Gaskonia (fr. Gascogne, gask. Gasconha) – kraina historyczna w południowo-zachodniej Francji, która była francuską prowincją przed rewolucją francuską. Obecnie podzielona jest pomiędzy region Akwitanii (departament Landes, Pyrénées-Atlantiques i południe Lot-et-Garonne) oraz Midi-Pyrénées (departament Gers, Hautes-Pyrénées, południowy zachód Tarn-et-Garonne i zachód Haute-Garonne). Jej historyczną stolicą jest miasto Auch.
  Zakon Cystersów (łac. Ordo Cisterciensis, skrót OCist. lub OCSO (Ordo Cisterciensis Strictioris Observantiae) dla trapistów) – katolicki zakon monastyczny reformowany, posługujący się regułą benedyktyńską , założony w 1098 r. przez św. Roberta z Molesme, pierwszego opata z Cîteaux (z łac. Cistercium) (obecnie Saint-Nicolas-lès-Cîteaux) we Francji. Pierwsze klasztory powstały w La Ferté (1113), Pontigny (1114), Clairvaux (1115) i Morimond (1115). Do Polski cystersi przybyli w połowie XII w.
  Witraż – ozdobne wypełnienie okna, wykonane z kawałków kolorowego szkła wprawianych w ołowiane ramki osadzone między żelazne sztaby. Ramki stanowią kontur rysunku, kreskowanie na szkle lub malowanie na nim przeźroczystymi farbami podkreśla charakterystyczne elementy (głowę, oczy, ręce, fałdowanie szat, cieniowanie figur itp.). Witraże stosowano głównie w budownictwie sakralnym. Technika witrażu znana była w starożytności jednak została rozpowszechniona od wczesnego średniowiecza, a rozwinęła się w sztuce gotyckiej. Renesans witrażownictwa nastąpił na przełomie wieków XIX i XX w sztuce secesji.

  Reklama