• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • The Chemical Brothers

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.The Dust Brothers to duet producentów muzycznych, założony w 1985 w Los Angeles przez E.Z. Mike’a (właściwie Mike Simpson) i Kinga Gizmo (właściwie John King). Są znani z używania w swej muzyce wielu sampli i zainteresowania muzyką hip hop. Do ich najbardziej znanych produkcji należą: Paul’s Boutique Beastie Boys, Odelay Becka, soundtrack do filmu Fight Club czy hit MMMBop zespołu Hanson.
  Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.

  The Chemical Brothers – dwuosobowa angielska grupa muzyki elektronicznej składająca się z Toma Rowlandsa oraz Eda Simonsa. Początkowo zespół nagrywał pod nazwą The Dust Brothers i współpracował przy tworzeniu muzyki elektronicznej między innymi z The Prodigy. 'The Chemical Brothers' w późniejszym czasie nagrywali także z takimi twórcami muzyki elektronicznej jak Moby i Underworld.

  The Crystal Method - Duet The Crystal Method tworzą Ken Jordan i Scott Kirkland. Zespół uznawany jest za amerykański odpowiednik The Chemical Brothers i jednym tchem wymieniany jest z takimi przedstawicielami gatunku breakbeat jak The Prodigy, Fatboy Slim czy Underworld. Pochodząca z Las Vegas formacja zasłynęła nagrywając muzykę do filmów Blade 2, Spawn, Zoolander, London czy Mortal Kombat, jak również do licznych gier komputerowych np. League of Legends oraz seriali, np. Kości czy Brygada ratunkowa.Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).

  'The Chemical Brothers' tworzyli ścieżki dźwiękowe do wielu głośnych amerykańskich filmów, między innymi: Święty, Niebiańska plaża, Efekt motyla, Hakerzy, Vanilla Sky, Slumdog. Milioner z ulicy, także angielskich produkcji takich jak: The Acid House.

  Początkowo nazywali się The Dust Brothers, dla uhonorowania duetu producentów z Ameryki o tej samej nazwie. Jednak kwestie prawne zmusiły ich do zmiany nazwy w 1995. Razem z The Prodigy, Fatboy Slimem, The Crystal Method oraz innymi, mniej znanymi zespołami, są pionierami big beatu.

  Moby właściwie Richard Melville Hall (ur. 11 września 1965 w Harlemie w Nowym Yorku) - amerykański wokalista, muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista oraz producent muzyczny. Zajmuje się szeroko rozumianą muzyką klubową.Underworld – brytyjski zespół tworzący elektroniczną muzykę taneczną, działający z przerwami od połowy lat 80.

  Dyskografia[]

  Albumy Kompilacje Albumy wideo Minialbumy Remiks albumy Ścieżki dźwiękowe Single

  Przypisy

  1. John Bush: The Chemical Brothers Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2015-08-07].
  2. The Chemical Brothers Billboard Chart History (ang.). www.billboard.com. [dostęp 2015-08-07].
  3. The Chemical Brothers Australian Albums Chart (ang.). www.australian-charts.com. [dostęp 2015-08-07].
  4. The Chemical Brothers French Albums Chart (ang.). www.lescharts.com. [dostęp 2015-08-07].
  5. The Chemical Brothers New Zealand Albums Chart (ang.). charts.org.nz. [dostęp 2015-08-07].
  6. The Chemical Brothers Dutch Albums Chart (niderl.). www.dutchcharts.nl. [dostęp 2015-08-07].
  7. The Chemical Brothers UK Chart History (ang.). www.officialcharts.com. [dostęp 2015-08-07].
  8. The Chemical Brothers Irish Albums Chart (ang.). irish-charts.com. [dostęp 2015-08-07].
  9. BPI: The Chemical Brothers (ang.). www.bpi.co.uk. [dostęp 2015-08-07].
  10. David Jeffries: The Chemical Brothers Born in the Echoes review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2015-08-07].
  11. The Chemical Brothers Italian Albums Chart (ang.). italiancharts.com. [dostęp 2015-08-07].
  12. The Chemical Brothers Norwegian Albums Chart (ang.). norwegiancharts.com. [dostęp 2015-08-07].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Chemical Brothers
 • Norman Quentin Cook znany jako Fatboy Slim (ur. 31 lipca 1963 w Bromley jako Quentin Leo Cook) – angielski muzyk, DJ, producent i kompozytor tanecznej muzyki elektronicznej związany z wytwórnią Skint Records. Uważany jest za twórcę i głównego promotora gatunku zwanego big beat.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.