• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • The Cavern Club

  Przeczytaj także...
  The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.John Winston Ono Lennon (ur. 9 października 1940 w Liverpoolu, zm. 8 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – brytyjski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, jeden z Beatlesów.
  Muzyka skifflowa – rodzaj muzyki folk, z wpływami jazzu i bluesa, wykonywanej przeważnie na różnego rodzaju zaimprowizowanych instrumentach czy wręcz przedmiotach codziennego użytku, takich jak tara, grzebień czy garnek, a także banjo, harmonijka ustna i kazoo.
  Ekspozycja w klubie

  The Cavern Clubrockandrollowy klub w Liverpoolu, w Anglii. Otwarty w środę 16 stycznia 1957 r. To w tym klubie Brian Epstein po raz pierwszy zobaczył występ The Beatles, 9 listopada 1961 r.

  The Quarrymen (czasami pisane rozdzielnie jako Quarry Men) – zespół grający muzykę skifflową, założony w 1957 r. przez Johna Lennona w Liverpoolu. W 1960 r. przemianowany na The Silver Beatles, a następnie na The Beatles.Liverpool – miasto położone na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, ok. 340 km od Londynu, na północnym brzegu estuarium rzeki Mersey. Siedziba hrabstwa Merseyside. Liczy ok. 445 tysięcy mieszkańców.

  Występy The Beatles w The Cavern[]

  Beatlesi, jeszcze jako The Quarry Men, pierwszy raz wystąpili w klubie 7 sierpnia 1957 r. Przed występem kłócili się między sobą, co zagrać, gdyż zabroniono im grać rock and rolla, dozwolony był za to skiffle. Po pierwszej piosence John Lennon zaczął grać "Don't Be Cruel", zachęcając innych członków zespołu do grania wraz z nim. Właściciel, Alan Sytner, w połowie piosenki podał Lennonowi kartkę z napisem "Cut out the bloody rock 'n roll" (przestańcie grać tego cholernego rock and rolla). Kolejny ich występ w The Cavern miał miejsce 24 stycznia 1958 r., kiedy to po raz pierwszy pojawił się tam Paul McCartney. George Harrison zagrał tam w przerwie na lunch 9 lutego 1961.

  Brian Samuel Epstein (ur. 19 września 1934 w Liverpoolu, zm. 27 sierpnia 1967) – menedżer zespołu muzycznego The Beatles.Paul McCartney, właśc. James Paul McCartney (ur. 18 czerwca 1942 w Liverpoolu w Anglii) – brytyjski kompozytor, multiinstrumentalista i piosenkarz, kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego. Znany głównie jako członek grupy The Beatles. Był członkiem spółki kompozytorskiej Lennon/McCartney, która odniosła największy sukces w historii muzyki i miała ogromny wpływ na innych twórców. Po rozpadzie "bajecznej czwórki" wraz z żoną, Lindą McCartney, założył zespół Wings. Po jego rozwiązaniu z powodzeniem kontynuował karierę solową. Paul jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród.

  Przypisy

  1. Spitz (2005) The Beatles, p.61
  2. The Cavern - "The most famous club in the world!"
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.George Harrison (ur. 25 lutego 1943 w Liverpoolu, zm. 29 listopada 2001 w Los Angeles w Kalifornii) – angielski muzyk i kompozytor muzyki rockowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.