The Cathedral and the Bazaar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The Cathedral and the Bazaar, często w skrócie CatB (pl. Katedra i bazar) – esej Erica Raymonda na temat sposobów tworzenia oprogramowania Open Source, oparty na jego obserwacjach powstawania jądra Linuksa oraz doświadczeniu związanym z koordynacją projektu Open Source o nazwie fetchmail.

Otwarte oprogramowanie (ang. open source movement, dosł. ruch otwartych źródeł) – odłam ruchu wolnego oprogramowania (ang. free software), który proponuje nazwę open source software jako alternatywną dla free software, głównie z przyczyn praktycznych, a nie filozoficznych.Jądro Linux (ang. Linux kernel) – najważniejsza, wolna część uniksopodobnych systemów operacyjnych Linux napisana przez Linusa Torvaldsa w 1991 roku, a obecnie rozwijana przez licznych programistów z całego świata w ramach The Linux Foundation.

Esej został po raz pierwszy zaprezentowany przez autora na Linux Congress 27 maja 1997.

Treść[ | edytuj kod]

Raymond przeciwstawia w nim dwa różne modele tworzenia FLOSS:

 • Model katedry, gdzie kod źródłowy jest udostępniany wraz z każdą nową wersją programu, ale opracowywany kod zna i tworzy jedynie wąska grupa programistów. Jako przykłady podane są ówczesne metody prac nad GNU Emacs oraz GCC.
 • Model bazaru, gdzie kod tworzony jest w Internecie na oczach wszystkich i przy współudziale chętnych. Według Raymonda metodę tę stworzył Linus Torvalds, koordynator projektu jądra Linuksa.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Eric Steven Raymond: The Cathedral and the Bazaar (ang.). catb.org. [dostęp 2010-08-17].
 • Artur Skura (tłum.): Katedra i bazar (pol.). LinuxCommunity.pl. [dostęp 2010-08-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-26)].
 • Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Wolne i Otwarte Oprogramowanie (ang. Free Libre/Open Source Software, także FOSS, FLOSS, po polsku również WiOO) – neutralny skrót pozwalający objąć jednym mianem zarówno Wolne Oprogramowanie (ang. Free Software) jak i Otwarte oprogramowanie (ang. Open Source), używany najczęściej w dokumentach urzędowych i oficjalnych analizach.
  Warto wiedzieć że... beta

  Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.
  GCC (ang. GNU Compiler Collection) - zestaw kompilatorów do różnych języków programowania rozwijany w ramach projektu GNU i udostępniany na licencji GPL oraz LGPL.
  Eric Steven Raymond (ur. 4 grudnia 1957 w Bostonie) – amerykański haker i libertarianin, a zarazem jedna z czołowych postaci ruchu open source. Większą część życia spędził w Pensylwanii. Znany jest pod swymi inicjałami ESR.
  Fetchmail jest narzędziem pozwalającym na ściągnięcie poczty elektronicznej z zewnętrznych serwerów POP3 lub IMAP na lokalne konto użytkownika w systemach uniksopodobnych. Autorem tego oprogramowania jest Eric S. Raymond. Fetchmail został użyty jako przykład modelu rozwoju oprogramowania open source w książce The Cathedral and the Bazaar. Fetchmail rozpowszechniany jest na licencji GNU GPL.

  Reklama