• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • The Beatles  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 r. w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 r. w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor."All You Need Is Love" – piosenka zespołu The Beatles pochodząca z 1967 roku, napisana przez Johna Lennona, autorstwa duetu Lennon/McCartney.
  Epilog[edytuj kod]

  Po rozpadzie zespołu, jego członkowie długo jeszcze odnosili znaczne muzyczne sukcesy. Pierwszym Beatlesem, którego album trafił na listy przebojów, był George Harrison z albumem All Things Must Pass. Później udało mu się napisać i wydać kilka przebojów i dobrze przyjętych albumów, lecz pod koniec lat 80. odsunął się na bok i zajął życiem prywatnym. Zmarł na raka krtani w 2001 roku. John Lennon przez całe lata 70. pozostawał aktywny muzycznie i stał się jednym z najważniejszych muzyków tamtego okresu, jego kariera została gwałtownie przerwana gdy został zastrzelony w Nowym Jorku pod koniec 1980 roku. Paul McCartney i Ringo Starr również kontynuowali kariery muzyczne. Paul przez lata 70., 80. i 90. aktywnie zajmował się nagrywaniem nowych albumów (z których wiele zajmowało czołówki list przebojów), a także koncertowaniem. Starr również pozostał aktywny, i choć nie odniósł takiego sukcesu jak pozostali Beatlesi, wydał kilka przebojów i grał w wielu produkcjach filmowych.

  Please Please Me – utwór zespołu The Beatles napisany przez duet Lennon/McCartney. Piosenka została wydana na płycie o tym samym tytule Please Please Me (album został wydany w Wielkiej Brytanii przez Parlophone, 22 marca 1963)Awangarda (franc. avant garde – "straż przednia") – zespół tendencji i trendów w sztuce XX wieku odrzucający dotychczasowe style, kreujący własny świat, nie naśladujący rzeczywistości, szukający odrębnego języka wyrazu.

  Przez całe lata 70. świat nurtowało pytanie czy zespół The Beatles reaktywuje się. Próbowano skusić ich proponując astronomiczne kwoty za jeden wspólny występ. Wprawdzie panujące między muzykami relacje pozostawiały wiele do życzenia jednak wielbiciele gorąco wierzyli w powrót zespołu. Nadzieja fanów na reaktywację została brutalnie rozwiana 8 grudnia 1980 roku, gdy w Nowym Jorku zastrzelony został Lennon. Następnego dnia podczas koncertu w Wembley Arena w Londynie zespół Queen zagrał w hołdzie Lennonowi, grając jego wielki przebój „Imagine”. Poza tym na płycie Hot Space nagrali kompozycję „Life Is Real (Song For Lennon)”. Był to tylko jeden z wielu podobnych hołdów złożonych Lennonowi.

  I Want to Hold Your Hand – piosenka zespołu The Beatles, nagrana w 1963 roku. Przypisuje się ją duetowi: Paul McCartney i John Lennon.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

  9 września 2009 roku został wydany The Beatles Stereo Box Set, w skład którego wchodziła cała dyskografia umieszczona na 16 płytach audio oraz wzbogacone o krótkie filmy dokumentalne w formacie QuickTime dotyczące danego albumu (z wyjątkiem zestawu Past Masters). Wydawnictwo wydane zostało również jako Mono Box Set, składającym się 13 płyt w wersji mono. 7 grudnia 2009 roku wydano 16 GB limitowany (30 tys. egzemplarzy) nośnik USB w kształcie jabłka. Umieszczono na nim cały zremasterowany materiał zespołu w audiofilskiej jakości (24-bitowy FLAC, 44.1kHz, 320 kbps MP3). Nośnik prócz utworów posiadał także 13 minidokumentów w formacie wideo MPEG4 oraz zestaw oryginalnych okładek i książeczek do każdego albumu w formie plików Flash. Oczekiwany zremasterowany zestaw albumów wydany w 2009 roku zastąpił stary (z 1987 r.), który był zgraniem z płyt winylowych. Studyjny proces poprawy jakości nagrań dokonali starsi pracownicy wytwórni: George Martin, Simon Gibson, Paul Hicks, Sean Magee, Guy Massey, Sam Okell, Steve Rooke, Allan Rouse i trwał 4 lata. Niestety nie wszystkie utwory udało się ponownie zremasterować („She Loves You”, „I’ll Get You”, „Love Me Do”, „P.S. I Love You”) ze względu na to, że oryginalne taśmy zostały uszkodzone lub zgubione, tak więc ścieżki te zostały zgrane z prywatnych kolekcji płyt winylowych.

  Sir Mick Jagger, właśc. Michael Philip Jagger (ur. 26 lipca 1943, Dartford, Anglia) – brytyjski wokalista i współzałożyciel zespołu rockowego The Rolling Stones. Jagger jest współtwórcą większości repertuaru grupy (wraz z gitarzystą Keithem Richardsem).Paul nie żyje (ang. Paul is dead) – miejska legenda głosząca, że Paul McCartney, członek rockowej grupy muzycznej The Beatles, zginął w wypadku samochodowym w 1966 roku, a został zastąpiony sobowtórem o imieniu William Campbell.

  16 listopada 2010 roku dyskografia zespołu trafiła do cyfrowej sprzedaży w sklepie iTunes, trafiając na czołowe listy przebojów tego sklepu. Stanowiło to zarazem koniec sporu firmy Apple z Beatlesowską Apple Records.

  Ringo Starr wystąpił w Polsce w roku 2011, a Paul McCartney w 2013 roku.

  Skład zespołu[edytuj kod]

 • John Lennongitara, śpiew, instrumenty klawiszowe, harmonijka, mandolina, instrumenty perkusyjne, gitara basowa, saksofon
 • Paul McCartney – gitara basowa, śpiew, instrumenty klawiszowe, gitara, perkusja, instrumenty perkusyjne, flet, skrzydłówka, waltornia, skrzypce
 • George Harrison – gitara, śpiew, gitara basowa, sitar, mandolina, instrumenty klawiszowe, harmonijka, skrzypce
 • Ringo Starr – perkusja, instrumenty perkusyjne, śpiew, gitara, organy
 • Dyskografia[edytuj kod]

   Osobny artykuł: Dyskografia The Beatles.

  Albumy studyjne[edytuj kod]

 • Please Please Me (22 marca 1963)
 • With The Beatles (22 listopada 1963)
 • A Hard Day's Night (11 lipca 1964)
 • Beatles for Sale (4 grudnia 1964)
 • Help! (6 sierpnia 1965)
 • Rubber Soul (3 grudnia 1965)
 • Revolver (5 sierpnia 1966)
 • Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band (1 czerwca 1967)
 • The Beatles (22 listopada 1968)
 • Yellow Submarine (17 stycznia 1969)
 • Abbey Road (26 września 1969)
 • Let It Be (8 maja 1970)
 • Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.Allen Klein (ur. 18 grudnia 1931 w Newark, zm. 4 lipca 2009 w Nowym Jorku) – amerykański biznesmen i producent muzyczny. Pochodzi z rodziny żydowskich emigrantów z Budapesztu. W 1957 r. założył wraz z żoną własny interes. Kilka lat później przyszły pierwsze sukcesy. Stał się znany głównie jako promotor i wydawca płyt The Beatles i The Rolling Stones. Oprócz wymienionych już zespołów, jego firma wydała płyty m.in. Bobby Darina i Sama Cooke. W 1973 r. wyprodukował film Święta góra (reż. Alejandro Jodorowsky). John Lennon napisał o nim krytyczną piosenkę "Steel and Glass".


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Skrzydłówka (flugelhorn, wł. flicorno soprano, skrzydło) – rodzaj dętego instrumentu muzycznego z grupy aerofonów ustnikowych.
  Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na poglądy społeczne, różnice kulturowe, stany prawne itp. nie ma jednoznacznej definicji słowa narkotyk. Narkotykami nazywa się:
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Please Please Me – debiutancki album zespołu The Beatles, wydany 22 marca 1963 roku w Wielkiej Brytanii. Płyta trafiła na rynek w pośpiechu, aby pomnożyć sukces singli „Please Please Me” i „Love Me Do”. Na płycie znalazło się czternaście utworów, w tym osiem napisanych przez duet Lennon/McCartney.
  Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band – tytuł płyty zespołu The Beatles, wydanej 1 czerwca 1967 roku (zob. 1967 w muzyce). Zawiera 13 utworów utrzymanych w stylu psychodelicznego rocka. Album został sklasyfikowany w 2003 roku przez magazyn Rolling Stone na 1. miejscu w rankingu „500 najlepszych albumów wszech czasów”. Była uznawana za najważniejszą płytę koncepcyjną w historii obok Are You Experienced Jimiego Hendriksa i Pet Sounds The Beach Boys.
  The Beatles, zwany popularnie The White Album (ze względu na białą okładkę). Jest on dziewiątym oficjalnym (zarazem pierwszym podwójnym) albumem brytyjskiego zespołu rockowego The Beatles. Został wydany w 1968 roku, a jego producentem był George Martin.
  MP3 ((ang.) MPEG-1/MPEG-2 Audio Layer 3) – algorytm kompresji stratnej dźwięku, przetworzonego uprzednio na sygnał cyfrowy. Popularnie zwany formatem MP3 lub standardem MP3. Jest zdefiniowany przez IETF w dokumencie RFC 5219.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.078 sek.