• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Thalys

  Przeczytaj także...
  TGV Thalys PBKA - francuski elektryczny zespół trakcyjny należący do rodziny pociągów TGV. W nomenklaturze SNCF pociągi te są oznaczone jako klasa TGV 43000. Jest to trzecia generacja pociągów TGV, zbudowana przez firmę GEC Alsthom w latach 1996 - 1997. Sygnalizacja kolejowa w polskim transporcie kolejowym jest uregulowana przez Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 18 lipca 2005 w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji (Dz. U. z 2005 r. Nr 172, poz. 1444). Jej zadaniem jest przekazywanie informacji potrzebnej do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu na kolejowego.
  Elektryczna sieć trakcyjna – zespół urządzeń umożliwiających dostarczanie energii elektrycznej do pojazdów poruszanych silnikami elektrycznymi. Konstrukcje wsporcze są częścią składową sieci trakcyjnej, natomiast przewodów zasilaczy oraz kabli powrotnych nie zalicza się do sieci trakcyjnej.
  Pociągi Thalys na Gare du Nord w Paryżu – na pierwszym planie TGV Thalys PBA, w tle TGV Thalys PBKA

  Thalysprzewoźnik kolejowy, obsługujący przy użyciu pociągów TGV połączenia kolejowe między Francją a Belgią, Holandią i Niemcami. Główną relacją pociągów Thalys jest połączenie Paryż - Bruksela, na której przedsiębiorstwo osiąga połowę swoich całkowitych przychodów. Czas podróży między tymi odległymi o około 300 km miastami, wynoszący godzinę i 22 minuty, wyeliminował praktycznie z tej trasy przewoźników lotniczych. Po otwarciu LGV Interconnexion i dworca Aéroport Charles-de-Gaulle 2 TGV stanowiącego integralną część portu lotniczego Paryż-Roissy-Charles de Gaulle, Thalys stał się również quasi-przewoźnikiem lotniczym - IATA nadała mu identyfikator 2H. Funkcję przewoźnika lotniczego spełnia on również na trasie od portu lotniczego Schiphol w Amsterdamie do Antwerpii i Brukseli.

  Société nationale des chemins de fer français, SNCF (z fr. Narodowe Towarzystwo Kolei Francuskich) – francuski państwowy przewoźnik kolejowy powstały w 1938 roku, będący jednym z największych przedsiębiorstw we Francji. Prezesem SNCF jest Guillaume Pepy.Przewoźnik kolejowy – przedsiębiorca, który na podstawie licencji wykonuje przewozy kolejowe lub zapewnia pojazdy trakcyjne.

  Przedsiębiorstwo[]

  Thalys international jest spółką utworzoną przez koleje francuskie SNCF (70% udziałów) oraz belgijskie SNCB/NMBS (30% udziałów). Przewozy są realizowane przy użyciu pociągów TGV należących do tych przewoźników oraz do kolei holenderskich NS) i niemieckich DB. Przedsiębiorstwo powstało w maju 1995 z przekształcenia firmy Westrail International, która była wspólnym oddziałem SNCF i SNCB/NMBS, utworzonym w 1995 roku. Nazwa Thalys została wybrana jako słowo, które nie oznacza niczego w żadnym z języków krajów, gdzie działa przewoźnik, oraz łatwe do wymówienia w każdym z nich.

  Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.Marne-la-Vallée – Chessy – dworzec kolejowy położony w gminie Chessy na wschodnich przedmieściach Paryża. Dworzec składa się z dwóch części:

  Pociągi TGV Thalys[]

  Thalys używa dwóch rodzajów pociągów TGV - TGV Thalys PBA i TGV Thalys PBKA, wyróżniających się charakterystycznym czerwonym malowaniem. Zestawienie obydwu typów pociągów jest identyczne - 3 wagony klasy 1 (zwanej Comfort 1), wagon restauracyjny, 5 wagonów klasy 2 (zwanej Comfort 2). Pociągi są przystosowane do poruszania się po sieciach kolejowych Francji, Belgii, Holandii oraz Niemiec (tylko Thalys PBKA) dzięki instalacji urządzeń umożliwiających zasilanie prądem z górnej sieci trakcyjnej oraz urządzeń współpracujących z sygnalizacją kolejową w każdym z tych krajów. W sumie eksploatowanych jest 27 pociągów (10 jednostek Thalys PBA i 17 Thalys PBKA), z czego 16 należy do SNCF (w tym wszystkie 10 składów TGV PBA), 7 do SNCB i po 2 do DB oraz NS.

  Port lotniczy Amsterdam-Schiphol (hol.: Luchthaven Schiphol, ang.: Amsterdam Airport Schiphol, kod IATA: AMS, kod ICAO: EHAM) – międzynarodowy port lotniczy Amsterdamu, największy w Holandii, położony 3 m p.p.m., na polderze Haarlemmermeer (dawne jezioro), na południowy zachód od miasta. Port został zbudowany w 1917 i jest stale modernizowany i rozbudowywany od czasu II wojny światowej.Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.

  Obsługiwane relacje[]


  Do 1 kwietnia 2007 pociągi Thalys obsługiwały również relację Bruxelles Midi/Brussel-Zuid - Marne-la-Vallée - Chessy przez Aéroport-Charles-de-Gaulle-2-TGV, obecnie jest ona obsługiwana przez francuskie koleje SNCF pociągami TGV.

  Relacje pociągów Thalys przebiegają w całości po liniach dużych prędkości (z wyjątkiem połączeń z miejscowościami w Alpach, odcinka Bruksela - Antwerpia oraz odcinków dojazdowych do stacji).

  Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Serwis i program dla często podróżujących[]

  Śniadanie na pokładzie pociągu Thalys

  Pasażerowie podróżujący w pierwszą klasą (Comfort 1) otrzymują bezpłatnie posiłki i napoje na trasach pomiędzy Brukselą i Paryżem, Kolonią i Amsterdamem. W zależności od pory dnia będzie to śniadanie, lunch, kolacja lub przekąska.

  Wagon – pojazd szynowy służący do przewozu osób, ładunków lub urządzeń w kolejowym transporcie lądowym. Wagon porusza się po torze lub linie (kolej linowa).Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  Thalys prowadzi program dla często podróżujących Thalys TheCard. Głównym przywilejem jest możliwość korzystania z saloników na dworcach w Brukseli, Paryżu i Kolonii.

  Zobacz też[]

 • SNCF
 • SNCB/NMBS
 • TGV
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona przewoźnika
 • Strona programu dla często podróżujących • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nederlandse Spoorwegen, NS jest głównym kolejowym przewoźnikiem pasażerskim w Holandii. Pociągi spółki korzystają z torów i infrastruktury kolejowej zarządzanej przez firmę ProRail, niegdyś część NS.
  Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (ang. International Air Transport Association = IATA) – światowa organizacja handlowa z siedzibą w Montrealu i Genewie (Szwajcaria) skupiająca dziś 230 przewoźników linie lotnicze. Przewoźnicy powietrzni zrzeszeni w IATA byli oskarżani m.in. o działania kartelowe ze względu na powszechne ustalanie cen za pośrednictwem organizacji. Z tego też względu wiele tanich linii lotniczych nie stało się pełnoprawnym członkiem IATA. Głównym zadaniem organizacji jest wsparcie dla przemysłu lotniczego w sprawach uczciwej konkurencji oraz jednorodności cen biletów: z tego względu IATA podzieliła świat na trzy regiony:
  Deutsche Bahn AG (DB) – grupa niemieckich przedsiębiorstw kolejowych i logistycznych, nazywana też koncernem Deutsche Bahn AG.
  Ligne à grande vitesse (LGV, z fr. „linia dużych prędkości”) – nazwa francuskich linii kolejowych, po których poruszają się pociągi TGV, pozwalających na uzyskiwanie prędkości rzędu 300 km/h. Przez ostatnie 25 lat zbudowano około 1500 km takich linii we Francji oraz ok. 130 km w Belgii i ok. 70 km w Wielkiej Brytanii według tej samej technologii. W budowie pozostaje obecnie (marzec 2006) w sumie około 500 km tego typu linii – ok. 300 km we Francji, 60 km w Belgii, ok. 130 km w Holandii i ok. 30 km w Wielkiej Brytanii. Istnieją ponadto różne projekty budowy nowych linii tego typu, głównie we Francji.
  Gare du Nord (Dworzec Północny), także Paris-Nord, jest jednym z sześciu głównych dworców czołowych Paryża. Korzysta z niego około 180 milionów pasażerów rocznie, co czyni go największym dworcem kolei SNCF i jednym z największych na świecie pod względem ilości odprawionych podróżnych.
  TGV Thalys PBA – francuski elektryczny zespół trakcyjny należący do rodziny pociągów TGV. W nomenklaturze SNCF pociągi te są oznaczone jako klasa TGV 380000. Jest to druga generacja pociągów TGV, zbudowana przez firmę GEC Alsthom w roku 1996.
  TGV (fr. Train à Grande Vitesse; pol. Szybkobieżny Pociąg, Pociąg o Wielkiej Prędkości, Pociąg o Dużej Prędkości) – rodzaj francuskich elektrycznych zespołów trakcyjnych, osiągających w regularnej eksploatacji prędkości do 320 km/h. TGV został opracowany i wdrożony przez firmę Alstom przy współpracy z francuskimi kolejami państwowymi SNCF.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.