• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Thabo Mngomeni

  Przeczytaj także...
  Ajax Cape Town Football Club – klub satelitarny Ajaxu Amsterdam w Kapsztadzie, Republika Południowej Afryki. Założony został w 1999 w wyniku połączenia klubów Seven Stars i Cape Town Spurs.Jomo Sono, właśc. Matsilela Ephraim Sono (ur. 15 lipca 1955 w Soweto) – południowoafrykański piłkarz, obecnie trener i właściciel klubu Jomo Cosmos.
  XVII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2002 roku zostały rozegrane w dniach 31 maja–30 czerwca w Korei Południowej i Japonii, którym przyznano organizację imprezy w maju 1996 roku. Pierwszy raz w historii mistrzostwa zorganizowane zostały przez dwa kraje i po raz pierwszy poza Europą i Ameryką.

  Thabo Mngomeni (ur. 24 czerwca 1969 w Kapsztadzie) – południowoafrykański piłkarz występujący na pozycji pomocnika. Jego brat – Thando również jest zawodowym piłkarzem.

  Kariera klubowa[]

  Thabo Mngomeni zawodową karierę rozpoczynał w 1990 roku w Ajaksie Kapsztad. Początkowo pełnił tam rolę rezerwowego, jednak regularnie dostawał szanse gry. Miejsce w podstawowej jedenastce wywalczył sobie w sezonie 1992/1993, kiedy to wystąpił w 34 ligowych pojedynkach. W trakcie kolejnych rozgrywek Mngomeni przeszedł do D'Alberton Callies, latem został zawodnikiem Manning Rangers, natomiast zimą podpisał kontrakt z Bush Bucks. W nowym klubie z początku grał rzadko, jednak z biegiem czasu na boisku pojawiał się coraz częściej. Dla ekipy „Imbabala” południowoafrykański piłkarz rozegrał łącznie 95 spotkań w lidze, po czym przeniósł się do Orlando Pirates. W sezonie 1999/2000 zaliczając jedenaście trafień w 39 meczach był jednym z najskuteczniejszych strzelców w zespole. W barwach Orlando Pirates Mngomeni wystąpił łącznie w 86 pojedynkach.

  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.Pomocnik (ang. midfielder) – zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola między atakującymi napastnikami a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.

  Kariera reprezentacyjna[]

  W reprezentacji Republiki Południowej Afryki Mngomeni zadebiutował 3 października 1998 roku w wygranym 1:0 spotkaniu przeciwko Angoli. W 2002 roku Jomo Sono powołał go do 23–osobowej kadry RPA na mistrzostwa świata. Na mundialu w Korei Południowej i Japonii popularni „Bafana Bafana” zajęli trzecie miejsce w swojej grupie i odpadli z turnieju. Na mistrzostwach Mngomeni pełnił rolę rezerwowego i nie wystąpił w żadnym z pojedynków. Łącznie dla drużyny narodowej Sibaya zaliczył 37 występów i zdobył sześć goli.

  Manning Rangers Football Club – południowoafrykański klub piłkarski z siedzibą w Durbanie. Klub działał w latach 1928-2006.

  Bibliografia[]

 • Profil w bazie National Football Teams (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.