• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Texarkana - Teksas

  Przeczytaj także...
  Hrabstwo Bowie – hrabstwo położone w USA w stanie Teksas. Utworzone w 1840 r. Siedzibą władz hrabstwa jest Boston, a największym miastem w hrabstwie Texarkana. Nazwa hrabstwu została nadana na cześć bohatera bitwy o Alamo - Jamesa Bowie. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  United States Census Bureau (oficjalna nazwa Bureau of the Census) – rządowa agencja wchodząca w skład Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, która jest odpowiedzialna za spis ludności Stanów Zjednoczonych (United States Census).

  Texarkanamiasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, w hrabstwie Bowie.

  Nazwa, podobnie jak bliźniaczej Texarkany, położonej po drugiej stronie stanowej granicy, pochodzi od nazw stanów Teksas, Arkansas i Luizjana.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Granica stanowa w Texarkanie

  Według przeprowadzonego przez United States Census Bureau spisu powszechnego w 2010 miasto liczyło 36 411 mieszkańców, co oznacza wzrost o 4,7% w porównaniu do roku 2000. Natomiast skład etniczny w mieście wyglądał następująco: Biali 55,4%, Afroamerykanie 37,1%, Azjaci 1,3%, pozostali 6,2%.

  United States Postal Service (USPS) - niezależna agencja Rządu Stanów Zjednoczonych, utworzona w 1971 r. , jako "niezależna placówka działu wykonawczego" . Jest jedną z niewielu agencji, której upoważnienie wynika bezpośrednio z Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Faktycznie, powstała w 1775 r., jako United States Post Office (U.S.P.O.), w wyniku postanowień Drugiego Kongresu Kontynentalnego.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Phantom Killer[ | edytuj kod]

  Między 22 lutego a 3 maja 1946 roku w okolicach Teksarkany zamordowanych zostało 5 osób. Morderca zwany „Phantom Killer” nie został nigdy złapany. O morderstwach nakręcono w 1976 roku film: The Town That Dreaded Sundown (Miasteczko, które bało się zmierzchu), który doczekał się remake’u w 2014.

  Żółta rasa człowieka – jedna z grup wydzielanych w podziałach antropologicznych gatunku ludzkiego. Po raz pierwszy podziału na odmiany, w którym kryterium był kolor skóry, dokonał Georges Cuvier w roku 1812. Za charakterystyczne cechy odmiany żółtej, będące przystosowaniem do warunków klimatycznych Azji uznaje się niski wzrost, długi tulów, krótkie nogi, małą powierzchnię ciała, grube przetłuszczone włosy, płaską twarz nisko osadzony nos, skośną szparę oczną. Budowa ciała zapewnia ochronę przed zimnem minimalizując utratę ciepła. Oczy chronione są przed nadmiarem światła w okresie występowania okrywy śnieżnej.The Town That Dreaded Sundown to amerykański film fabularny z 2014 roku, określony jako meta-sequel horroru o tym samym tytule z 1976. Przez inne źródła nazywany jest remakeiem filmu. Obraz nakręcono niskim budżetem, paradokumentalną metodą cinéma-vérité, podobnie jak pierwowzór. Film wyprodukowany został przez Ryana Murphy’ego, a wyreżyserowany przez Alfonso Gomeza-Rejona; obaj znani byli dotychczas z pracy telewizyjnej. The Town That Dreaded Sundown to jeden z ostatnich projektów, w które zaangażował się aktor Ed Lauter, zmarły w październiku 2013. Premiera filmu odbyła się 20 września 2014 podczas festiwalu Fantastic Fest w Austin. Odbiór obrazu przez krytyków był pozytywny.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Texarkana, TX – Texas State Historical Association
 • Oficjalna strona
 • The Town That Dreaded Sundown – amerykański film fabularny z 1976 roku, napisany przez Earla E. Smitha oraz wyreżyserowany przez Charlesa B. Pierce’a. Światowa premiera obrazu odbyła się 24 grudnia 1976. Krytycy filmowi wydali projektowi mieszane recenzje.Biała odmiana człowieka - jedna z grup wydzielanych w podziałach antropologicznych gatunku ludzkiego. Po raz pierwszy podziału na odmiany, w którym kryterium był kolor skóry, dokonał Georges Cuvier w roku 1812. Podział na trzy odmiany, nazywane także rasami głównymi jest jedną z klasyfikacji rasowych. Odmiana biała obejmuje ludzi przystosowanych do klimatu umiarkowanego o małym nasłonecznieniu. Pierwotnie tereny zamieszkiwane przez odmianę białą były w większości pokryte lasami. Tułów proporcjonalny do długości kończyn oraz mała ilość pigmentu w skórze ułatwiająca syntezę witaminy D uznawane są za przystosowania do warunków środowiska w naturalnym miescu występowania odmiany białej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Afroamerykanie (ang. African Americans, również Afro-Americans, Black Americans) – czarnoskórzy Amerykanie pochodzenia subsaharyjskiego. W głównej mierze są potomkami sprowadzanych od XVII do XIX wieku jako niewolnicza siła robocza Afrykanów, niektórzy wywodzą się z późniejszej imigracji z krajów Afryki oraz Karaibów i Ameryki Łacińskiej (gł. z Jamajki, Haiti i Dominikany).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.