Test rozetkowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Test rozetkowy – służy do rozróżnienia limfocytów T od pozostałych populacji komórek limfoidalnych.

Cytometria przepływowa jest metodą diagnostyczną stojącą na pograniczu cytopatologii i analityki medycznej, umożliwiającą ocenę wielkości, intensywności zabarwienia i intensywności fluorescencji badanych komórek.Erytrocyt (gr. erythros czerwony + kytos komórka), krwinka czerwona, czerwone ciałko krwi – morfotyczny składnik krwi, którego głównym zadaniem jest przenoszenie tlenu z płuc do pozostałych tkanek organizmu.

Przeprowadza się go, mieszając zawiesinę komórek, w której występują limfocyty, z czerwonymi krwinkami owcy (SRBC). W efekcie limfocyty T łączą się z SRBC, co na obrazie mikroskopowym jest widoczne jako "rozetka" – ułożony w środku limfocyt jest otoczony przynajmniej trzema krwinkami czerwonymi.

Mikroskop (stgr. μικρός mikros – "mały" i σκοπέω skopeo – "patrzę, obserwuję") – urządzenie służące do obserwacji małych obiektów, zwykle niewidocznych gołym okiem, albo przyjrzenia się subtelnym detalom obiektów małych, aczkolwiek widocznych nieuzbrojonym okiem. Mikroskop pozwala spojrzeć w głąb mikroświata.Przeciwciała monoklonalne (mAb – ang. Monoclonal AntiBodies) – zbiór przeciwciał, które wykazują jednakową swoistość względem danego antygenu i ewentualnie takie samo lub podobne powinowactwo. Nazwa wywodzi się stąd, że wszystkie takie przeciwciała są otrzymywane z jednego klonu limfocytów B. Przeciwieństwem przeciwciał monoklonalnych są przeciwciała poliklonalne, czyli takie, które wiążą różne antygeny i względem tego samego antygenu wykazują różne powinowactwo. Analogicznie: surowica zawierająca przeciwciała monoklonalne to surowica monoklonalna, zaś surowica zawierająca przeciwciała poliklonalne to surowica poliklonalna.

Obecnie do określania i wyodrębniania populacji i subpopulacji limfocytów stosuje się inne metody, bazujące zwykle na przeciwciałach monoklonalnych, np. cytometrię przepływową.

Podstawą przedstawianego zjawiska jest obecność na limfocytach T cząsteczki CD2, nieobecnej na innych komórkach i wiążącej się swoiście z inną cząsteczką, LFA-3. Erytrocyty owcy wykazują na powierzchni obecność białka o podobnej do LFA-3 budowie, które łączy się z CD2. Wynikiem tego przyłączania jest właśnie powstająca rozetka .

Komórka (łac. cellula) – najmniejsza strukturalna i funkcjonalna jednostka organizmów żywych zdolna do przeprowadzania wszystkich podstawowych procesów życiowych (takich jak przemiana materii, wzrost i rozmnażanie). Jest podstawową jednostką morfologiczno−czynnościową ustroju.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. G. Ocklind. Activation of human T lymphocytes through CD3 and CD2 (T11) with anti-CD3-coupled sheep erythrocytes.. „Scand J Immunol”. 27 (5), s. 609-13, May 1988. PMID: 2897712. 
Reklama