• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Test pilota Pirxa

  Przeczytaj także...
  Erwin Nowiaszek właśc. Erwin Nowiaszak (ur. 24 lipca 1932 w Chorzowie jako Nowiaszak, zm. 6 lutego 1990 w Hamburgu) – polski aktor teatralny i filmowy.Władimir Siergiejewicz Iwaszow, ros. Влади́мир Серге́евич Ивашо́в (ur. 28 sierpnia 1939 w Moskwie, zm. 23 marca 1995 w Moskwie) – radziecki aktor.
  Ewa Lejczak, znana również jako Ewa Lejczak-Paradowska, (ur. 27 maja 1948, zm. 12 lutego 2009 w Krakowie) – polska aktorka teatralna i filmowa. W 1971 roku ukończyła studia na PWST w Krakowie. Występowała w następujących teatrach:

  Test pilota Pirxa – polsko-radziecki film fantastyczno-naukowy zrealizowany w 1978 r. przez Marka Piestraka na podstawie opowiadania Stanisława Lema Rozprawa (z cyklu Opowieści o pilocie Pirxie).

  Obsada[]

 • Siergiej Desnicki – komandor Pirx
 • Zbigniew Lesień – I pilot John Calder
 • Władimir Iwaszow – II pilot Harry Brown
 • Bolesław Abart – elektronik Jan Otis
 • Aleksandr Kajdanowski – neurolog i cybernetyk Tom Nowak
 • Tonu Saar – inżynier-nukleonik Kurt Weber
 • Ferdynand Matysik – dyrektor UNESCO
 • Erwin Nowiaszek – prezes "United Atomic Laboratory"
 • Ewa Lejczak – dziewczyna przy barze
 • Opis fabuły[]

  Pirx jest dowódcą statku kosmicznego "Goliath", w skład załogi którego oprócz ludzi, wchodzi także android. Lot jest pionierski i testowy - ma wykazać przydatność robotów w tego rodzaju wyprawach, dlatego też dowódca nie wie, kto z jego załogi jest androidem, a kto człowiekiem. Za wszystkim stają wielkie pieniądze, bowiem robot jest produktem megakoncernu. Lot nie przebiega spokojnie, w okolicy Saturna zdarza się katastrofa, jak się okaże, zainscenizowana przez zaprogramowanego robota, której załoga miała nie przeżyć. Android zaś miał wyprowadzić statek z zagrożenia, tym samym udowadniając swoją przydatność. Pirx nie jest jednak przewidywalnym dowódcą. Jego nieszablonowe zachowanie dezorientuje robota i ocala załogę.

  Saturn – gazowy olbrzym, szósta planeta Układu Słonecznego pod względem oddalenia od Słońca, druga po Jowiszu pod względem masy i wielkości. Charakterystyczną jego cechą są pierścienie, składające się głównie z lodu i w mniejszej ilości z odłamków skalnych; inne planety-olbrzymy także mają systemy pierścieni, ale żaden z nich nie jest tak rozległy ani tak jasny. Według danych z lipca 2013 roku znane są 62 naturalne satelity Saturna.Marek Piestrak (ur. 31 marca 1938 w Krakowie) - polski reżyser filmowy. W 1974 ukończył Wydział Reżyserii PWSTiF w Łodzi.

  Zobacz też[]

 • Opowieści o pilocie Pirxie
 • Linki zewnętrzne[]

 • Test pilota Pirxa w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Test pilota Pirxa w bazie filmweb.pl
 • Test pilota Pirxa w bazie filmpolski.pl
 • Test pilota Pirxa w bazie stopklatka.pl
 • Zdjęcia z filmu Test pilota Pirxa w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • Zbigniew Lesień (ur. 8 lutego 1947 w Oleśnicy) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny; ojciec aktora Michała Lesienia.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Robot – mechaniczne urządzenie wykonujące automatycznie pewne zadania. Działanie robota może być sterowane przez człowieka, przez wprowadzony wcześniej program, bądź przez zbiór ogólnych reguł, które zostają przełożone na działanie robota przy pomocy technik sztucznej inteligencji. Roboty często zastępują człowieka przy monotonnych, złożonych z powtarzających się kroków czynnościach, które mogą wykonywać znacznie szybciej od ludzi. Domeną ich zastosowań są też te zadania, które są niebezpieczne dla człowieka, na przykład związane z manipulacją szkodliwymi dla zdrowia substancjami lub przebywaniem w nieprzyjaznym środowisku.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Statek kosmiczny – pojazd poruszający się poza atmosferą Ziemi. Pojazd ten musi być wyniesiony i rozpędzony do odpowiedniej prędkości przez silniki napędowe. Współczesne statki kosmiczne wynoszone są w górę dzięki napędowi rakietowemu, który wytwarza siłę odrzutu. Wyróżnia się kilka rodzajów statków kosmicznych:
  Opowieści o pilocie Pirxie – zbiór opowiadań science fiction Stanisława Lema. Po raz pierwszy wydany w 1968 roku przez Wydawnictwo Literackie, Kraków.
  Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.
  Goliath to nazwa statku kosmicznego, który występuje w opowiadaniu Stanisława Lema pt. Rozprawa ze zbioru Opowieści o pilocie Pirxie oraz ekranizacji Test pilota Pirxa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.